skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

12 tipů na domácí pěstování ještě před tím, než začne jaro

Zima se sice teprve chýlí ke konci, ale už nyní se můžete pustit do domácího zahradničení. Přemýšlíte, čím by se váš byt mohl zazelenat? Nemáte doma příliš mnoho místa, ani nevlastníte specializované příslušenství na indoor zahradnictví? Nevadí, i tak si můžete užít spoustu zábavy s pěstováním bylinek, květin či zeleniny. Abychom vás inspirovali, přinášíme vám dnes celkem dvanáct tipů a nápadů na domácí pěstování, které je snadné, nenáročné, ale přitom opravdu originální a zábavné.

1.     Máte doma málo místa? Udělejte si vertikální zahradu

Nedostává se vám místa na parapetu nebo balkóně? Zapojte trochu fantazie a můžete pěstovat bylinky či květiny vertikálně. Bude vám k tomu stačit delší dřevěná deska, pár skleněných nádobek, které vám poslouží jako květináče, a něco, čím je připevníte (klidně je můžete i přilepit pevnější lepicí páskou). Dřevěný podklad klidně pomalujte, vertikální zahrádka tak získá příjemný a osobitý vzhled.

cibulka

2.     Vypěstujte si znovu zelenou cibulku z jejích vlastních zbytků

Je to snadné – stačí vzít seříznutý vršek z cibule, dát ji do nádoby s hlínou a zalít. Po pouhém týdnu vám vyroste cibulka znovu. Tímto způsobem můžete získat tzv. věčnou cibuli.

3.     Znovu si vypěstujte celer

Jak na to? Celer si vypěstujete stejným způsobem jako cibuli. Stačit vám bude kousek stonku z celeru a trocha hlíny.

4.     Skořápky od vajíček vám mohou posloužit jako nádobky na sazeničky

Zvládnete rozbít vajíčko tak, aby vám většina skořápky zůstala vcelku? Tímto způsobem můžete jednoduše získat ideální „nádobu“ na předpěstování sazenic. Kalcium z vaječných skořápek bude navíc vaše sazenice vyživovat. Skořápky naplněné substrátem umístěte zpět do plata na vajíčka a máte jednoduchý sadbovač téměř zadarmo.

5.     Udělejte si v kuchyni zahradu z vintage plechovek

Mnoho lidí rádo sbírá hezké staré plechovky od čaje nebo sušenek. Časem se vám ale doma začnou hromadit a vy přemýšlíte o jejich dalším využití. Co takhle si z nich vytvořit domácí bylinkovou zahrádku? Kromě čerstvých bylinek každý den získáte také neskutečně dobře vypadající dekoraci do své kuchyně.

6.     Udělejte si zahradu z plastových lahví, kterou nebudete muset prakticky zalévat

Malou domácí zahrádku si můžete překvapivě vyrobit i z plastových lahví. Nejprve odřízněte horní část lahve. Vezměte kus plastové mřížky či síťky, která bude sloužit jako dno, a provlékněte jí tenkou nit nebo provázek. Ten bude mít důležitou funkci, bude totiž do hlíny přivádět vlhkost. Mřížku vložte do lahve tak, aby provázek volně splýval ven hrdlem, a lahev naplňte substrátem. Vzniklý „květináč“ ponořte hrdlem do sklenice s vodou. Dejte si pozor, aby provázek spočíval ve vodě. Nyní už jen stačí nasadit libovolnou rostlinku a získáte prakticky soběstačný, samozalévací systém.

7.     Vypěstujte si bylinkovou zahrádku ve staré bedně či truhle

Bojujete doma s nedostatkem místa? Rostliny si můžete vypěstovat i ve staré dřevěné bedně či truhle. Nejen, že budete mít vždy k dispozici čerstvé bylinky, ale navíc vaše kuchyň získá příjemně rustikální vzhled.

8.     Vypěstujte si doma vlastní strom

klíčící dubMáte rádi opravdové výzvy? Zkuste si doma od semínka vypěstovat dub. Nejprve je třeba vybrat vhodný žalud. Jednoduše jich pár vložte do nádoby s vodou. Ty, které se budou vznášet na hladině, odstraňte. Vítězný exemplář vložte do nějakého plastového obalu naplněného substrátem a nechte měsíc v ledničce. Poté už můžete dát žalud do prvního květináče naplněného substrátem a pravidelně ho zalévat. Neměl by však být v substrátu zahrabaný zcela – kousek horní části musí vyčnívat. Pokud se bude vašemu dubu dařit, budete ho nejspíš časem muset stejně přesadit do venkovního prostředí. Vyberte místo, které je dostatečně slunečné, nezastíněné okolní vegetací a v podzemí nejsou žádná potrubí či kabely, které by mohly vadit kořenům.

9.     Vypěstujte si sukulenty ve skořápkách od vajíček

Skořápky jsou ideálním prostředím nejen na předpěstování sazenic. Jsou také výborné na pěstování sukulentů.

10. Vypěstujte si doma bazalku

Bazalka je sice trochu náročnější, ale při troše šikovnosti vám stačí trocha vody a místa. Skleněnou nádobu naplňte trochou kompostu a vodou a seřízněte (nestříhejte) bazalce stonek. Zbavte rostlinku asi ¾ listů a ponořte ji do vody. Důležité je, aby nádoba stála na opravdu slunečném místě.

11. Vypěstujte si tulipány ve sklenicích s vodou

tulipányNaplňte skleněnou vázu asi do jedné třetiny kamínky či oblázky. Do vázy vložte tulipánovou cibulku a naplňte nádobu vodou. Voda by se cibulky neměla přímo dotýkat, měla by však být velmi blízko, aby umožnila zakořenění. Postarejte se tulipánu o dostatek světla a nyní už jen pozorujte, jak roste do krásy.

12. Vypěstujte si domácí klíčky a výhonky

Klíčky dnes v obchodě stojí šílené peníze, ale když si je vypěstujete doma, bude vás to stát jen zlomek ceny. Stačí vám k tomu skleněná nádoba či miska, voda a světlo. Určitě vám ale doporučujeme jednou za 12 hodin misku nebo sklenici s klíčky propláchnout čistou vodou. Zabráníte tak vzniku nežádoucích plísní.

Doufáme, že vás našich 12 tipů pro domácí pěstování potěšilo a inspirovalo vás k vlastním zahradnických projektům. Pokud pro vás byl článek užitečný, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými kolegy či známými.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat