skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Homebox v panelovém bytě – kam ho umístit, na co si dát pozor a o kolik vám stoupne spotřeba elektřiny? Přinášíme zkušenosti pěstitelů

pěstební boxChcete si doma vypěstovat čerstvou zeleninu, kvalitní bylinky nebo třeba vzácné tropické rostliny? Bydlíte v panelovém či cihlovém bytě a přemýšlíte, jak nejlépe navrhnout svou indoor zahrádku? I v malém bytě se můžete oddávat zahradničení zcela bez zábran, je ale dobré vědět, na co se zaměřit a jakým problémům můžete čelit. O pěstebních boxech se na našich stránkách můžete dozvědět spoustu informací, v tomto článku se zaměříme na problematiku jejich využívání v bytech. Doufáme, že vám následující řádky pomohou překonat možné překážky a stát se opravdu profesionálním domácím pěstitelem.

Umístění: poohlédněte se po temnějším a chladnějším koutě

Aby se vám vaše rostlinky příliš nepřehřívaly, umístěte pěstební box spíše někam, kde nesvítí přímé sluneční světlo po celý den. Výbojky, které se v growboxech používají, totiž samy o sobě generují už tak dost tepla a zahřívat box ještě zvenčí by opravdu nebylo dobré. Pokud máte komoru nebo spíž, jste za vodou, stačí v ní jen udělat dostatek místa a můžete začít s pěstováním. K většině panelových domů náleží také sklepy. Pokud je ten váš dostatečně prostorný a čistý, máte možnost umístit pěstební box právě tam. Ve sklepě budete mít na rozdíl od bytu chladno i během nejteplejších letních dní. Dobrým místem, kam váš box umístit, se může zdát i půda. Tuto možnost vám ale nedoporučujeme – půdy mají nedostatečnou izolaci, takže na nich v zimě bývá příliš chladno a v létě naopak horko.

Pachový filtr vám pomůže, abyste zápachem nerušili sousedy

smes jednoletych aromatickych rostlin bylinPokud plánujete domácí bylinkovou zahrádku a zároveň bydlíte v panelovém domě se spoustou sousedů kolem, je dobré myslet na redukci zápachu. Možná byste se divili, ale takový pěstební box naplněný spoustou aromatických bylinek je opravdu výrazně cítit. Abyste se mohli svému koníčku oddávat bez omezení a zároveň nijak nerušili sousedy, vybavte svůj pěstební box pachovým filtrem. Nezapomeňte, že jednou za čas je třeba pachový filtr vyměnit, aby byly jeho účinky pořád stoprocentní. Životnost filtrů je u většiny z nich výrobci uváděna, berte ji však s rezervou a nebojte se vyměnit filtr dříve, pokud se vám bude zdát, že již ztrácí na funkčnosti.

Náklady za elektřinu porostou spolu s velikostí pěstební plochy

Ptáte se, na kolik vás to celé přijde? To je v každém případě dobrá otázka, zvláště větší homeboxy mohou k vašemu účtu za elektřinu přidat klidně i přes tisíc korun měsíčně. Základním pravidlem je fakt, že vaše spotřeba bude růst podle velikosti pěstebního prostoru. Čím větší rozměry bude váš homebox mít, tím výkonnější výbojku musíte použít. S tím je spojena také nutnost nasadit výkonnější ventilaci. V menších boxech vystačíte s výbojkou o výkonu 250 W, což vám dohromady s ventilací zvýší náklady asi o 600 Kč. Se střední, 400W výbojkou, už zaplatíte cca. 950 Kč a s velkou výbojkou o výkonu 600 W si připravte asi 1360 Kč navíc. Abyste si rozvrhli výdaje na své indoor zahraničení, nezapomeňte zohlednit pěstební cyklus a jeho délku. Ten samozřejmě záleží na druhu pěstované rostliny, průměrně se pohybuje okolo tří měsíců.

bazalkaDomácí pěstební box je skvělým způsobem, jak si i v paneláku vytvořit ideální prostředí pro pěstování libovolných rostlin. Zvláště pro začátečníky představují homeboxy skvělou možnost snadného vstupu do světa indoor zahradničení. Doufáme, že vám náš článek pomohl předejít některým problémům, které by vás mohly čekat. Pokud stále potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat