Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Budiž světlo: praktický průvodce výběrem vhodného osvětlení pro vaše rostliny

Světlo je jedním z předpokladů růstu a správného vývoje rostliny. Patříte-li mezi nadšené pěstitele, ale nemáte to štěstí na zahrádku, s největší pravděpodobností budete řešit, jak svým rostlinám dopřát dostatek světla prostřednictvím umělých paprsků. Protože nejrůznějších výbojek, zářivek a úsporek existuje na našem trhu velká spousta, je občas těžké se v nabídce bezpečně zorientovat. K jakým rostlinám pořídit úsporky? Pro jaké fáze růstu se hodí výbojky? A co takové LED osvětlení? Naleznou ve vaší pěstírně uplatnění? Podívali jsme se na jednotlivé druhy umělého osvětlení a přinášíme vám několik praktických informací i doporučení. Nyní nám již tedy nezbývá nic jiného, než vynést zářivkasoudy na světlo!

Lineární zářivky – pro růst a zakořenění

Jako první se v našem výčtu podíváme na oblíbené lineární zářivky. Ty z e-shopu SpeciálníZahradnictví.cz mají studené modrobílé nebo červené světlo. Modrobílé je velmi vhodné zejména pro růstovou fázi rostlin. Při zakořenění rostlin dosahují dobrých výsledků pěstitelé se zářivkami produkujícími červené světlo. Zářivky můžete použít pro předpěstování sazenic rostlin nebo pro pěstování bylinek (například bazalky, pažitky nebo petržele). Protože lineární zářivky disponují slabším výkonem, jsou vhodné zejména pro rostliny nižšího vzrůstu. Těm větším by nemusely stačit. V nabídce Speciálního Zahradnictví naleznete zářivky od 18W do 55W.

Kompaktní zářivky (úsporné lampy) – pro malé i střední rostlinky

Kompaktní zářivky jsou tradičně vyráběny s růstovým, květovým a duálním spektrem. Součástí nabídky e-shopu SpeciálníZahradnictví.cz jsou tzv. úsporné lampy s výkonem od 85W do 250W. Fungování kompaktních zářivek je prakticky totožné s fungování lineárních zářivek s tím rozdílem, že výkon kompaktních zářivek je vyšší, než výkon lineárních zářivek. Kompaktní zářivky s růstovým spektrem můžeme použít pro předpěstování sazeniček, pěstování nekvetoucích rostlin nebo pro fázi růstu u rostlin kvetoucích. Kompaktní zářivky s květovým spektrem je pak možno použít pro květovou fázi kvetoucích rostlin. Kompaktní zářivky s duálním spektrem lze použít pro všechny druhy rostlin v libovolné fázi vývoje. Protože úsporné lampy vydávají výbojkaméně tepla, můžete je instalovat i v těsné blízkosti vrcholků rostlin. Uplatnění proto naleznou i v malých nebo hůře větratelných prostorách.

Vysokotlaké výbojky – pro milovnice sluníčka

Výbojky můžete opět pořídit jak s růstovým, tak květovým a kombinovaným spektrem. Jejich výkon se pohybuje v rozmezí 70W až 1000W. S rostoucím výkonem výbojek roste i intenzita světla. Výkonnější výbojky se proto mnohem lépe hodí pro větší plochy, nežli zmíněné kompaktní zářivky. Na druhou stranu je ovšem nutno brát v potaz větší množství tepla, které takové výbojky vydávají. Proto doporučujeme výbojky zavěsit výše nad rostliny a instalovat do pěstebního prostoru vhodnou ventilaci, díky níž je prostor průběžně ochlazován. Růstové halogenidové výbojky jsou ideální pro fázi růstu rostlin, které vyžadují vysokou intenzitu světla. Sodíkové výbojky  a sodíkové výbojky s vyšším podílem modrého světla využijete pro světlomilné plodící rostliny pěstované na výnos, květ a plod. Jako příklad můžeme uvést třeba rajče, chilli papričky nebo klasické papriky.

LED osvětlení – málo tepla a perfektní chlazení

V současné době se hojně diskutuje také o LED osvětlení, které se pomalu, ale jistě dostávají nejen do našich domácností, ale zejména pěstebních boxů. LEDky jsou vhodné pro růstovou fázi rostlin a prakticky je můžeme srovnat s výše uvedenými výbojkami. O LEDkách se však bohužel tvrdí, že spektrum pro květovou fázi nemají ideální. Na druhou stranu je ovšem tato technologie poměrně mladá, proto se neustále vyvíjí a zdokonaluje. Mezi největší výhody LED osvětlení patří určitě skutečnost, že neprodukují tolik tepla jako výše uvedené výbojky a v létě je tedy jednodušeji ochladíme. Nevýhodou je potom menší rozptyl světla po samotné pěstební ploše.

Pestrou nabídku osvětlení pro nejrůznější fáze pěstování,
naleznete v 
e-shopu SpeciálníZahradnictví.cz!

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat