skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Druhy hydroponického pěstování aneb Jaké pěstování je pro vás to pravé

pi_rackJednotlivé druhy hydroponického pěstování se obvykle rozlišují podle toho, jaké důležité součásti se při něm využívají. Známe tak například pěstební systémy s vodním nebo vzduchovým čerpadlem, půdní a inertní i další.

Pasivní systémy

Na rozdíl od jiných systémů zde nefiguruje čerpadlo. Zavlažování probíhá díky kapilárnímu efektu za pomoci knotů, které mají jeden konec ponořen do nádoby s živným roztokem. Ten se knotem dostává až do kořenové zóny.

Metoda zaplavení a odvodnění

Celý systém funguje na principu zaplavení živným roztokem a jeho následným odvodem pryč. Vše, co potřebujete, jsou žlaby naplněné štěrkem nebo podobným materiálem, a zemská přitažlivost, která už se postará o to, aby se roztok dostal ke všem rostlinám. Tento systém je sice spolehlivý, ale je poněkud časově náročnější, stejně jako ostatní systémy, které nevyužívají čerpadlo.

Metoda živné vrstvy

Metoda živné vrstvy neboli metoda NFT je mezi pěstiteli velmi oblíbená. Živný roztok se zde přivádí do pěstební nádoby, kde vytvoří mělkou a pomalu tekoucí vrstvu. Největší výhodou této metody je perfektní okysličování celé vrstvy, a tím pádem rostlin. Instalace systému je snadná a lze ho sestavit téměř z čehokoli, co má pěstitel po ruce.

Metoda tekoucího roztoku

Tento systém je alternativou k předchozímu. Je zde rozdíl v tom, že vrstva v předchozím systému byla mělká několik milimetrů, zde mluvíme o několika centimetrech. Systém by měl být uzavřený, protože rostliny nejsou schopny hned při prvním průtoku vstřebat všechny živiny, které jim roztok nabízí.

Aeroponie

Přes vynález kapkové závlahy a aerohydroponických pěstebních systémů dospělo lidstvo až k pokroku, při němž spatřila světlo světa aeroponie. Aeroponické systémy přeměňují živný roztok na mlhu za pomoci ultrazvukové membrány. Ve vzduchu se tvoří tzv. suchá mlha – kapičky mají průměr asi 2,5 mikronu, takže člověk je není schopen jako vlhkost vnímat. V aeroponii přijímají rostliny vodu a živiny ze vzduchu. Některé aeroponické systémy jsou speciálně upravené na indoorové pěstování.

kapková_závlahaVertikální pěstování

Vertikální pěstování je typ hydroponického pěstování, který dovoluje pěstovat větší množství rostlin v menších prostorách. Důvod, proč bylo vertikální pěstování vymyšleno, je zcela prozaický – komerční pěstitelé potřebovali vypěstovat co nejvíce rostlin na co
nejmenší ploše, aby měli vyšší zisky. V tomto systému se tedy používají konstrukce v různých tvarech, například ve tvaru písmene A, na kterém se rostliny vysazují a pěstují. K zavlažování dochází shora živným roztokem, ten postupně teče až na zem.

Pěstování na vodě

Tento systém je obecně nejvyužívanější v botanických laboratořích a Češi ho znají spíše jako „bubbler“. Figurují v nich obdélníkové nádrže naplněné hustým živným roztokem, na jehož hladině plují „vory“ z polystyrenové pěny s otvorem a děrovaným květináčem. Na vorech roste to, co na nich pěstitel zasadil. Na dně nádrže je vzduchovací kámen, který dobře známe z akvárií, spojený se vzduchových čerpadlem. Živiny jsou k rostlinám vháněny bublinami. Každý den dojde ke sklizení jedné řady vorů a všechny řady se posunou, aby mohla být přidána další. Jeden pěstební cyklus trvá asi 35 dní. Systém je levný, jednoduchý a efektivní.

V tomto článku jsme se seznámili s obvyklými druhy hydroponického pěstování, které se dnes využívají. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli, doufáme, že vám bude pěstování přinášet jen radost. V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat