Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Pěstovat V Bioponii?

Bioponie neboli organická hydroponie: Co to je a k čemu je dobrá?

Slyšeli jste už o bioponii? Jde o organický způsob hydroponie, který vám pomůže zajistit dokonalý růst vašich rostlin. V čem bioponie spočívá?

Ačkoliv se vědci z mnoha zemí snažili dlouhá léta najít cestu ke skutečné organické hydroponii, bioponii představil poprvé William Texier až v roce 2004. Koncept bioponického pěstování znamenal vznik nové metody pro organickou hydroponickou kultivaci.

Výhody bioponie – nižší spotřeba vody i živinDíky bioponii bude mít menší spotřebu vody i živin.

Bioponie vychází z udržitelného organického zemědělství. Rostlině se poskytuje malé množství dusičnanů ke zlepšení kvetení. Zároveň se omezí zbytečný vegetativní růst. Při stejném výnosu tak budete mít během pěstování v bioponii mnohem menší objem listů a stonků, než kdybyste pěstovali pomocí klasické hydroponie. I díky tomu se bioponie považuje za velmi ekonomický způsob pěstování, protože během něj spotřebujete mnohem méně vody a živin.

V bioponii kombinujete výhody hydroponie a organického pěstování. Na malých plochách získáte kvalitní úrodu a vypěstované rostliny budou zaručeně organické.

Jak bioponie funguje

Bioponie je založená na konceptu tekuté země. Přípravek BioSevia, který je pro bioponii určen, funguje jako vhodná živina, která rostlině poskytne část půdního humusu a obsahuje širokou škálu velkých organických molekul. Výkonnost přípravku zlepšují mikroorganismy Bioponic mix, které umožní dobrý rozklad organických prvků. Bioponic mix díky tomu zajistí mnohem lepší výsledky při pěstování.

Pomocí těchto přípravků dosáhnete toho, že živný roztok bude odpovídat kvalitní, lehké a dobře provzdušněné půdě. Roztok je velmi bohatý na živiny a mikrobakteriální život, pro dokonalý výsledek stačí už jen přidat substrát, například kuličky jílu nebo kokosové vlákno.

Jak s bioponií pracovat

Při pěstování v bioponii vás budou zajímat parametry pH a EC, stejnou péči ale musíte věnovat filtraci a životnímu prostředí rostliny.Zajímat vás budou parametry pH a EC.

Hladina pH přípravku BioSevia je prakticky neutrální. Vaši vodu tedy neovlivní, nicméně během pěstování se pH obtížněji stabilizuje a bude mít tendenci stoupat. V bioponii může nicméně pH bez problémů stoupnout až na 7,5. Jakmile ale tuto hranici překročí, měli byste ho srážet na 6,0, a to postupně po 5 až 6 dnů. Při regulaci se ale vyhněte kyselině chlorovodíkové a kyselině octové.

Pro dosažení těch nejlepších výsledků je důležité také předvídat pokles hodnoty EC a zajistit stálou dostupnost organických látek. Zároveň ale jich nepřidávejte příliš mnoho, protože rozklad probíhá na základě pokojové teploty. V případě, že v roztoku bude příliš velké množství organických látek, by mohlo zvýšení teploty způsobit vysokou vodivost, která by rostlinám mohla ublížit, a dokonce je zničit.

Nezapomínejte ani na filtraci. Měli byste filtrovat hlavně ty největší částečky v roztoku, které by kořenům mohly ublížit. Filtr také pravidelně a důkladně čistěte a minimálně jednou za týden také propláchněte.

Dosáhněte lepších výsledků v bioponii s přípravkem Bioponic mix

Bioponic mix umožní lepší rozklad látek – díky tomu zajistí mnohem lepší výsledky při pěstování v bioponii. Navíc je vhodný pro všechny typy pěstebních médií.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat