Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Druhy konopí

konopíPokud se doma rozhodnete pěstovat konopí pro léčebné účely, nejprve byste se měli rozhodnout pro vhodnou odrůdu. Víte ale, na jaké základní druhy se konopí jako rostlina dělí? Před samotným pěstováním konopí ze semínek je třeba si v tomto bodě udělat jasno. V zásadě se rozlišují tři: konopí indické, konopí seté a konopí plané. Pojďme se teď podívat na rozdíly a specifika jednotlivých druhů.

Konopí indické (Cannabis indica)

Konopí indické je známo také jako Cannabis Sativa ssp. Indica, Cannabis Sativa Indica, Cannabis Sativa var. Indica, Cannabis Afganica, Cannabis Macrosperma nebo Sannabis Sativa. l. var. Kafiristanica.

Jde o dvoudomou jednoletou rostlinu, která dosahuje výšky stonku 1–1,8 m. Ten je silně rozdvojen s velmi hustým olistěním a bohatým květenstvím. Jak jej rozeznáme od konopí setého? Na první pohled má málo vláknitý stonek hned odspodu větví. Listy u konopí indického jsou řapíkaté se silnějšími palisty s pilovitou čepelí tří až sedmičetnou.

V přírodě se s konopím indickým setkáme v Asii, kde roste divoce. Pro pryskyřici se pěstujte v Indii, Afghánistánu, Íránu, Turecku, Sýrii a severní Africe. Jednotlivé odrůdy lze rozlišit na afghánské, čínské, íránské, marocké, turecké, uzbecké, tádžické, pákistánské apod. V našich klimatických podmínkách si konopí indické zachovává svůj typický kanabinoidní profil, tedy odrůdy s větším množství THC (1,5 % – 9 %) obsahují málo CBD (0,04 % – 0,10 %).

Konopí seté (Cannabis sativa)

S konopím setým se setkáte také jako s Cannabis Sativa Sativa, Sannabis Sativa ssp. Sativa, Cannabis Gigantea, Cannabis Americana, Cannabis Lupulus, Cannabis Sativa ssp. Spontanea, Cannabis Chinensis nebo Cannabis Foetens.

marijuanaTato jednoletá rostlina původně pochází ze Střední Asie. Výška stonku dosahuje 0,8–4 m. V opravdu ideálních podmínkách mohou některé odrůdy vyrůst i přes 5 až 7 m. Konopí seté vytváří při růstu asi 7–15 internodií a do jisté míry se tedy větví. Listy má tento druh řapíkaté s vytrvalými palisty. Zpočátku rostou vstřícně uspořádané a později jsou většinou střídavé s pilovou čepelí.

Konopí seté je dvoudomé – existujte tedy samčí (konopí poskonné) a samičí (konopí hlavaté) varianta. Platí, že čím více dopřejeme konopí světla, tím větší bude poměr samičích rostlin. Samičí rostliny významnější z hospodářského hlediska i z hlediska obsahu THC.

Víte, že čím kratší je vegetační doba konopí setého, tím kratší má stonek a také nižší výnos, hrubší vlákno, menší květy, semena a listy? Podle vegetační doby se rozlišují také 4 typy konopí setého:

  • Nejranější typ (konopí severní) – s vegetační dobou 50–80 dní.
  • Středně rané typy (konopí středoruské) – s vegetační dobou 90–120 dní. Tato skupina je nejrozšířenější na světě.
  • Středně pozdní až pozdní typy (konopí jižní) – s vegetační dobou 120–165 dní.
  • Přechodné typy (konopí středoevropské) – zde se řadí typy křížené z předchozích typů. Vegetační doba při pěstování na vlákno je 90–120 dní, při pěstování na semeno 120–150 dní.

Konopí plané – rumištní (Cannabis ruderalis)

konopný listKonopí plané je dvoudomá rostlina dorůstající 60–150 cm. Poměrně málo se větví a listoví nemá husté. Naopak listy jsou poměrně velké. Tento nenáročný druh roste běžně jako plevel a je velmi odolný proti škůdcům a chorobám. Semena planého konopí jsou malá a nepravidelně tmavě mozaikovitá se zřetelnou oddělovací vrstvou tvořící masivní zduření.

Plané konopí cannabis ruderalis je samonakvétací odrůda a křížením s konopím sativa nebo indica se dokonce dosáhlo vyššího obsahu THC i CBD. Tyto rostliny jsou ideální pro pěstování v květináči nebo ve skleníku, proto jsou hodně oblíbené pro výrobu mastiček a jiné lékařské využítí.

Tento text je určen pro zahrádkáře a zájemce o pěstování konopí pro zdravotní účely. Rozhodně nemá nikoho nabádat k pěstování, výrobě a užívání drog.
Koupit Semena konopí

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat