Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

3 kroky, jak koupit a zapojit lampu pro pěstování pod umělým osvětlením

Jednou z věcí, která k hydroponickému pěstování neodmyslitelně patří, je osvětlení. Mnoho začínajících pěstitelů si ale neví rady s tím, jak správně vybrat a zapojit lampu, kterou osvětlení celého svého hydroponického systému zařídí. Proto jsme se rozhodli se této problematice věnovat v následujících řádcích.

Bez světla to nejde

Když pěstujeme venku na zahradě, s osvětlením si hlavu nelámeme, zkrátka ho obstará slunce.výbojka Jenže v případě pěstování v zimní zahradě, ve skleníku nebo domácí pěstírně už se starat musíme. Světlo, ač není sluneční, je pro rostliny potřebným zdrojem energie, bez něj by neprobíhala fotosyntéza. Jediným možným řešením problému s osvětlením je výběr vhodné lampy.

O co se musíme při výběru lampy zajímat a jak ji zapojit

Při výběru lampy na nás čeká několik údajů, které mohou vypadat složitě, ale stačí jen málo a můžeme jim všichni porozumět.

Krok první – volba výkonu výbojky a předřadníku

Prvním krokem by mělo být uvědomění si, jak silnou výbojku potřebujeme v lampě mít. Jde v tomto případě o to, jak velkou plochu lampou potřebujeme osvítit. V naší nabídce najdete hned 7 druhů výbojek rozdělených podle výkonů (např. 250W výbojka osvětlí prostor 60×60 cm), navíc se ještě při jejím výběru zaměřte na fázi, v níž se rostliny nacházejí – růstové výbojky vydávají modré a bílé světlo, květové výbojky červenožluté světlo, kombinované výbojky červené, žluté a podíl modrého spektra. Věřte nebo ne, takové spektrum barev ve světle se objevuje i v přírodě – například letní světlo je více modré než podzimní. Tomu se výrobci výbojek přizpůsobují.

Krok druhý – volba výbojky podle vlastností světla

Výbojky rozlišujeme na sodíkové a halogenidové. Rozdíl mezi nimi je v tom, pro kterou fázi jsou určené. Sodíkové výbojky jsou určené pro květ, kdežto halogenidové pro růst.

Výbojky nemůžeme nikdy zapojit přímo do sítě, je třeba k nim přikoupit i předřadník o stejném výkonu (tedy pro 400W výbojku 400W předřadník apod.), zapomenout nesmíme ani na vhodnou objímku a kabel.

Krok třetí – zapojení lampy

K zapojení je nejlepší názorná ukázka, proto přikládáme schéma, predradnikkteré vám problematiku může pomoci pochopit asi nejlépe. Pro zapojení předřadníku se obvykle používá trojžilový kabel – jeden modrý, druhý hnědý a třetí, který není ve schématu, je zelenožlutý. Jedná se o uzemnění, které musí být napojeno na kov nebo kostru. Předřadníky v sobě mají na boku šroub, kam se uzemnění zapojí, u objímky dochází k zapojení pod kovovou patku objímky. Pokud si nebudete něčím jisti, nechte si lampu zapojit od odborníka. Bude to nejlepší.

Pěstování v domácí pěstírně, ve skleníku nebo zimní zahradě vyžaduje přítomnost umělého osvětlení. To může být docela jednoduché pořídit, když už víte, jak na to. Pokud byste přece jen stále tápali, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme.

1 komentář k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat