skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Pěstování indoor krok za krokem II: způsoby pěstování – hydroponie, aeroponie, substrát

Každý začínající pěstitel stojí před důležitým rozhodnutím – jaký způsob pro své indoor pěstování zvolí. Na výběr má přitom ze tří základních možností. Zvolit může hydroponii, aeroponii nebo pěstování v substrátu. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto způsobů a pro koho se který hodí? Dozvíte se vzápětí.

Pěstování v substrátu – pro plody skvělých chutí a vůní

Pěstování v substrátu je takovou alfou všech pěstitelů, kteří s indoor pěstováním začínají. Každý začátečník potřebuje ze všeho nejdříve porozumět rostlinám a zjistit, co potřebují a jak na co reagují. Právě k tomu je pěstování v substrátu jako stvořené, už třeba jen kvůli tomu, že se při tomto způsobu pěstování obvykle zalévá ručně.

Pěstování v substrátu vyjde levně a zvládne ho každý, kdo už někdy vypěstoval nějakou rostlinu v květináči. Systém pěstování v substrátu je vhodný pro začátečníky i pokročilé.

Nevýhodou pěstování v substrátu může být jistá „připoutanost“ k rostlinám. Jen těžko se zde totiž využívají automatické zavlažovací systémy, proto je nutné rostliny zavlažovat ručně.

indoor pěstování

Hydroponie – určete sami, co rostliny dostanou

Hydroponie je pěstování rostlin v živném roztoku, bez půdy. Nositelem živin je zde voda a rostliny jsou místo klasické půdy umisťovány do substrátu, kterým je nejčastěji keramzit nebo kokos, využít lze také systémů s rockwoolovými rohožemi.

Proč zkusit hydroponické pěstování

Hydroponické pěstování nabízí naprostou kontrolu nad výživou rostlin. Dostane se k nim jen to, co sami dáte do živného roztoku. Dalším plusem je to, že při hydroponii sice vynaložíte velké množství vody, kterou rostliny zkrátka ke svému životu potřebují, ale ani kapka jí nepřijde nazmar. V recirkulačních systémech, kde se zálivka používá opakovaně, dochází k minimálním ztrátám vody vypařováním. Zavlažovací systémy, ty ruční i automatické, se neustále zdokonalují, proto dochází k čím dál větším úsporám vody a totéž platí i o živinách.

Při hydroponickém pěstování není třeba používat herbicidy. Rostliny pěstované v hydroponickém systému jsou také vitálnější než rostliny pěstované v běžných podmínkách a s jejich celkovou lepší kondicí souvisí i jejich vysoký výnos. Sklizeň přichází dříve a je bohatší než při běžném pěstování. Rostliny pěstované hydroponicky můžeme také déle ponechat bez dozoru, zavlažovací systémy jsou k tomu uzpůsobeny.

Hydroponii zvládne začátečník i pokročilý pěstitel. Jedinou nevýhodou je to, že hydroponický způsob pěstování je dražší než například pěstování v substrátu.

Aeroponie – zavěste rostliny do vzduchu

Aeroponie spočívá v zavěšení kořenů rostlin do vzduchu, odkud získávají živiny z mlhy živného roztoku. V tom spočívá celý jejich kontakt se živinami a s vodou, a přesto přijímají větší množství živin než například ručně zavlažované rostliny.

Aeroponie nabízí mnoho výhod, například rychlý růst a opravdu velké sklizně, časté sklizně nebo minimum odpadu, vše je ale vyváženo nevýhodou, která spočívá v náchylnosti živného roztoku k růstu teploty, což vede k rychlému uhnívání kořenů. Aeroponie tedy nabízí opravdu lákavé výhody, není však určena pro každého a rozhodně nesmí být chápána jako způsob pěstování pro pěstitele, kterým se jinými způsoby pěstování nedařilo. Jde o vyšší stupeň pěstování, jenž je striktně určen pokročilým pěstitelům, kteří už vědí, co rostliny vyžadují a na co všechno je třeba dávat pozor.

Učte se a zdokonalujte se

Stejně jako ve všech lidských činnostech, i v indoor pěstování je třeba naučit se nejprve základní kroky, zdokonalovat se a teprve potom ovládat to, na co byste ze začátku možná ani nepomysleli. Jako začátečníci se nejprve učte pěstovat se substráty, zjistěte, co rostliny potřebují a jak na co reagují, a teprve a potom přejděte ke složitějším systémům pěstování. Uvidíte, že tento trpělivý postup se vám jednoznačně vyplatí.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat