skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Co To Je Klonování ‑ řízkování

Co to je klonování ‑ řízkování

Řízkování je oblíbeným způsobem rozmnožování rostlin, který zvládnete i sami doma. Na rozdíl od venkovních dřevin a květin, které se o „výrobu potomků“ postarají sami, musíte rostlinám na indoor zahrádce trochu pomoci. Řízkování funguje na principu odebrání částí rostliny a jejího opětovného zasazení. Tímto způsobem vzniká klon, který má s mateřskou rostlinou totožné vlastnosti. V dnešním článku si řekneme, jak při řízkování správně postupovat, jaký substrát pro něj zvolit a jak se o řízky starat. Blíže se podíváme zejména na bylinné řízkování, které má oproti dřevitému výhodu mnohem rychlejšího zakořenění.

klonování v stimulátoru

Jaké druhy řízkování máme?

Řízkování můžeme dělit podle několika základních kritérií. Za prvé je podstatné, zda řízky získáváme z kořene, výhonu nebo listu rostliny. Řízky z výhonu se dále dělí na vrcholové (ty se odebírají z vrcholové části) a osní (více vyzrálé, odebírané z větví). Pro nás bude nejdůležitější dělení na dřevité, polodřevité a bylinné. Tento způsob dělení závisí na stupni vyzrálosti výhonu nebo rostlinné části. Bylinné řízky jsou nejčerstvější, letošní přírůstky, které se odebírají, jakmile jsou dostatečně velké a silné.

Jak správně klon seříznout?

Abyste řízku vytvořili co nejlepší podmínky pro zakořenění a růst, seřízněte ho v šikmém úhlu 45°. Seříznutím vytvoříte větší plochu pro růst kořenů. Spodní pár listů a větví ořízněte, aby nezahnívaly. Spodní část klonu poté namočte do gelového či práškového stimulátoru. Pro tento účel vám můžeme doporučit třeba Stimulax I, Stimulax II, Stimulax III nebo Root it . Klony mají oproti běžnému pěstování výhodu – jsou už malými rostlinami, což jim dává několik týdnů náskok ve srovnání s rostlinami pěstovanými ze semen.

zastřihnutí rostlin

Jaký substrát je pro klony nejlepší?

Klony vysaďte ideálně přímo do substrátu pro řízky. Obecně se substrát pro množení nejčastěji skládá z lehké záhřevné humózní zeminy, nejčastěji směsi písku a rašeliny nebo rašeliny a perlitu. Setkat se můžete také se směsí rašeliny, písku a pěnového polystyrénu. Jako dobrou alternativu můžete použít Jiffy tablety, Sadbovací kostky Grodan, lightmix nebo sadbovací hranolky Root it. Řízky jsou do vhodného substrátu sázeny asi do hloubky 2 cm a hustě (2 cm od sebe, mezi řádky 2 cm).

Tip Speciálního zahradnictví: Naučte se připravit substrát na klonování sami. Díky našemu článku to hravě zvládnete!

Jak o vysazené klony správně pečovat?

Klony nechte zakořenit při vyšší vlhkosti, doporučuje se zhruba 70–80 %. Právě z tohoto důvodu se řízky často nechávají zakořenit v plastovém pařníku, ve kterém je udržení vysoké vlhkosti vzduchu snadné. Pařník jemně vyhřívejte, abyste podpořili rychlejší zakořenění. Ideální teplota, ve které se bude vašim klonům dařit, by se měla pohybovat mezi 20 a 25 °C. V domácích podmínkách si pro efektivní klonování můžete pořídit i speciální boxy. Do nich jednoduše instalujete žárovku a odtahový ventilátor a získáte ideální prostředí pro pěstování malých rostlinek.

klonování v pařníku

Řízkování je fascinující činnost, která se bude pokaždé trochu lišit v závislosti na zvolené rostlině, prostředí a způsobu získání řízku. Doufáme, že vám náš článek pomohl pochopit jeho základní principy a přejeme vám při něm mnoho úspěchů a zábavy. Pokud vám chybí nějaké příslušenství pro řízkování, podívejte se, jak vám můžeme pomoci.

Mohlo by se vám hodit:

rooting gel

Gelový kořenový stimulátor. 150 ml.

Detail produktu

skleník root IT

Celoplastový skleník pro zakořenění řízků.

Detail produktu

Stimulax I

Práškový zakořeňovač. 100 ml.

Detail produktu
0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat