Zapojte se do soutěže o let balónem, reklamní předměty či produkty společnosti CANNA. Soutěžit o ně můžete na našem Facebooku.
Druhy větráků – jaký je mezi nimi rozdíl a který větrák na co použít
Nedílnou součástí pěstování je pro každého pěstitele správný větrák, který se spolehlivě stará o to, aby byl vzduch v pěstební místnosti vyhovující a rostliny v něm prospívaly. Jaké existují druhy větráků a jak si mezi nimi vybrat ten, který vám prokáže tu nejlepší službu?
Ventilátor potřebujete. Proč?
Ventilátory rozptylují a osvěžují vzduch v pěstební místnosti, takže nikde nevznikají vzduchové „kapsy“, v nichž bývá zvýšená teplota a vlhkost. Pokud ventilátor umístíme tak, aby foukal přímo na stonky, ty se zpevňují a zvyšuje se jejich odolnost. Pod listovím zároveň vzniká lepší cirkulace vzduchu. V místnosti se vytváří lehký průvan, díky němuž se na listech rostlin neusazuje prach, hmyz a plísně. Koneckonců se rostlinám lépe dýchá a přísun CO2 je pro ně dostatečný.
Jak velký ventilátor byste měli mít
Ideální a stoprocentně vyhovující velikost ventilátoru můžeme odvodit individuálně podle velikosti pěstební místnosti – stačí vypočítat její objem, který může být například 36 m3. Vzduch by se měl v místnosti vyměnit zhruba každých 5 minut čili 12x za hodinu. To znamená, že větrák by měl mít teoreticky výkon 12×36 m3, což je 432 m3 za hodinu. Počítat musíte také s tím, že použití pachového filtru, který bývá často součástí domácích pěstíren, snižuje výkon ventilátoru, a pohyb vzduchu také zpomalí každý ohyb na ventilačním potrubí. Když k tomu připočteme hromadění prachu a opotřebení, je jasné, že výkon nemůže být takový, jaký deklaruje výrobce na obalu ventilátoru. Pro jistotu si tedy vybírejte silnější, než jak jaký jste spočítali. Výkon ventilátoru se může v konečném důsledku snížit i o čtvrtinu.
Druhy ventilátorů aneb Co vašim rostlinám chybí
Ventilátory rozdělujeme do 2 základních kategorii – na axiální (potrubní) a radiální (prostorové, cirkulační).
Axiální ventilátory
Axiální ventilátory slouží k přívodu vzduchu do pěstírny a jeho následnému odvodu ven. Vzduch díky nim proudí ve směru osy otáčeného kola, což je princip, který dobře známe z běžných pokojových větracích zařízení.
Radiální ventilátory
Radiální ventilátory neboli prostorové či cirkulační ventilátory zajišťují promíchávání vzduchu v pěstební místnosti a jejich důležitost není radno podceňovat. Díky proudění vzduchu, které s pomocí radiálních ventilátorů vzniká, dochází k vyrovnávání teploty a vlhkosti v pěstebním prostoru a všechny rostliny tak mají zajištěno stejné klima – nestane se tedy, že jedna rostlina bude v prostoru s vyšší teplotou a ve vlhku, zatímco jiná bude v chladu a na suchu.
Při výběru ventilátoru si nejprve rozmyslete, co od něj očekáváte – zda klasický přívod a odvod vzduchu, nebo jeho rozptylování v pěstební místnosti. Vypočítejte si správný výkon a nevsázejte přímo na údaje o výkonu udávané výrobcem – existuje hned několik faktorů, které mohou jeho výkon zpomalit, a s největší pravděpodobností k tomu dojde. Pokud si stále nejste jisti, jaký ventilátor vybrat, neváhejte se na nás obrátit. Spolu to lehce vyřešíme.
0 komentářů k zobrazení