Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Citronová tráva: jak se využívá a jak ji pěstovat

Citronová tráva nebo také citronela je tropická rostlina, která se však dá pěstovat i v našem mírném podnebí. Není nijak náročná, zato má mnoho způsobů využití. Přečtěte si, jak snadné je pěstování a jak skvělé jsou účinky citronové trávy. 

Jak pěstovat citronovou trávu

Pro pěstování citronové trávy potřebujete nejprve její semínka nebo sazenice

Semínka jsou levnější a přináší tu výhodu, že rostlina se od začátku přizpůsobuje podmínkám prostředí. Na druhé straně vyžadují více péče a delší dobu na růst. Semena citronové trávy mají poměrně nízkou klíčivost – zhruba 30 % – to však můžete zvýšit pomocí vhodného stimulátoru.

Mladá rostlina, která už má kořeny a první lístky (sazenice), umožní dřívější sklizeň a snazší péči. Je však dražší a adaptace rostliny v novém prostředí může být náročnější.

Pokud máte trpělivost a chcete ušetřit, začněte od semínek. Pokud chcete rychlejší výsledek a méně práce, vyplatí se koupit citronovou trávu jako sazenici. 

Citronová tráva a pěstování ze semínek

Do misky rozprostřete propustný substrát bohatý na živiny a semena lehce zatlačte do jeho povrchu. S citem zalijte a misku přikryjte, aby nikde nebyla ani skulinka. Tím zajistíte dostatečnou vlhkost, která je pro klíčení stěžejní. K zakrytí použijte sklo nebo mikrotenovou fólii, aby k semínkům pronikalo světlo. Udržujte teplotu kolem 20 °C, substrát občas oroste. Klíčení trvá 2–3 týdny.

Přesazení a péče o citronelu

Jakmile rostlina citronely dosáhne 10–15 cm na výšku a vytvoří 3–4 silnější listy, je načase ji přesadit. Orientačně je to 6–8 týdnů po vyklíčení. 

  • Vyberte květináč – minimálně 15–20 cm hluboký, citronová tráva potřebuje prostor pro kořeny.
  • Použijte kvalitní substrát – stejně jako u semínek zvolte propustný substrát bohatý na živiny, s pH mezi 5,5 a 7.
  • Se sazenicí zacházejte opatrně – dávejte pozor, abyste při přesazování nepoškodili kořeny.
  • Zasaďte do květináče – umístěte rostlinku do středu a zahrňte zeminou tak, aby základ stonku byl lehce nad povrchem.
  • Zalijte – po přesazení dobře zalijte, ale nepromáčejte substrát.
  • Dejte na vhodné místo – citronela potřebuje hodně slunce, ideálně 6–8 hodin denně. V zamračených dnech se nebojte jí dopřát pořádné přisvícení

Aby citronová tráva prospívala, dopřejte jí teplotu mezi 20 a 30 °C. Půdu udržujte mírně vlhkou a každé 2–3 týdny přihnojujte organickým hnojivem nebo kompostem. Citronová tráva má podobné nároky na živiny jako běžné trávy, takže můžete použít hnojivo na trávník nebo obiloviny. Skvělé jsou také přípravky z mořských řas nebo rybích emulzí.

Se správnou péčí roste citronová tráva opravdu bujně, časem budete potřebovat větší květináč. Rostlinu přesazujte vždy, když začne být kořenový systém příliš hustý a citronela přestane růst.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

Plagron Seedbooster plus 10ml

Plagron Seedbooster Plus je skvělým doplňkem pro každého, kdo to s pěstováním myslí vážně. Tento výkonný stimulátor klíčivosti urychluje cyklus klíčení až o 40 %.

hnojiva Canna

Algavit 100g

Algavit je pomocný rostlinný přípravek, složený ze 100% rozpustného extraktu mořské řasy Ascophyllum nodosum. Přípravek je určený pro ošetření rostlin v průběhu vegetační sezóny.

hnojiva Canna

GENT G-LED růst

ENT G-LED je kompletní LED světlo obsahující modrobílé světelné spektrum určené pro zdravý růst rostlin a předpěstování sazenic.

Citronová tráva a pěstování venku

Citronela není mrazuvzdorná, takže pokud se rozhodnete ji pěstovat venku, před zimou ji budete muset přemístit dovnitř. Nečekejte na první mráz, i teploty blížící se k nule mohou rostlinu poškodit. Čas na přesun nastává v září nebo říjnu, než teploty klesnou pod 10 °C. 

  • Pomocí rýče opatrně vyjměte trs i s kořeny, snažte se nepoškodit kořenový bal.
  • Zkraťte listy na délku 20–30 cm, aby se rostlina lépe přizpůsobila změně prostředí.
  • Zasaďte do květináče s dobře propustným substrátem (zahradní zemina s trochou písku nebo perlitu).
  • Umístěte ideálně k oknu na jih nebo rostlině dopřejte umělé osvětlení.
  • Zalévejte méně než v létě.

Na jaře, jakmile noční teploty neklesnou pod 10–12 °C, můžete citronelu přesunout zpět ven. Postupně ji otužujte – první dny ji nechte v květináči venku jen pár hodin, aby si zvykla na venkovní podmínky. Poté ji můžete přesadit do záhonu.

Víte, jak citronovou trávu použít? 

Citronelu využijete v domácnosti při mnoha činnostech – úklidu, vaření a relaxaci, užitečná je také z lékařského a kosmetického hlediska. Nejprve však musíte vědět, jak citronovou trávu sklízet.

  1. Vyberte stonky silné minimálně 1 cm v průměru a s výškou alespoň 30 cm.
  2. Odstřihněte je u základny, asi 2 cm nad povrchem půdy.
  3. Vždy ponechte několik mladých výhonků, aby rostlina mohla dál růst.
  4. Stonkům odkrojte tvrdou vnější vrstvu a ponechte jen měkký vnitřek, listy usušte.
  5. Čerstvé stonky můžete zabalit do fólie nebo zavřít do dózy a dát do lednice, kde vydrží až 2 týdny. V mrazáku je můžete mít až 6 měsíců. Usušené listy skladujte v uzavřené nádobě.

Čaj z citronové trávy: účinky k nezaplacení

Čaj z čerstvých nebo sušených listů pomáhá proti nadýmání a nevolnosti, podporuje trávení. Má také uklidňující účinky a může pomoci k lepšímu spánku. Obsahuje antioxidanty, působí protizánětlivě a jako přírodní analgetikum.

Citronela proti komárům a dalšímu hmyzu

Výrazné citronové aroma odpuzuje hmyz. Domácí olej s citronelou můžete použít jako ochranu proti komárům a klíšťatům, výluh z listů zase jako přírodní postřik proti škůdcům. Pár sušených listů dejte i do skříní a moli nebudou mít šanci.

Využití citronové trávy v kuchyni

Citronela potěší zejména milovníky Asijské kuchyně. Dokáže skvěle ochutit zejména mořské plody a rýži, dobře pasuje i k masu a do polévek. Použít můžete:

  • roztlučené oloupané stonky,
  • rozemleté sušené listy,
  • svazek stébel, které uvaříte společně s ostatními surovinami. Ten však po uvaření vyjměte a vyhoďte.

Citronová tráva je také výborné dochucovadlo bylinkových čajů, limonád a koktejlů. Mladé výhonky jsou nejchutnější.

Další použití citronové trávy

Sušené listy nebo esenciální olej s citronelou lze použít jako přírodní osvěžovač vzduchu. Ne nadarmo se jí říká voňatka citronová. Rostlinku můžete přidat i do domácích čističů, kde kromě vůně uplatní i své antibakteriální účinky. V neposlední řadě oceníte antiseptické účinky citronely, díky kterým pomáhá s akné a mastnou pletí.

Vypěstujte si všestrannou voňavou rostlinu

Pro své jednoduché pěstování a skvělé účinky si citronela určitě najde místo i ve vaší zahradě nebo květináči. S trochou péče a s možností přezimování vám citronová tráva brzy poskytne stonky a listy plné svěžího citronového aroma a výrazné asijské chutě.

Aby vám citronela vyklíčila 

Sada Seedbox obsahuje vše, co k úspěšnému vyklíčení semínek potřebujete. Nejenže si usnadníte práci, ale také výrazně zvýšíte šanci na sklizeň.

Comments (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat