skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Axiální ventilátor – víte, jak funguje a kdy se vám může hodit?

Co má společného axiální ventilátor a zahradničení? Nezainteresovaní jedinci mohou na první pohled tvrdit, že zhola nic. Ti, kteří se ovšem pěstování nejrůznějších druhů rostlin již nějakou dobu věnují, nám jistě dají za pravdu, že v některých případech jde o nezbytnou pomůcku zkušeného pěstitele. Ať již patříte do první nebo druhé zmíněné skupiny, nepřestávejte číst následující řádky, na kterých vám prozradíme, na jakém principu vlastně axiální ventilátory fungují a proč byste si je do své pěstitelské výbavy měli pořídit právě vy.

ventilatorPrincip axiálního ventilátoru

Tento typ ventilátorů funguje na principu axiálního systému, při kterém vzduch proudí ve směru osy otáčení oběžného kola. Zpravidla lze axiální ventilátory rozdělit na dvě základní skupiny, do nichž spadají ventilátory rovnotlaké a přetlakové.
U rovnotlakých získává vzduch větší rychlost, přetlakové pak pracují se statickým tlakem, který je za oběžným kolem vyšší než před ním. Pokud nevíte, co si pod tímto – poměrně odborným popisem představit, pak vězte, že nejde o žádnou vědu. Vesměs se jedná o ventilátory, které jsou v našich domácnostech zastoupeny hojnou měrou. Nalezneme je například v „case“ (skříni počítače), během letních dnů pak na našich stolech v podobě stolních ventilátorů. Své nezastupitelné místo ovšem mají také v pěstitelství. Pojďme se podívat, s čím nám může tento typ ventilátorů pomoci.

ventilatorAxiální ventilátory v kombinaci s CoolTuby a pěstebními boxy

Axiální ventilátory naleznou využití všude tam, kde je požadován velký průtok vzduchu bez vysokých nároků na dopravní tlak. Příkladem může být například chlazení CoolTubů, kdy ventilátor namontujeme do vstupního potrubí před lampu, kterou bude následně ochlazovat. Vyvarujte se montáže ventilátoru až za lampu. V takovém případě by totiž mohl horký vzduch ventilátor nevratně poškodit. Axiální ventilátory naleznou uplatnění také u pěstitelů, kteří si domů pořídili pěstební box, z něhož lze díky tomuto praktickému pomocníkovi vzduch odvádět nebo vyměňovat, a to bez nároků na protitlak.

Pár slov závěrem

Jak lze z výše uvedeného vyčíst, využití axiálních ventilátorů je skutečně všestranné. Nejen, že chrání součástky počítačů a náš organismus před přehřátím, také představují perfektní tandem s CoolTuby nebo pěstebními boxy, na které sází řada tuzemských i zahraničních pěstitelů.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat