Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.
Chcete si vypěstovat vlastní rajčata? Poradíme vám jak na to
Kdo by si nechtěl pochutnávat na šťavnatých rajčátkách z vlastní zahrady. Zapomeňte na vodnaté plodiny ze supermarketů a začněte letos konečně pěstovat rajčata doma. Ukážeme vám, jak na to.
Rajčata patří mezi teplomilné plodiny a mrazy jim nedělají dobře. Nejlépe se jim povede v půdě vyhřáté alespoň na 10 stupňů Celsia a jejich výsadba se doporučuje až po 14. květnu. Teď je ale pravý čas na jejich předpěstování.
Předpěstujte si rajčata na začátku března
Sazenice můžete koupit i v zahradnictví, pokud se ale na ně nechcete spoléhat a chcete si předpěstovat vlastní, březen je na to ideální doba. Jak na předpěstování rajčat? Nejprve si vyberte vhodnou odrůdu. Záleží na tom, zda plánujete pěstovat na zahradě, ve skleníku či na balkoně. Pro začátečníky se obecně doporučují keříčková rajčata, která snadno vypěstujete právě i na balkoně. Pokročilí zahrádkáři pak nedají dopustit na rajčata tyčková, která se pěstují výhradně z předpěstované sadby.
Jak už jsme zmiňovali, s předpěstováním začínáme počátkem března. Připravíme si výsevní misky, které naplníme jemným substrátem a před výsevem povrch urovnáme. Výsev provádíme do substrátu a vyseté osivo jemnou vrstvičkou substrátu zase zasypeme a znovu urovnáme. Myslete na pravidelné, ale zároveň jemné zavlažování. Zasypaná a zavlažená semena vyklíčí při teplotě kolem dvaceti pěti stupňů do týdne i dříve. Pak už vám postačí teploty o pár stupňů nižší. Dbejte také na dostatek světla, aby vám vyrostla silná rajčata. Pokud umístíte rostliny příliš daleko od okna, budou se zbytečně vytahovat a budou příliš křehké. Zvolte co nejsvětlejší místo (okenní parapet, ale bez ostrého slunce a zastínění záclonami).
Držte se základních pravidel
Plánujete pěstovat na zahradě nebo v nádobách na balkoně? Podle toho musíte vybrat správný druh rajčat. Ne všechna se totiž hodí na pěstování v nádobě. I proto se na balkon nejlépe hodí rajčata keříčková, která nedosahují takového vzrůstu a nepotřebují oporu pro svůj růst.
Při samotné výsadbě dbejte na to, abyste v nádobě měli kvalitní zeminu. Jedině tak se můžete těšit na dobře rostlá a chutná rajčátka. Na záhonku si rajčata vytvoří kořenový systém podle své potřeby, ale v květináči je limituje prostor a je proto potřeba, aby i v něm získala všechny důležité živiny. Dostatek místa zajistí nádoba s průměrem alespoň 30 cm. Do klasického substrátu můžete také přidat nějaký hnůj. Specializovaná zahradnictví nabízí granulované peletky s koňským nebo slepičím hnojem.
Pro pěstování jsou ideální balkony, které směřují na jih nebo západ, aby rajčátka měla dostatek sluníčka. Kromě toho potřebují rajčata hodně vody a živin. Nezapomínejte ani na hnojivo, hodit se vám bude například krystalon nebo obyčejný cererit. Celkově je ale pěstování rajčat nenáročné a zvládnete ho, i pokud se zahradničením teprve začínáte.
Pozor na plísně a další škůdce
Rajčata jsou na plíseň velmi citlivá, měli byste proto být při pěstování obezřetní. Při zálivce se vyhněte listům a směřujte ji pouze na kořeny. Listy udržujte suché, protože na těch mokrých se snadno tvoří plísně. Odstraňujte spodní listy, které se dotýkají země a mohly by rajčata nakazit nějakou chorobou.
Rajčata nepěstujte v blízkosti brambor, lilku a dalších lilkovitých rostlin. Brambory by mohly rajčata nakazit plísní bramborovou. Rajčata můžete proti plísni chránit pomocí fungicidů jako je Ortiva, Acrobat MZ WG, Champion, Kocide, Dithane či Kuprikol. Anebo sáhněte po přírodních pomocnících z bylin. Na obalu vždy najdete informaci o tom, jak dlouho přípravek rajčata chrání.
Ohrozit můžou rajčata také různé virózy či škůdci. Například proti mšicím můžete použít některý z insekticidů, jako je přípravek Mospilan nebo Calipso.
Pokud dodržíte základní pravidla, jak na správné pěstování rajčat, můžete se letos těšit na vynikající a šťavnaté plody, které z každého jídla udělají gurmánský zážitek.
0 komentářů k zobrazení