Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Průvodce osvětlením: Jaké světlo rostliny potřebují a kdy?

Světlo je jedním ze základních předpokladů pro správný růst a vývoj rostlin. Důležité je nejen pro jejich přežití, ale i pro nastartování fáze kvetení, tvorbu plodů nebo klíčení

Zatímco na zahradě se o dostatek světla postará příroda, při pěstování uvnitř zůstává jeho zajištění na vás. Výbojky, zářivky, úsporky, LED osvětlení… možností je tolik, že se vám ani nedivíme, pokud jste se při výběru umělého osvětlení ztratili. Máme pro vás ale řešení – průvodce výběrem vhodného osvětlení, který vám poradí, jaké světlo vaše rostliny potřebují.

Jaké světlo je vhodné pro růst rostlin a které pro květovou fázi? 

Možná jste si při výběru světla všimli, že má každé jinou barvu. Některá světla jsou považována za teplá a jiná za studená. Jedná se o takzvanou teplotu chromatičnosti, která se udává v Kelvinech (K). Čím vyšší pak daná hodnota je, tím více je světlo modré. Aby se vašim rostlinám dařilo, měly by mít zajištěný přístup všech barev z barevného spektra. 

Modrá barva 400–499 nm

Modré světlo potřebují mladé rostliny v růstové fázi, jelikož díky němu roste kořenový systém, rostliny se vyvíjí do šířky, mohutní a mají silnější listy. Modré světlo tak zabraňuje přílišnému vytahování do výšky, které by mohlo rostlinu oslabit.

Červená barva 600–699 nm

Červené světlo pomáhá rostlinám vytvářet kořeny a semínkům s klíčením. Dospělé rostliny ho zase potřebují k tvorbě květů a plodů, jelikož stimuluje kvetení, tvorbu semen a plodů a podporuje vyšší obsah aromatických látek v různých bylinách.

Pozor, pokud chcete použít červené světlo pro růst, tak jen v kombinaci s modrým. Bez modrého světla by vám vyrostly slabé a vytáhlé rostliny.

Zelené světlo 500–600 nm

Ačkoliv se velká část zeleného světla odráží zpět od povrchu rostlin (proto je vnímáme jako zelené), i tak pro ně může být prospěšné. Kombinace různých barev světla přispívá k vyšší míře fotosyntézy.

Ultrafialové světlo 300–400 nm

Způsobuje kompaktní růst rostlin, avšak mějte na paměti, že příliš UV světla je pro rostliny škodlivé.

Jaké světlo pro rostliny zvolit? 

Teorii máme za sebou, pojďme do praxe, kde si představíme konkrétní možnosti osvětlení, které jsou na trhu dostupné.

Lineární zářivky 

Vhodné pro předpěstování sazenic okrasných rostlin nebo bylinek a zakořenění klonů. Lineární zářivky mají malou výhřevnost, nízkou spotřebu energie a slabší výkon, proto je doporučujeme pro rostliny nižšího vzrůstu. Díky zanedbatelnému množství tepla, které vytváří, je můžete zavěsit 10–15 cm nad rostlinu.

Liší se způsobem uchycení, wattáží i délkou. Podle uchycení je dělíme na:

  • Jednopaticové – nepasují do běžných zářivkových armatur, ale potřebují speciální armaturu.
  • Dvoupaticové – T5 s užší paticí a T8, což jsou nejrozšířenější zářivky, které zapadají do všech kancelářských armatur.

Podle světelného spektra rozdělujeme:

  • Růstové zářivky
  • Květové zářivky
  • Kombinované zářivky

Kompaktní úsporné lampy (CFL výbojky)

Oproti lineárním zářivkám mají větší výkon, zpravidla 85–250 W, avšak stále jsou úsporné a představují praktickou volbu do malých nebo špatně větratelných místností. CFL lampy s růstovým spektrem (modrým světlem) můžete použít pro:

  • předpěstování sazeniček,
  • pěstování nekvetoucích rostlin
  • pro fázi růstu u rostlin kvetoucích.

Ty s červeným světlem jsou vhodné pro květovou fázi kvetoucích rostlin. Existují ale také kompaktní lampy s duálním spektrem, které jsou univerzální a lze je použít pro všechny druhy rostlin v libovolné fázi vývoje.

Výbojky

Výbojky jsou nejúčinnějším svítidlem s výkonem 70–1000 W, které má ale také nejvyšší náklady na elektrickou energii. Nejsou navíc určeny k přímému zapojení do sítě. Potřebujete k nim speciální předřadník, který odpovídá příkonu, a také objímku. Projděte si 3 kroky, jak zapojit lampu pro pěstování pod umělým osvětlením.

Své využití najdou především na větších plochách. Kvůli většímu množství tepla, které vyprodukují, je zavěšujte nad rostliny do větší výšky a používejte je v prostorách s vhodnou ventilací. 

Výbojky dělíme na:

LED osvětlení

Praktická a úsporná volba, kterou stačí jen strčit do zásuvky. LED osvětlení spotřebuje o třetinu až polovinu méně elektřiny než výbojky a pyšní se dlouhou životností. Za jeho nevýhodu však považujeme menší rozptyl světla. Projděte si všechna pro a proti LED osvětlení

LED osvětlení doporučujeme pro předpěstování rostlin menšího vzrůstu. Pro květovou fázi není jako hlavní zdroj světla ideální, použít ho ale můžete pro přisvěcování z boku nebo pro spodní patra rostlin.

Na co se při výběru světla pro rostliny zaměřit?

Faktorů, které byste měli vzít v potaz, existuje hned několik. Na začátku je důležité si uvědomit, zdali hledáte osvětlení pro rostliny zelené, nebo kvetoucí. Podle toho pak vybírejte světlo s růstovým, květovým nebo duálním spektrem. 

Dále zjistěte, jak velkou plochu budete osvětlovat a kolik světla potřebují rostliny, které hodláte pěstovat. Jestliže mají vaše rostliny vysoké požadavky na světlo, postupujte následovně.

Na 1m2 potřebujete vysokotlakou výbojku o výkonu 400 nebo 600 W. Výbojka o nižším výkonu spotřebuje méně elektřiny a vydá méně tepla – úroda však nebude tak vysoká jako při použití 600W výbojky.

Pokud předpokládáte problémy s vysokou teplotou nebo potřebujete ještě více snížit spotřebu elektřiny, můžete použít na 1 m2 LED modul o výkonu 300–360 W. Tím dosáhnete úrody srovnatelné s 400W vysokotlakou výbojkou. Jestliže pěstujete v menším prostoru, než je 1 m2, pak můžete vybírat mezi výbojkami o nižším výkonu nebo mezi CFL výbojkami.

Efektivitu osvětlení porovnávejte podle výkonu, efektivity přeměny elektřiny na světlo a také množství tepla, které vytváří. U předřadníků (tlumivek) koukejte na jejich reálný výkon, šetrnost k výbojce a možnost regulace výkonu, což se vám u vysokotlakých výbojek bude hodit. 

Potřebujete poradit? Přečtěte si také, jak vybrat správnou výbojku pro indoor pěstování nebo nám svůj dotaz napište na sociálních sítích.

Pořiďte osvětlení pro rostliny na jednom místě

Vybrali jste si vhodné světlo? Na našem e-shopu seženete výbojky, CFL lampy, LED osvětlení i všechny další části, které k sestavení efektivního indoor osvětlení potřebujete.

Radek je zakladatelem e-shopu Speciální Zahradnictví a vášnivým pěstitelem, který své zkušenosti s moderními metodami pěstování rostlin přenáší do každodenní praxe i nabídky e-shopu. Díky letité praxi ví, co pěstitelé skutečně potřebují, a proto zákazníkům přináší nejen kvalitní produkty, ale i osvědčené rady a tipy. Jeho cílem je pomáhat ostatním dosahovat skvělých pěstitelských výsledků a inspirovat je k radosti z péče o rostliny po celý rok.

Comments (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat