skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak efektivně chránit rostliny před škůdci

Snažíte se svým rostlinám při jejich pěstování dát to nejlepší, děláte pro ně první poslední, ale vždycky vám vaše plány zhatí nějaký škůdce, který se na ně přijde přiživit? Možná už jste vyzkoušeli nejrůznější „zaručené rady“, jak se nechtěných společníků svých rostlin zbavit, ale nic nepomohlo. Proto jsme se rozhodli vám v tomto článku poradit, jak se s nimi vypořádat a nedat jim šanci.

Rostliny potřebují vaši pomoc

Bohužel, rostliny se nedokáží parazitům ubránit samy, proto se v péči o ně musíte zaměřit i na to, aby nebyly napadány a ničeny nejrůznějšími škůdci nebo plísněmi. Při pěstování platí poučka, že je mnohem lepší dbát na prevenci a chránit rostliny mšiceautomaticky, než čekat na to, až budou mít potíže, a potom si nevědět rady a zkoušet všechno možné.

Rostliny je třeba v rámci prevence pravidelně a hlavně často kontrolovat. I kdyby byly napadeny, přijdete na to brzy a bude jednodušší zakročit, než kdybyste přišli k rostlině, která už nějakou dobu trpí. Při kontrole se zaměřujte na spodní stranu listů, kterou si škůdci často vybírají jako své útočiště. Při preventivním postřiku ochrannými preparáty na spodní stranu listů také nezapomínejte.

Před čím rostliny chránit a jak

Když se chystáte s někým bojovat, je důležité o něm něco vědět. Nejčastěji jsou rostliny, které pěstujeme doma, napadány sviluškami, mšicemi, třásněnkami a molicemi, výjimečně se mohou objevit i mravenci.

Účinnou ochranu mohou zajistit bio preparáty, které jsou k rostlinám i okolí šetrné, ale se škůdci nevybíravě zatočí a v rostlinách nezůstávají. Jinou možností jsou chemické přípravky, které však už tolik šetrné nejsou a navíc je jejich přítomnost v rostlině škodlivá i pro člověka. Kromě rozmanitých druhů postřiků můžete vyzkoušet i tradiční lepové desky, které mohou posloužit jako dobrá prevence. Desky se pomocí provázku zavěsí na rostlinu nebo se zapíchnou do substrátu a škůdci se přichytávají na nevysychavý lep.

Jak ještě můžete svým rostlinám pomoci

Obecně existuje několik zásad, a pokud se jimi budete řídit, neměla by se vašich rostlin týkat žádná větší pohroma. Zde jsou:

  • kupujte vyšlechtěné odolné typy
  • dopřávejte rostlinám vhodné substráty, např. kokos a jiné
  • používejte mykorhizní houby, které budou podporovat růst rostlin a zvyšovat jejich odolnost
  • plňte požadavky daných rostlin, které se týkají světla, bezvětří, zálivky, půdy atp.
  • volte správná hnojiva a hnojte tak, abyste všem rostlinám dodávali potřebné látky, a přidávejte i vermikompost (žížalí trus)
  • rostliny nepřelévejte, ale ani je nenechávejte na suchu, upravujte vodu podle jejich potřeb
  • kombinujte rostliny tak, aby se vzájemně doplňovaly

Chraňte rostliny rostlinami

Málokoho by napadlo, že některé rostliny lze ochránit pouhou přítomností rostlin jiných, skvěle proti škůdcům působí například česnekměsíček, afrikán, lichořeřišnice nebo česnek. Vyzkoušet můžete některou z obecně doporučovaných kombinací:

  • rajče + lichořeřišnice
  • hrášek + cibule
  • petržel + ředkvičky
  • pórek + jahody
  • okurky + bazalka
  • fazole + saturejka
  • brambory + máta

Některé kombinace zamezují vzniku plísní, jiné odpuzují konkrétní škůdce. I v případě, že vsadíte na kombinaci rostlin, nezapomeňte na častou a pravidelnou kontrolu.

Rostliny si samy se škůdci, kteří je ohrožují, neporadí. Můžete jim však účinně pomáhat, ať už preventivními opatřeními, nebo následným řešením problémů. Pokud rostlinám věnujete nemalou péči, byla by škoda, kdyby vaše pěstování ztroskotalo na škůdcích či plísních.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat