S rostlinami je to jako s vašimi sousedskými vztahy. Buď si navzájem sednete, pomáháte si…
Český, čínský nebo španělský. Jak vybrat ten správný česnek k pěstování doma?
Na česneku je pozitivní, že ho zvládne vypěstovat každý, i úplný začátečník. Nic vám proto nebrání v tom, abyste se do jeho výsadby pustili také. Jak na to se dozvíte v našem e-booku o všestranném česneku. Při pěstování doma navíc získáte jednu velkou výhodu, a to, že můžete pěstovat prakticky cokoli a po celý rok. Česnek tak můžete sklízet klidně v listopadu nebo lednu. Pojďme se podívat na to, jak vybrat ten správný.
Český česnek je nejlepší
Na otázku z úvodu vám odpovíme jednoznačně – není nad český česnek! Chuťově je nejintenzivnější a je mnohem kvalitnější než česnek přivezený z Číny nebo Španělska. Navíc konzumní česnek z těchto zemí u nás nejde úspěšně pěstovat. Doma vám proto nejlépe poroste česnek český, který chutná opravdu jako česnek. Navíc díky tomu, že si ho vypěstujete doma, ušetříte za jeho pořizování. Cena českého česneku totiž šplhá do stále závratnějších výšin.
Proč pěstovat česnek?
Česnek má nezaměnitelnou chuť, díky které vyčarujete i z obyčejných pokrmů královský zážitek. Chuť ale není to jediné, kvůli čemu se vám vyplatí česnek pěstovat. Navíc má totiž spoustu příznivých účinků na naše zdraví.
Jak působí česnek na lidské zdraví?
- Snižuje krevní tlak.
- Má silné antioxidační účinky.
- Je vhodný jako prevence proti vzniku rakoviny.
- Podporuje imunitní systém.
- Je hotovou vitaminovou bombou, která pomáhá při chřipce a nachlazení.
Jakých chyb se při pěstování česneku vyvarovat
Ačkoliv je pěstování česneku snadné, koluje kolem něj spousta mýtů, kterým pěstitelé často věří. Společně se pokusíme je vyvrátit.
- Nepoužívejte na česnek postřik proti plísni. Až na výjimky to není třeba, jde o plýtvání peněz a zbytečné používání chemie.
- Nezapomínejte na dostatečné zavlažování. Sice se dříve říkalo, že cibulová zelenina je nenáročná na závlahu, to už ale dávno neplatí. Závlahu nepodceňujte, nechcete přece, aby vám česnek vyschl.
- Nezapomínejte na hnojiva. Nedostatek dusíku způsobuje nežádoucí žloutnutí česneku. Vyvarujte se tomu a česnek přihnojte.
- Vhodně skladujte. Několik dní po vytažení z pěstebního média česnek volně položte a teprve po dalších několika dnech ho můžete bezpečně uskladnit v suchu a teple.
Z vlastního česneku budete mít bezpochyby radost. Ta může být navíc několikanásobná. Jakmile totiž česnek sklidíte, jednu palici můžete použít na další rozmnožování. Získáte zásobu kvalitního a chuťově výjimečného česneku a nemusíte za něj zbytečně utrácet.
0 komentářů k zobrazení