Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Co S čím Pěstovat?

Co s čím pěstovat a které druhy rostlin se nesnesou

S rostlinami se to má jako se sousedskými vztahy. Buď si navzájem sednou, pomáhají si a vedle sebe se jim daří, nebo jim naopak společné žití neprospívá, mnohdy si až překáží a perou se o svůj prostor.

Pro řadu rostlin může být jeden záhon prospěšný, jejich kombinace v jedné půdě dokonce podpoří zdraví a odolnost rostlin včetně kvalitnější úrody. Odpad z jedné rostliny se může stát kvalitním hnojivem té další. Chemického přihnojování v tu chvíli není potřeba, což je další benefit.

Zkrátka příroda sama ví, co dělá, a tak se můžeme inspirovat už tím, jaké květiny nebo byliny vedle sebe přirozeně rostou na louce nebo v lese. Ale jak na to u sebe v zahradě? Podívejme se na to!

Jakým rostlinám se vedle sebe daří

Předtím, než vysejete nebo vysadíte do jedné zeminy různé druhy zeleniny, ovoce, květiny a byliny, zjistěte si:

  • délku kořenů – to, jak hluboce rostliny koření, je důležitý údaj, který je většinou uvedený už na sáčku s osivem. Na záhonu pak střídejte plytce a hluboce kořenící rostlinky a střídejte je řádek po řádku. Zajistíte tak, že rostliny pomocí kořenů využijí více živin, protože jsou v jiné vrstvě než ty sousední.
  • výšku rostliny na zemí – vyplatí se střídat vysoké a nízé rostliny, které pak lépe využijí dopadající sluneční světlo.

Vhodné kombinace pěstování zeleniny

Laicky řečeno rostliny sázíme do země tak, aby jedna chránila druhou a byla jí prospěšná. Symbióza zeleniny, ovoce i bylinek dokáže oslova divy. Přinášíme vám tipy na to, jaké rostliny pěstovat společně:

  • Česnek – stejně jako posiluje obranyschopnost lidí, dokáže podpořit zdravý vývoj rostlin okolo. Chrání je před plísněmi a choroboplodnými houbami. Milují ho například saláty, mrkev, rajčata, okurky, jahody, ale i ovocné dřeviny.
  • Celer (bulvový) – dokáže ochránit košťáloviny před housenkami běláska zelného, květilkou zelnou i dřepčíky.
  • Pórek – za souseda ho ráda přijme mrkev, protože ji pórek dokáže ochránit před pochmurnatkou mrkvovou.
  • Kopr – na zahradách roste báječně a určitě bude žít v symbióze s červenou řepou, okurkou a košťálovinami. Urychluje totiž jejich klíčení.
  • Měsíček lékařský – záhon, ve kterém máte brambory, česnek nebo jahody, ochrání před háďátky zemními a zhoubnými.
  • Kerblík, majoránka, bazalka – mají silné aroma, které se nelíbí mravencům, slimákům, mšicím ani padlí. Vysejte je ideálně mezi saláty.
  • Máta peprná – pokud váháte, kam umístit tuhle bylinku, která se umí opravdu skvostně rozrůst a šíří kolem sebe mentolové aroma, zkuste ji vysadit do záhonu s bramborami. Postará se o jejich zdravý růst a navíc je ochrání před plísní, dřepčíky a bělásky. Mandelinku bramborovou zase odpudí křen nebo hluchavka.

TIP: Bojujete každý rok se slimáky? Skvěle je odpuzuje kapraď a yzop lékařský. Na mšice je zase jednička levandule či saturejka.

Tip na slimáky

Kterým rostlinám se vedle sebe nedaří

Existují druhy rostlin, které budou na záhonu spíš škodit, než aby si byly k užitku. Abyste předešli potížím a následnému zklamání při pěstování, držte se následujících 2 pravidel:

  1. Nesázejte neustále do stejné půdy rostliny z té samé čeledi a rodu. Platí to také pro rajčata a okurky. Pokud je vysadíte na stejné místo jako ta předchozí, počítejte s nižší úrodou.
  2. Nesázejte do stejné půdy ani vedle sebe rostliny různých čeledí, které se nesnášejí. Které to jsou? Dočtete se o kousek dál.

Pokud už vaše rostliny škůdci napadli, není ještě nic ztraceno. Zkuste se řídit radami, které jsme pro vás sepsali v tomto článku na blogu.

Produkty, které by se vám mohly hodit:

cannacure

Stimulátor a ochranný prostředek, skvěle ničí a opuzuje škůdce rostlin ekologickým způsobem.

polyversum

Biologická ochrana proti houbovým chorobám.

Biool

Prostředek proti savým a žravým škůdcům.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

Střídat rostliny řádek po řádku, lemovat záhony ochrannými bylinami a ještě dodržovat 2 pravidla z předchozího odstavce. Ani to nemusí stačit, pokud se neseznámíte s konkrétními druhy, které společně v jedné půdě zkrátka nedokážou žít. Nejsou vůči sobě tzv. alelopatické (snášející se). My je tu pro vás máme:

  • červená řepa, salát X špenát
  • zelí X jahody
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice
  • fazole X fenykl
  • šalotka X hrách, fazole
Mrkev a pórek

Dárek na nástěnku

Pokud chcete mít jednou provždy jasno v tom, jaké rostliny „píchnout“ do záhonku vedle sebe a které ne, využijte následující tabulku.

Je jen na vás, zda si ji vytisknete a uschováte ve svém zahradnickém šuplíku, nebo si ji pěkně v deskách nebo v rámečku vyvěsíte v kůlně s náčiním.

Druh zeleninyCo vysadit vedleCo vysadit raději dál
bramborykeříčkové fazole, kapustu, špenát, zelí, křen, kopřivyrajčata, okurky, tykev, maliny, slunečnice
celerfazoli, rajčata, pórek, kedluben, kapustu, okurky, papriku, květák, mrkevkukuřici, brambory
cibulemrkev, červenou řepu, ředkvičky, salát, ředkev, petržel, okurku, rajčata, jahody, salátovou čekankufazoli, hrách, zelí, kapustu
cuketa/dýněkukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenátrajčata, brambory, ředkev
česnekrajčata, salát, řepu, jahody, cibulkufazole, hrách
fazoleředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkevšalotku, fenykl, hrách, cibuli, pórek, česnek
hrášekkedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salátfazole, česnek, pórek, cibuli, rajčata, brambory
kapustaceler, řepu, kopr, mátu, rozmarýnředkvičky, rajčata, fazole, jahody, cibuli
kedlubenceler, pórek, cibuli, červenou řepu, brambory, salát, polníček, špenát, mrkev, okurku, papriku, rajčata, hrách, fazole, ředkev, ředkvičkypekingské zelí
mrkevcibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelíkopr, fazole, kapustu
okurkahrách, fazole, kopr, košťáloviny, celer, salát, cibuli, červenou řepu, chřest, fenykl, bazalku, pórředkev, rajčata, ředkvičky, brambory, česnek, jahody, zelí
paprikamrkev, kedluben, okurku, rajčekeříčkový fazol
rajčebazalku, mrkev, ředkvičku, červenou řepu, salát, cibuli, česnek, petržel, křen, pažitkuhrách, fenykl, brambory
ředkvičkasalát, rajčata, kedluben, mrkev, zelí, řeřichu, špenát, hrách, fazoliokurku, tykev, kapustu
salátokurky, rajčata, mrkev, červenou řepu, kopr, hrách, fazoli, košťáloviny, ředkvičky, pórceler, petržel
špenátkošťáloviny, ředkvičku, brambory, rajčata, fazolicibuli, česnek, řepu, okurky

Tabulku si můžete stáhnout ZDE.

Buďte nápadití, záhon nemusí být jen hranatý

Až si ujasníte, které rostliny vedle sebe vysadíte, aby vznikl pestrý záhon se smíšenými kulturami, zkuste zauvažovat i nad tvarem záhonků. Vždyť nemusí být jen ve tvaru čtverce nebo obdélníku. Třeba ve Francii spoustu zahrad zdobí záhony ve tvaru spirál, vln, nebo dokonce obrazců. Přejeme, ať je vaše zahrada i pastvou pro oči.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat