skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Chov kalifornských žížal doma ‑ jak na to a k čemu pak používat hnojivo?

žížala  Věnujete se indoor pěstitelství a přemýšlíte, jak svým rostlinným svěřencům zajistit trvalý přísun kvalitního hnojiva? Věděli jste, že existuje snadný způsob, jak si ho zajistit i v případě, že bydlíte uprostřed velkoměsta? Mluvíme o vermikompostování, při kterém se využívá přirozené schopnosti žížal přeměňovat organický odpad na hnojivo. Pro tento účel se často chová speciální druh – kalifornské žížaly. Ty jsou oproti jiným druhům (např. žížale hnojní) v této aktivitě velmi výkonné a pozoruhodně rychle se množí. Pokud si tedy chcete doma připravit výborný vermikompost, máme pro vás několik jednoduchých tipů.

Jak vermikompostování funguje a k čemu je dobré?

Pokud si chcete být jisti, že je vermikompost pro vás skutečně to pravé, můžete si ho objednat už připravený. Takto si jeho výhody nejprve v klidu ověříte. Kalifornské žížaly spolehlivě stráví veškerý rostlinný i živočišný materiál a ten vzápětí přemění na trus s vlastnostmi nejkvalitnějšího hnojiva. Trus nemá žádný podíl hlíny a na první pohled připomíná černozem. Navíc obsahuje enzymy, huminové kyseliny a důležité minerální látky, což bude mít na vaši indoor zahrádku zajisté blahodárný účinek. Žížalí trus se nazývá naturhumus a všestranně podporuje růst, plodnost rostlin, kvetení a odolnost proti různým chorobám. Díky tomu budete mít nejen větší výnosy a zdravější rostliny, ale sníží se vám i spotřeba hnojiv a ochranných postřiků.

Začněte vermikompostovat už dnes, je to snadné

kompostPokud máte nějaké zkušenosti s klasickým, venkovním zahrádkařením, víte, že žížaly obvykle obohacují půdu tak nějak samy, bez vaší asistence. Jak to ale zařídit, když je chcete chovat doma? Máme pro vás dobrou zprávu, chov kalifornských žížal je poměrně nenáročný a zvládnete ho bez složitějších příprav. Prvním krokem je zvážit, zda si v některé ze specializovaných obchodů nepořídit hotový vícepatrový vermikompostér. Ten se vyrábí přímo pro žížaly a ulehčí vám tak práci. Není ale žádný problém vyrobit si vermikompostér vlastní, stačit vám na to bude obyčejná bedna. Ta by měla mít přibližný poměr stran 1:2:3 a perforované dno pro odtok přebytečné vody. Ta odtéká do nějaké misky či zásobníku na vodu. Tato voda se nazývá „žížalí čaj“ nebo vermifluid a je taktéž výborným hnojivem.

Horní stranu bedny nezapomeňte přikrýt víkem, žížaly totiž dávají přednost tmě a vlhkému klimatu. Není důležité, kam vermikompostér umístíte, dejte si ale pozor, aby měly žížaly ve svém prostředí optimální teplotu okolo 20 °C. Vermikompostér by také neměl vysychat. Pokud máte vermikompostér vícepatrový, stěhují se žížaly samy z již zpracované vrstvy do další, s novou podestýlkou. Přirozeným způsobem vám tak vzniká v dolní části kompostéru hnojivo, zatímco do horní části přidáváte potravu pro žížaly. Za zmínku také stojí, že 0,5 kg kalifornských žížal zkonzumuje za den zhruba 0,25 kg organického materiálu, což je úctyhodné číslo.

Jak nejlépe využít vermikompost?

kompost zeleninaJe to jednoduché. Použít jej můžete jako normální kompost, je ovšem ještě bohatší na živiny a prospěšné látky. Při jeho používání se nemusíte obávat spálení kořenů, můžete ho také rovnou přidávat při sadbě. Vermikompost je užitečný i při ošetření semen. Jako ideální materiál jej můžeme použít také k přihnojování. Příjemným pozitivem navíc je, že kompost po aplikaci nemá žádnou ochrannou dobu. Rostliny hnojené vermikompostem tedy můžeme konzumovat bez obav ihned.

Kompostování s pomocí kalifornských žížal je (jako ostatně mnoho věcí v indoor pěstování) individuální záležitostí. Různí pěstitelé mají odlišné způsoby pěstování žížal a jiné názory na to, čím nejlépe je krmit. Na rozdíl od běžného kompostu se nehodí žížalám házet dřevo, zeminu, papír, ani dřevěný popel. Většina pěstitelů se shoduje na zbytcích zeleniny jako nejvhodnější potravě, živočišný odpad (zbytky masa či mléčných výrobků) naopak část z nich nedoporučuje. Do kompostérů je nicméně možné dát vaječné skořápky, rozbité velmi najemno. Obohacují kompost o vápník a při jeho překyselení ho pomáhají neutralizovat.

Přejeme vám, abyste časem našli i ten váš ideální způsob vermikompostování a pokud byste přeci jen potřebovali v něčem poradit, využijte prosím našich kontaktů.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat