Žloutnou vašim rostlinám i mladé listy a vy už nevíte, co s tím? Jedním z důvodů může být nedostatek železa, který zásadně ovlivňuje zdraví rostlin a je nenahraditelnou součástí chlorofylu. Uzdravte své rostlinky díky novince od značky Vínofit a seznamte se s unikátním práškovým listovým hnojivem Ferrofit.
Domácí může být i hnojivo
Jednou z podmínek dobrého růstu vašich oblíbených rostlin je dostatek živin. Ty můžete dodávat ve formě minerálních, průmyslově vyráběných hnojiv. Jinou, určitě přírodě bližší možností jsou organická hnojiva, která si vyrobíte doma. Základem je kompost, ale zajímavým způsobem, jak zajistit vašim zeleným kamarádům potřebné prvky, je například výluh z vybraných bylin a další látky, které jste dosud považovali za odpad.
Domácí hnojiva na květiny – z kuchyně i ze zahrady
Kompostování je asi nejznámějším způsobem, který vede k vlastnímu velmi kvalitnímu hnojivu. Do kompostu patří veškerý odpad rostlinného původu z kuchyně a velkým zdrojem pro budoucí hnojivo je samozřejmě zahrada. Nebojte se dávat do kompostéru všechny stonky rostlin, odřezky a slupky z ovoce i zeleniny. Trochu opatrnější buďte u slupek exotického ovoce, jako jsou citrusové plody a banány. Na plantážích se tyto rostliny pěstují i díky velkému množství přípravků na ochranu rostlin a zbytky těchto látek by se mohly dostat na vaši zahradu nebo do vašich květináčů.
Kompostovat lze velmi dobře spadané listí a konečně i posekanou trávu. S množstvím trávy to ovšem nesmíte přehánět, respektive by neměla být ukládána v příliš silné vrstvě.
Vše musí uzrát… i kompost
Na procesu kompostování se podílí jak žížaly, tak celá řada půdních mikroorganismů. Těm musíme zajistit optimální podmínky. Rostlinný materiál je proto vhodné míchat se zeminou. Další podmínkou je dostatek vody. Někdy stačí dešťové srážky, ale možná máte na zahradě kompostér s poklopem, kam se voda bez vaší pomoci nedostane.
Kompostování probíhá při vyšších teplotách. Během zimních měsíců se proces zpomalí, ale to vám nemusí vadit. Budoucí kompost je dobré přibližně dvakrát ročně provzdušnit, ideálně přeházet a promíchat, aby vše probíhalo rychleji. Přesto si na kvalitní kompost počkáte minimálně rok, spíše dva.
Zkuste udělat výluh
Mnohem rychlejší výrobu domácího hnojiva představuje výluh z určitých rostlin. Vybíráme takové byliny, které přirozeně obsahují vyšší množství především dusíku. Hojně se využívá kopřiva, ale podobného efektu dosáhnete i s pampeliškou, případně kostivalem.
Jak na to?
Přibližně jeden kilogram čerstvých rostlin přidejte k deseti litrům vody, nejlépe dešťové. Pro přípravu takového výluhu nejsou vhodné kovové nádoby. Pak stačí několik dní počkat. Rostlinné zbytky začnou kvasit a výluh postupně tmavne. Připravte se na to, že proces vzniku výluhu doprovází zápach, a proto výrobu tohoto typu hnojiva hned od začátku raději přesuňte ven.
Jakmile se přestanou tvořit bubliny a pěna, kvasný proces je u konce a máte připravený koncentrát. Výluh je nutné před aplikací ředit minimálně v poměru 1 : 10. Vyšší koncentrace by mohla pěstované rostliny popálit. Během dní s vysokými teplotami a intenzivním slunečním zářením necháme zálivku hnojivem až na večerní hodiny. Hnojení takovým výluhem lze opakovat přibližně jednou měsíčně.
Než slijete vodu
Pro další zdroj potřebných živin, které prospějí vašim rostlinám, se musíme vrátit ještě jednou do kuchyně. Voda po vaření brambor, případně rýže nebo vajíček nemusí skončit v odpadu. Nechte vodu vychladnout, poté ji můžete použít jako zálivku rostlinám a poskytnout jim tak výživu. Navíc při takovém vaření rozhodně vynechte sůl, ta by rostlinám ublížila.
Bez vaření připravíte hnojivo pomocí droždí. Smíchejte asi 10 gramů s litrem vody a je hotovo. Droždí se velmi často používá i jako hnojivo na jahody. Vhodným hnojivem může být také kávová sedlina. V omezeném množství ji dejte přímo do květináče a zbytek rovnou na kompost.
Není to odpad
Jedním z nejlepších přírodních zdrojů hnojiv jsou exkrementy hospodářských zvířat, a tak je dobří hospodáři nevnímají jako odpad. Podobně jako u kompostu vzniká kravský, koňský nebo slepičí hnůj fermentací trvající několik měsíců. Rychlejším způsobem, jak zpracovat konkrétně slepičí trus, je příprava výluhu. Ten jsme již popsali výše.
Hnojení rozhodně neopomíjejte. Bez něj nemůžete očekávat, že vaše rostliny budou růst tak, jak chcete. Pokud vás výroba domácích hnojiv neoslovila, vyberte si nejvhodnější hnojivo z naší nabídky.
0 komentářů k zobrazení