skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Pěstování indoor krok za krokem IX: sklizeň a následná péče

Máte pocit, že vaše hobby u rostlinek skončí očekáváním sklizně a sběrem plodů? Vůbec ne. Na sklizeň je totiž třeba se náležitě připravit. Co všechno byste před ní měli udělat a kdy? A jak vlastně nakládat s právě sebranými plody? Dozvíte se v následujících řádcích.

Připravte se na sklizeň včas a nenechte se ničím zaskočit

Čekat na dozrání a sklízení plodů s rukama v klíně je jednou z největších chyb všech pěstitelů-začátečníků. Základem úspěchu je samozřejmě vědět, kdy období sklizně přijde – to se dá vyčíst z obalu semínek, která jste vysadili a na jejichž plody čekáte.

Příprava na sklizeň spočívá ve včasném vysazení hnojiv a následném flushingu. O co jde?

Kdy vysadit jaké hnojivozelenina

Vysazení hnojiv z pěstebního systému každý zodpovědný pěstitel naplánuje a včas ho provede. Zpravidla hnojivo přestaneme rostlinám dodávat 5‑10 dní před sklizní, závisí ale také na tom, jaký druh hnojiva používáme – zda klasické či bio. U standardních hnojiv je lepší počítat s dobou vysazení 7‑14 dní před sklizní, u bio hnojiv, která jsou obecně šetrnější, můžeme počkat až na 5‑7 dní před sklizní. Po celou dobu však nezapomínejme, že musíme rostliny stále zavlažovat – v tomto období pouze čistou vodou.

Nepodceňujte prospěšný flushing

Flushing, česky proplachování, je technika, kterou pěstitelé zbavují rostliny zbytků živin z používaných hnojiv. K flushingu dobře poslouží čistá voda, kterou lze pro lepší účinek doplnit pomocnými látkami. Ty obsahuje například přípravek Final Solution. Doba, po kterou byste měli flushing provádět, tedy zmíněných 5‑10 dní před sklizní, je stejná u hydroponického pěstování jako u pěstování v klasické zemině.

Péče o plody závisí na samotných plodech

Jakmile plody svých rostlin sklidíte, dopřejte jim i další péči, bez níž by mohlo dojít k jejich znehodnocení, což by byla v této fázi skutečně škoda. Péče se u jednotlivých rostlin liší, třeba i tím, co s úrodou plánujeme udělat.

Některé skladujeme v chladu a temnu, aby vydržely čerstvé a chutné, jiné sušíme. A i sušení vyžaduje jiný přístup u různých rostlin. Zatímco některé musíme sušit v temnu a suchu, jiné, například chilli papričky, můžeme sušit na přímém slunci. Ať už se rozhodneme pro udržování plodů v čerstvém stavu nebo pro sušení, začít bychom s tím měli co nejdříve po sklizni.

Věnujte se rostlinám a plodům do samého konce

Nepodceňte včasné vysazení hnojiv, proplachování rostlin před sklizní a také následnou péči o sesbírané plody, kterou není radno odkládat. Byla by škoda se této fázi pěstování nevěnovat stoprocentně a nezískat tak maximum z chuti a krásy plodů.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat