Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Správně Sázet česnek?

5 častých omylů při pěstování česneku – čeho se vyvarovat?

Ačkoli se na první pohled může zdát, že při pěstování česneku se nedá nic pokazit, opak je pravdou. Přečtěte si 5 častých omylů zahrádkářů, které by mohly ohrozit vaši bohatou úrodu.

OMYL 1: Na orientaci stroužků při sazbě nezáleží

Dbejte i na orientaci česneku při sázení.

Právě naopak, při sázení je orientace stroužků velmi důležitá. Pokud umístíte česnek do řádků zcela náhodně, můžete očekávat nižší výnos.

Stroužky by měly v první řadě směřovat kořeny, respektive podpučím, dolů. Často se mluví také o orientované sazbě, která spočívá v tom, že si nejprve sami zvolíte, kam bude směřovat například bříško stroužku, a tuto orientaci dodržíte ve všech řádcích. Přestože je tento postup poměrně náročný, rozhodně se vyplatí, protože listům zajistí dostatek prostoru k růstu.

OMYL 2: Česnek se pěstuje ze semínek

Česnek se sice dá vypěstovat přímo ze semínka, ale pouze jeden stroužek, který je třeba další sezónu opět zasadit, abyste dostali celou paličku. Pro pěstování česneku jsou proto vhodnější přímo stroužky určené pro výsadbu.

OMYL 3: Stroužky mohou čouhat z půdy

Pokud česnek zasadíte tak, že stroužky budou čouhat ven z půdy, plísním a ztrátám na úrodě se rozhodně nevyhnete. Česnek by nad sebou měl mít alespoň 48 cm zeminy. Čím dřív ho zasadíte, tím hlouběji ho umístěte.

OMYL 4: Se sázením se začíná na jaře

Při sázení česneku je potřeba sledovat teploměr. Teplota půdy by přitom měla trvale klesnout pod 9 °C. Ideálním obdobím pro sázení česneku je proto podzim. Sázet se dá ale také v zimě. Vyšší teplota na jaře může vést k plísňovým chorobám a ztrátám na úrodě.

OMYL 5: Květy není potřeba stříhat

Květy česneku sice vypadají pěkně, ale berou mu sílu. Na tvorbu květů a semínek rostlina spotřebuje velké množství energie a materiálu, který by jinak mohla uložit přímo do stroužků. Hned jak se květy objeví, je proto nezapomeňte odstřihnout.

Se sázení česneku se nezačíná pouze na jaře.

Kromě výše zmíněných omylů, je potřeba se vyvarovat také dalších chyb. Zahrádkáři často zapomínají na dostatečnou zálivku a především na to, že také česnek si zaslouží čas od času pohnojit. Nepodceňujte pěstování česneku a zajistěte si bohatou úrodu stroužků plných síly.

Jak správně vypěstovat česnek?

Stáhněte si e-book o všestranném česneku a naučte se pěstovat pravý český česnek u sebe doma, přečtěte si, jak ho poté správně skladovat a které léčivé dobroty si z něj můžete připravit.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat