skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
7 Nejčastějších Chyb, Které Děláme Na Podzim V Zahradě. Nedopouštíte Se Jich I Vy?

7 nejčastějších chyb, které děláme na podzim v zahradě. Nedopouštíte se jich i vy?

Podzim o sobě i přes sluneční paprsky dává pomalu ale jistě vědět. Než se nadějeme, udeří v plné síle a zanedlouho poté už předá otěže zimě. Je tedy nejvyšší čas připravit na chladné počasí nejen sebe, ale také zahradu. Dali jsme dohromady přehled nejčastějších chyb, které možná nevědomky děláte i vy. Tak schválně, v kolika následujících bodech se najdete?

1. Nejste si jistí, co patří a nepatří do kompostu

Patří shnilé ovoce a listí na kompost, nebo radši do kontejneru? Shnilé ovoce bylo vždy strašákem pro všechny důsledné pěstitele.

Obávali se rozšíření nemocí na zdravé stromy a s tím související ohrožení další úrody. Proto dlouhou dobu panovalo přesvědčení, že takové ovoce na kompost vůbec nepatří.

Už se ovšem objevují i názory, že právě kompostováním lze z jablek získat hnojivo plné blahodárných látek. Je ale třeba dodržet základní pravidlo a překrýt shnilé plody vysokou vrstvou jiného organického materiálu (například posekané trávy). Díky tomu zabráníte šíření nebezpečné hniloby a současně se nepřipravíte o výživu pro další rostlinky. 

Pokud jde o listí, tady se kompostování nemusíte vůbec bát. Výjimkou je ovšem listí z ořešáku, které obsahuje škodlivé látky, a na kompost tedy nepatří. 

Tip od Speciálního zahradnictví: ​​Nevíte, co s bohatou úrodou bylinek a drobných plodů? Sušení je oblíbeným způsobem, jak zachovat jejich chuť a prodloužit životnost. Vyzkoušejte sušicí sítě, které pomohou s celým procesem, nebo oblíbený Integra Boost, který se následně postará o optimální vlhkost v uzavřené nádobě. 

2. Nezavíráte přívod vody a závlahový systém

První mrazy často udeří rychle a nečekaně. Pokud se potkají s otevřenými přívody vody nebo hadicemi plnými vody, máte zaděláno na malér. Proto nezapomeňte včas vše uzavřít a vypustit, aby mráz neměl žádnou šanci. 

3. Zastřiháváte své stromky víc, než je zdrávo

Na zimu je třeba připravit i ovocné stromy. Aby do nové sezóny vstoupily v plné síle, je vhodné zastřihnout a prořezat větve.Zastřihávání stromků

Podzimní řez se ovšem týká jen některých stromů. Konkrétně se jedná o třešně, broskvoně a další peckovice. Dejte si tedy pozor, abyste prořezali opravdu jen stromy, které to přímo vyžadují. 

Za podzimní prostřihání větví vám určitě nepoděkují jabloně nebo hrušně. Ani peckovice ovšem neustojí příliš radikální zásah. Ten může strom naopak oslabit a vydat napospas zimním mrazům. Spíš než motorovou pilu tak vezměte do ruky zahradnickou pilku nebo nůžky a pamatujte, že méně je někdy více. 

4. Zapomínáte na hnojení

Nejen stromy, ale také záhony si před zimou zaslouží ozdravnou regenerační kúru. Nezapomeňte jim za pomocí hnojiv nebo kompostu dodat potřebnou výživu. Zaměřte se především na dostatečný příjem dusíku, draslíku, fosforu, vápníku a hořčíku, který pomůže stávajícím rostlinám přečkat zimu a současně se napřesrok postará o výjimečnou úrodu. 

Ani na podzim ovšem nemusí zůstat záhony prázdné. Pořád existují rostliny, které si v chladnějším počasí libují

5. Neuklízíte spadané listí

Na podzimem zbarvené listí je krásná podívaná, ovšem jen do chvíle, než začne postupně opadávat.

Podzimní zahradničení sice má své kouzlo,hrabání listí ovšem bezesporu patří k těm méně oblíbeným zahradnickým úkonům. Přesto se téhle aktivitě nedá jen tak vyhnout. Tráva pod spadaným listím dostatečně nedýchá, což může vést k nejrůznějším chorobám a navíc to může způsobit, že trávník bude vypadat špatně a nebude růst tak dobře, jak by mohl. Proto nezapomeňte svůj trávník co nejdříve osvobodit a spadané listí odstraňte. Srovnání vysavačů na listí může být užitečné při výběru nejvhodnějšího způsobu, jak odstranit spadané listí z trávníku. Je důležité zvolit vysavač, který bude účinný a zároveň pohodlný na použití, aby bylo odstraňování listí co nejméně náročné.

6. Nepřipravujete trávník na zimu

Existují podzimní práce, za které vám zahrada jistě poděkuje. Péče o trávník je jednou z nich. Pečlivé shrabání listí přitom není tou jedinou péčí, kterou byste na podzim měli dopřát svému trávníku. 

Příprava trávníku na zimu

Záležet si dejte i na posledním podzimním sekání. Trávník nesekejte úplně nakrátko a po sekání ho zkuste alespoň trochu provzdušnit, použijte například vertikutační hrábě nebo vertikutátor. Pokud chcete péči dotáhnout k dokonalosti, nezapomeňte na podzimní hnojení trávníku nebo použití přípravků, které zajistí ochranu před mrazem i nejrůznějšími nemocemi. 

7. Necháváte plevel a škůdce na starost zimním mrazům

Pokud spoléháte, že vás plevele zbaví první mráz, musíme vás bohužel zklamat. Plevel je natolik odolný, že bez úhony přečká i velmi nízké teploty. Jeho včasným odstraněním si na jaře ušetříte spoustu práce. Podobně jako plevel zimu často přežijí i nejrůznější škůdci a plísně. Proto nezapomeňte roslinky ochránit i před nimi. 

Tak jednoduché to je. Stačí jen dodržet pár zásad, vyvarovat se častých chyb a uvidíte sami, že se vaší zahrádce bude dařit i během zimy a na jaře vás přivítá plná síly. 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat