Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Co je hydroponické pěstování

Přestože se může název hydroponie zdát někomu moderní a příliš vědecký, není tomu tak. Kořeny hydroponického pěstování bychom našli už ve starém Egyptě v období 2 000 let př. n. l. Doklady o prvním ryze hydroponickém pěstování tak staré nejsou a pocházejí zhruba z jedenáctého století našeho letopočtu. Pojďte se s hydroponií seznámit blíže.

hydroponieCo to je hydroponické pěstování

Hydroponie, někdy nazývána zkráceně hydro, je způsob pěstování, při kterém není nositelem živin pěstební médium, nýbrž voda. Za normálních okolností totiž čerpají rostliny živiny z hlíny. Rostliny pak sázíme na záhon nebo do květináče, ve kterém je pěstební substrát obsahující blíže nespecifikovaný poměr živin. V takovém případě obvykle zavlažujeme rostliny čistou vodou, kterou rostliny potřebují k životu a která také rozpouští látky v zemině, aby je mohly rostliny vstřebat.

Při hydroponickém pěstování se používá pěstební médium pouze jako prostředník mezi rostlinou a živným roztokem. Pěstební médium musí být tedy 100% inertní, čili nesmí obsahovat žádné živiny ani jiné látky, které by se rozpouštěly ve vodě.
Veškerou výživu rostliny získávají z živného roztoku. Ten není ničím jiným nežli vodou, ve které jsou rozmíchána hnojiva. Jak živný roztok protéká inertním pěstebním médiem, berou si z něj rostliny tolik živin, kolik potřebují.

Hydroponická pěstební média

Pro hydroponické pěstební systémy se hodí používat zejména keramzit (někdy prodávaný pod názvem liaflor), rockwool, perlit, mapito a kokosové vlákno. Tato pěstební média lze společně i mísit. Hydroponickým pěstebním médiem by mohl být i písek, který se ale pro domácí pěstování používá málo, a to zejména proto, že je příliš hustý a těžký. Kořeny pak jím prorůstají obtížně a ani voda neprotéká úplně snadno.

Přínos hydroponie

Jelikož mají rostliny při hydroponickém způsobu stále dostatek živin i vody, rostou a dozrávají rychleji, nežli při tradičním pěstování v zemině. Stručně řečeno, rostliny i plody jsou větší a rychleji zralé, což vám přinese bohatší sklizeň za kratší dobu. Jelikož nám hydroponie umožňuje přesnější dávkování živin, jsou hnojiva využita velmi efektivně.

Při výčtu výhod nelze zapomenout ani na choroby a škůdce. Riziko jejich výskytu je při hydroponickém pěstování nižší, protože jejich zárodky jsou mnohdy skryté právě v zemině, která se při hydroponii nepoužívá.

Tak co, víte už, co to je hydroponické pěstování? Líbí se vám? Vřele vám to doporučujeme, protože je to nejen přínosné, ale také zábavné. S jakýmikoliv dotazy se obracejte na nás.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat