Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.
Česnek aneb přírodní lék nejen k prevenci nachlazení
Není nad přírodní lék jménem česnek. V kuchyni se bez něj neobejdeme, a navíc je mimořádně zdravý. V čem ale spočívá jeho síla a co vlastně léčí?
Nenahraditelná chuť česneku
Česnek kuchyňský nebo také česnek setý (Allium sativum) pochází ze Střední Asie a severovýchodního Íránu. Je nedílnou součástí nejrůznějších pokrmů, kde slouží především jako koření nebo ochucovadlo. Vyznačuje se specifickou vůní a ostrou chutí, štiplavou a trochu pikantní, která se s vařením vytrácí. Příčina této ostré příchuti je naprosto jasná, může za ni síra. Významnou roli má dodnes česnek i v tradiční čínské medicíně.
Zázračný všelék
Už ve starověku byl považován za všelék a během první i druhé světové války sloužil jako antiseptikum k prevenci gangrény. Dodnes se používá na podzim a zimě v rámci prevence a léčby nachlazení nebo chřipky. Kromě nachlazení pomáhá i při léčbě vážnějších onemocnění.
Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, například vápník, železo, měď, mangan, zinek, hořčík, sodík, draslík, fosfor, jód, selen, síru, vitamíny ze skupiny B a vitamín C.
Krevní oběh
Česnek podporuje vylučování škodlivých látek z těla a takzvaně čistí krev. Dále reguluje krevní tlak a posiluje tělo.
Trávicí systém
Příznivý vliv má údajně také na trávicí systém, zlepšuje totiž trávení a podporuje funkci jater.
Léčba a prevence rakoviny
O léčivé účinky česneku projevila zájem také věda a západní medicína, kdy v rámci metaanalýz zkoumala jeho vliv na léčbu rakoviny. V některých případech byl dokonce pozorován pozitivní efekt. Česnek totiž patří mezi silné antioxidanty a obsahuje síru, která blokuje růst nádorů.
Únava a úzkost
Obzvlášť v dnešní uspěchané době, kdy často nemáme čas na odpočinek, vás česnek doslova postaví na nohy. Přispívá totiž k fyzické i psychické pohodě a údajně zvyšuje odolnost proti stresu a vyčerpání.
Nepřiměřená konzumace česneku může ale vést k podráždění trávicího traktu, proto se nedoporučuje užívat víc než 1–3 stroužky česneku denně. Stejně jako u léků nebo jiných doplňků stravy je důležité aplikovat česnek pravidelně a na každodenní bázi. To však může být problematické, po česneku totiž výrazně zapáchá z úst. Pokud ani vyčištění zubů nebo žvýkačka nepomůže, zkuste příště čokoládu nebo kávu.
Věnujte také pozornost správnému skladování, aby vám česnek nezplesnivěl a neztratil svou sílu.
0 komentářů k zobrazení