Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.
6 pravidel pro jarní výsadbu zeleniny, abyste pak při sklizni mohli jásat
6 pravidel pro jarní výsadbu zeleniny, abyste pak při sklizni mohli jásat
Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem. Tak to ne, dámy a pánové! Vyskočte ze svých gaučů a křesel a vrhněte se na zahradničení. Právě teď totiž nastává ideální čas pro předpěstování mnoha druhů zeleniny od listové přes kořenovou až po vaše oblíbené plody v podobě rajčat, okurek nebo paprik. Pokud nyní zůstanete v teple za kamny, můžete si v období sklizně pro zeleninu leda tak skočit do supermarketu.
6 pravidel, která musí zahradník znát
Pokud přemýšlíte, kdy zasadit zeleninu, vězte, že je to právě teď! Aby předpěstování zeleniny a její následné pěstování probíhalo na jedničku, nejlépe s hvězdičkou, je třeba dodržet několik základních pravidel. Tady jsou!
- Výběr kvalitních semen nebo sazenic – předpěstovávat můžete ze semen nebo z rostlinek, které jste si sami naklonovali nebo koupili v zahradnictví. Semena vybírejte kvalitní, přibližně stejně velká, nepoškozená a čistá. U sazenic vyžadujte pořádný kořenový systém. Už na první pohled by vás měly zaujmout svou silou a vitalitou.
- Správná teplota uvnitř i venku – co zelenina, to jiné požadavky na teplotu u vás doma i venku na záhonu. Detailní informace poskytneme u konkrétní zeleniny v tomto článku, takže čtěte dál.
- Vhodná doba pro výsadbu – většinu semínek zeleniny byste měli zasévat v březnu. Ani v první polovině dubna ale ještě není pozdě. V květnu se dočkáte sazeniček, které už mohou být vysazeny ven na záhon, případně do skleníku.
- Dostatek světla – abyste si mohli vychutnat rajče nebo papriku utrženou na slunci, musíte jí dopřát dostatek světla už od chvíle, kdy je ještě semínkem. Světlo je nezbytně důležité pro správný vývoj rostlin, takže ideálním místem pro předpěstování je okenní parapet. Vyberte okno, kam svítí slunce většinu dne. Že nemáte tu možnost? Pak doporučujeme rostlinám uměle přisvěcovat. Pokud chcete předpěstovávat venku, vždy počkejte, až bude teplejší a slunečnější počasí, což bývá většinou už koncem března, maximálně začátkem dubna.
- Dostatečná zálivka a přihnojování – v době, kdy ze semen klíčí rostliny, ještě nemusíte řešit hnojení, vlhké prostředí je ale třeba udržovat neustále. Až když budou rostlinky na záhonu dostatečně silné, můžete začít s vyživováním kořenového systému, stimulováním květů a plodů nebo ještě lépe přihnojováním přípravky na konkrétní druhy zeleniny.
- Hloubka výsadby – rostlinky, které mají kořenový bal, sázejte do stejné hloubky, v jaké byly v sadbovačích či jiných nádobkách pro předpěstování. Hlouběji můžete sázet ty druhy rostlin, které dobře z kořenového krčku obrůstají (rajčata). Naopak nesázejte příliš hluboko sazenice s volnými kořínky. Nezahrnujte hlínou lístky, zato se soustřeďte na to, abyste zeminu ke každé rostlině dostatečně přimáčkli.
Listová zelenina
Povadlý salát, který na pultu marketu leží několik dní, není tak skvělý, jako podomácku vypěstovaný. Mezi nejoblíbenější druhy listové zeleniny pěstované na zahradách patří hlávkový salát, římský salát, ale třeba i nenáročný kozlíček polníček.
U salátů doporučujeme předpěstování v teple vašeho domova, a to mezi únorem a dubnem. Ven dávejte až rostliny, které mají 4 až 6 pravých listů a teplota venku neklesne přes den pod 16 °C a v noci pod 6 °C. Z raného výsevu budete salát sklízet za zhruba 2 měsíce, z pozdějšího výsevu už za měsíc.
Kořenová zelenina
Patříte mezi milovníky celeru, mrkve, petržele nebo třeba ředkviček, které mají pořádný říz? Pak nastává ideální čas, abyste svou oblíbenou zeleninu zasadili na záhon.
Pokud jste se rozhodli rostlinku hýčkat na svém okenním parapetu, chtělo to vysetí už v únoru nebo na začátku března. V době, kdy už je venku přes den okolo 20 °C, můžete už vysévat tam. Musíte mít ale jistotu, že teploty nebudou příliš kolísat. Pokud by se tak stalo, došlo by k tzv. jarovizaci, při které se zbytečně urychlí přechod z růstové fáze do té reprodukční.
TIP: Chcete urychlit vzcházení osiva celeru? Namočte semínka na půl hodiny do vody o teplotě 50 °C. Pak postupujte jako obvykle.
Košťálová zelenina
Což takhle dát si… kapustu? Nebo snad zelí, květák, kadeřávek, brokolici? Pokud si rádi dáte na talíř košťálovou zeleninu, můžete začít směle sít její semínka na venkovní záhony. Začátek dubna je pro to jako stvořený. Ve váš prospěch i ve prospěch zeleniny hrají denní teploty 14 °C i dostatek jarního slunečního svitu.
Plodová zelenina
Zřejmě není oblíbenější zeleniny pro pěstování na zahrádce, než je právě plodová. Patří sem rajčata, okurky, papriky, ale třeba i lilek nebo tykev.
Váháte, jak sázet rajčata? Abyste se v létě mohli zakousnout do šťavnatého rajčete té pravé chuti, je třeba je v březnu vysít a předpěstovat v interiéru. Jakmile vyraší první pravé listy, pusťte se do pikýrování do sadbovačů a v polovině května vysaďte rostliny na záhon. Ideální teplota pro pěstování rajčat je 18 až 20 °C ve dne a 12 až 14 °C v noci.
Paprika je mnohem náchylnější na chladné počasí, zaslouží si pořádné rozmazlování. Vysévat doma si ji můžete klidně už od února, ven ale rostlinky dejte až koncem května, kdy se teploty mohou pohybovat až kolem 25 °C.
A kdy sázet okurky? Oblíbené salátové okurky předpěstujte z výsevů v druhé polovině dubna, ale klidně to nechte na květen. K výsadbě budete mít rostliny připravené už za 2 týdny, kdy mají až dva pravé listy.
Pro ulehčení práce je možné využít například sadbovací kostky s výbornou absorpční schopností, které můžete s rostlinou později zasadit rovnou do záhonku. Vyhnete se tím narušení kořenů.
Cibulová zelenina
Mít vždy po ruce čerstvou cibulovou zeleninu ze zahrádky také není k zahození. Třeba semena kuchyňské cibule doporučujeme předpěstovávat v sadbovačích, přičemž do každé nádobky stačí dát 5 semínek. Kromě cibule v kuchyni oceníte určitě i pórek, jehož semena lze také zakoupit ve Speciálním zahradnictví.
0 komentářů k zobrazení