Jak zajistit ideální podmínku pro orchideje v zimě. Nejčastější škůdci a jak se jim vyvarovat.
Fusarium: plíseň, která ničí vaše rostliny
Fusarium je houbová choroba rostlin, která nejčastěji napadá fazole, hrách, zelí, sladké brambory, rajčata nebo melouny. Poradíme vám, jak tuto plíseň poznat a jak se před ní bránit, aby vaše rostliny zůstaly zdravé.
Jak poznat napadení rostliny
Příznaky fusaria závisí na prostředí, a to zejména na teplotě a na druhu rostliny. Napadení škodlivou plísní poznáte většinou tak, že se spodní listy rostliny zkroutí směrem dolů a zakrní, žloutnou a rostlina začíná vadnout. Vodivá pletiva uvnitř stonku se zbarví do červena a hněda a na povrchu postižených stonků můžete pozorovat bílou, růžovou nebo oranžovou plíseň, a to zejména ve vlhkém počasí.
Fusarium způsobuje, že cévní svazky rostliny hnědnou. Napadené rostliny nejprve vadnou přechodně a posléze úplně. Rostlina začíná vadnout na jednom, nebo několika listech hlavního stonku a postupuje rychleji směrem nahoru než dolů. Rostlina může úplně uvadnout za několik dní, anebo až za několik týdnů.
Šíření choroby
Fusarium se šíří zejména výsadbou řízků, transplantací, hlízami, kořeny, a cibulemi. Dále také větrem a vodou. U některých druhů rostlin, jako je například karafiát nebo astra, patří fusarium k nejvýznamnějším chorobám druhu a vedou k úhynu celého porostu.
Prevence
Jak vaše rostliny před škodlivou houbou chránit? Nejdůležitější je prevence. Nejprve dezinfikujte půdu do nádob na předpěstování sadby. Při venkovním a polním pěstování myslete na to, aby se dodržovaly zásady střídání plodin. Jakmile pozorujete vznik infekce, zařaďte do osevního postupu odolnější nebo nehostitelské plodiny.
Při nákupu dbejte na to, aby osivo bylo ošetřené. Stejně tak pamatujte na zdravý osevní postup. Rostliny nepřehnojujte ani nepřelévejte. Zamořené vlhké půdy vždy odvodněte, protože právě příliš mokré a těžké půdy podporují rozšiřování choroby.
Jakmile zpozorujete napadení plísní, rostlinu odstraňte i s kořeny a spalte ji. Rozhodně napadené rostliny nekompostujte, nezarývejte ani nezaorávejte. Do budoucna pamatujte také na to, abyste nepoužívali poškozené cibule a hlízy. Raději rovnou zlikvidujte všechny, které jeví známky plísně, hniloby nebo léze. Abyste se výskytu fusaria vyhnuli, pěstujte rezistentní nebo odolnější odrůdy rostlin.
Comments (0)