skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

10 fotografií rostlin pěstovaných pod umělým osvětlením + jejich specifika a nároky

O pěstování rostlin pod umělým osvětlením se začíná zajímat stále větší procento začínajících i zkušených pěstitelů. Důvodů mají hned několik. Buďto jsou limitováni prostorem, v němž mohou rostlinky pěstovat nebo jednoduše chtějí dosáhnout co nejkvalitnějších výpěstků během velmi krátké doby.

Mnohé pěstitele však k užití umělého osvětlení vede kombinace obojího.  Tento způsob pěstování rostlin je sice energeticky náročný, výsledky však stojí za to

Na následující řádky jsme si pro vás připravili fotografie 10 známých rostlinek, k jejichž pěstování bylo využito právě umělého osvětlení. Kromě základních charakteristik rostliny vás seznámíme také s jejich nároky na světlo, zálivku, ale i hnojivo a dalšími faktory určující jejich zdravý růst a vývin.

1. Hlávkový salát

hlávkový salátTento druh listové zeleniny patří mezi pěstiteli i konzumenty mezi bezkonkurenčně nejoblíbenější.
K jeho velkým přednostem patří odolnost vůči chladu a možnost celoročního pěstování. Ve své domovině (Indie) se pěstuje jako dvouletá rostlina, u nás zastává funkci jednoletky.

Nároky na světlo: přímé světlo

Nároky na zálivku: rovnoměrná a vydatná zálivka

Nároky na hnojivo: hotová hnojiva určená pro listovou zeleninu, kopřivová jícha nebo klasický kompost

2. Rajče jedlé

Tato odrůda rajčete pochází původem z oblasti Střední a Jižní Ameriky, kde patří mezi vytrvalé rostliny, u nás je ovšem pěstováno jako rajčejednoletka. V zásadě rozlišujeme rajčata keříčková a tyčková. Narazit můžeme na rajčata rozmanitých chutí, tvarů i barev, která jsou výživově hodnotná a obsahují řadu cenných látek.

Nároky na světlo: přímé světlo

Nároky na zálivku: rovnoměrná a častější zálivka

Nároky na hnojivo: přírodní kompost

3. Paprika

Paprika představuje mnohostranně využitelnou zeleninu s vysokým obsahem vitamínu C.paprika Jejím původním domovem je Střední Amerika, kde byla dlouho pěstována jako léčivá rostlina. Setkat se můžeme s celou řadou odrůd, barev, tvarů i velikostí.

Nároky na světlo: světlé stanoviště, zvláště při předpěstování

Nároky na zálivku: řádné zavlažování 2x až 3x týdně

Nároky na hnojivo: v době vegetace přihnojujeme každý týden

4. Bazalka

Bazalka představuje všestranně použitelnou bylinku, kterou upotřebíte jak v kuchyni, tak v domácí lékárničce.bazalka Kromě jiného povzbuzuje činnost trávicích orgánů, omezuje nadýmání a působí mírně desinfekčně. Kromě toho odpuzuje otravný hmyz, a proto působí jako přírodní repelent.

Nároky na světlo: plné slunce až polostín

Nároky na zálivku: vyšší

Nároky na hnojivo: nízké, není potřeba pravidelně přihnojovat, postačí kvalitní substrát

5. Vodní meloun

Melouny patří mezi nejnáročnější plodovou zeleninu pěstovanou na našich zahrádkách.meloun To proto, že se jedná o plodinu původně pěstovanou pouze v subtropickém pásmu. Její nároky na zálivku, teplo a sluneční svit jsou proto poměrně vysoké. Nejvíce se melounům daří zejména ve sklenících.

Nároky na světlo: celodenní světlo

Nároky na zálivku: častá a vydatná zálivka

Nároky na hnojivo: kvalitní organické nebo průmyslové hnojivo

Nabízíme tato hnojiva pro snadné pěstování:

advanced-hydroponics-starters-kit-kompletni-sada-h-0.gif.big

6. Petržel

Petržel představuje vytrvalou dvouletou bylinku pocházející z východního Středozemí.petržel Během let se její pěstování rozšířilo prakticky do celého středního pásma. Díky vysokému obsahu vitaminů a cenných látek je často užívána nejen v gastronomii, ale také zdravotnictví nebo kosmetickém průmyslu.

Nároky na světlo: polostín

Nároky na zálivku: pravidelná zálivka odstátou vodou

Nároky na hnojivo: během vegetace je nutné pravidelné přihnojování (zhruba 1x za 14 dnů) rozpustným hnojivem

7. Chilli papričky

Chilli papričky představují plody exotických druhů keřovitých paprik, jejichž původní domovinou jsou zejména tropickáchilli-papricky a subtropická pásma. Setkat se můžeme s různými odrůdami, ale i rozdílným stupněm pálivosti. Za ostrou chuť může obsah speciální látky – kapsaicinu, jehož množství je určující pro tzv. Scovilleho stupnici.

Nároky na světlo: světlé stanoviště

Nároky na zálivku: rovnoměrná zálivka odvíjející se od vzdušné vlhkosti a teploty

Nároky na hnojivo: vyšší nároky na dostatečný přísun a kvalitu hnojiva, doporučujeme hnojiva na chilli papričky

8. Citron

Citron je plodem subtropické rostliny citronovníku.citron I přesto, že jsou jeho nároky na růst vysoké, lze jej poměrně úspěšně pěstovat ve sklenících nebo doma při pokojových teplotách. Citrony obsahují množství důležitých látek a vitamínů, z nichž je v největší míře zastoupen zejména vitamin C.

Nároky na světlo: světlé stanoviště

Nároky na zálivku: v létě intenzivní a pravidelná zálivka

Nároky na hnojivo: v létě intenzivní hnojení speciálními hnojivy na citrusy

9. Brambořík

Bramboříky patří mezi oblíbené pokojovky, jejichž původním domovem byly hory ve středomoří a malá Asie. bramboříkPůvodní druhy nebyly tak vysokého vzrůstu, jako druhy pěstované v současné době. V zahradnictvích můžete narazit na klasické vzrostlé bramboříky, ale i jejich roztomilé mini-varianty.

Nároky na světlo: světlé stanoviště

Nároky na zálivku: vydatná zálivka i při nižších teplotách

Nároky na hnojivo: pravidelné přihnojování v období růstu a květu

10. Brambory

Brambory patří mezi nejoblíbenější přílohy současné gastronomie. Jejich pěstování ovšem vyžaduje dostatek času i prostoru.brambory Přestože brambory nepatří k typickým zahradním plodinám, alespoň ty rané pěstuje většina zahrádkářů. Pěstování brambor se nedoporučuje na stále stejném místě. To by totiž mohlo být po nějaké době zamořeno hnilobami, háďátkem i mandelinkou.

Nároky na světlo: světlé stanoviště

Nároky na zálivku: dostatek vody zejména v období růstu

Nároky na hnojivo: plodina náročná na živiny, vyžadují proto nejen organické, ale i minerální hnojení.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat