Letos jsme pro vás na Vánoce připravili rovnou 2 akce: jednak můžete využít slevový kód…
Hlavní výhody a nevýhody LED osvětlení pro pěstování indoor
Volba osvětlení je jedním z nejdůležitějších faktorů, který byste měli při indoor pěstování zvážit. Jaké světlo zvolit, aby se vaše rostlinky netísnily ve stínu? Nebude naopak světla příliš? Osvětlení může být významným zdrojem tepla, což je zvláště v případě domácích growboxů někdy problém. Jednou ze zajímavých alternativ, jak dodat rostlinám přesně takovou světelnou energii, jakou potřebují, je využití LED osvětlení. V našem magazínu jste se již mohli dočíst mnoho obecných informací a rad na téma výběru správného světla právě pro vaši zeleň. Dnes se však podíváme podrobněji na hlavní výhody a nevýhody LED osvětlení.
LED osvětlení: mladá a progresivní technologie, která se stále vyvíjí
LED je zkratka pro Light Emitting Diode (jde tedy o diodu vyzařující světlo). Tyto polovodičové součástky patří k poměrně mladým technologiím, které se i v současnosti stále rychle vyvíjejí. Vzhledem ke svým vlastnostem a možnostem, které otevírají, tak představují ideální materiál k pěstebnímu experimentátorství. Z tohoto důvodu bychom je také doporučili spíše pěstitelům, kteří už mají alespoň nějaké zkušenosti a vědí, jakého efektu chtějí na domácí zahrádce dosáhnout.
Novější modely vám umožní volbu intenzity i spektra
Jedním z výrazných pozitiv je fakt, že LED osvětlení vám umožní volit spektrum i intenzitu světla v jednotlivých spektrálních oblastech vhodných pro sazenice, vegetaci, plod či květ. Představuje tak zajímavou odpověď na otázku, jaká část dodaného světla je opravdu pro účely indoor pěstování využitelná. Obecně je největší pohltivost v oblastech modré a červené barvy, naopak odrazivost je největší v barvě zelené. Modré, bílé a zelené vysokosvítívé diody jsou ideální pro růst a žluté, červené a růžové pro květovou fázi.
Dejte si ovšem při výběru pozor, pouze některé modely umožňují regulaci intenzity osvětlení a přepínání spektra. Starší modely diod mají také nedostatečné červené spektrum, a to maximálně do 660nm. Ty můžeme využít jen pro dobu růstu. Novější typy LED osvětlení už však mají červené spektrum přes 750nm, jsou tedy využitelné během fáze růstu i květu (ideální volbou může být TLed osvětlení SunPro).
Nízké odpadní teplo při vysoké účinnosti a životnosti
Jak jsme naznačili v úvodu, odpadní teplo, které při umělém osvětlování rostlin vzniká, může představovat vážný pěstitelský problém. Jen málokteré rostliny vyžadují pro svůj růst skutečně tropické teploty. Při použití LED osvětlení se vám nebude homebox nebezpečně přehřívat, diody totiž vydávají skutečně minimum tepla. Zároveň jsou vysoce účinné a mají úctyhodnou životnost, investice do nich se vám tak časem rozhodně vyplatí. Jejich životnost může snadno přesáhnout 50 tisíc hodin a jsou prakticky bezúdržbové. Stále ale platí pravidlo, že kvalitní chlazení a odvod tepla jejich životnost podstatně zvýší, a to i přesto, že „LEDky“ vydávají tepla jen málo.
Vyšší cenu vám vykompenzuje úspora za elektřinu
Jednou z očividných nevýhod LED diod je jejich poněkud vyšší cena oproti jiným zdrojům světla. Tento nedostatek vám však v dlouhodobém horizontu vykompenzuje jejich nízká spotřeba elektrického proudu. Také již zmíněná vysoká trvanlivost LED osvětlení vaší peněžence samozřejmě prospěje. Drobnou nevýhodou může být i menší rozptyl světla po samotné pěstební ploše. V případě větších boxů tak budete muset nejspíše diod přikoupit více.
LED diody představují ve světě indoor pěstování zajímavou alternativu osvětlení. Doufáme, že jsme vám článkem pomohli načerpat nové a užitečné informace. Pokud si stále nejste s něčím jisti a potřebujete poradit, neváhejte se na nás kdykoli obrátit.
0 komentářů k zobrazení