skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Hlídejte optimální vlhkost. Škodí sucho i plísně

Voda k pěstování patří a nikdo si o tom nedovolí zapochybovat. Je však třeba dbát na její přiměřenost, protože málo i moc vody rostlinám škodí. Proč, jaký může být důsledek obou extrémů a jaká je vůbec optimální vlhkost při indoor pěstování? Na to si hned odpovíme.

Sucho a přílišné vlhko – zabijáci vašich rostlin

Můžete to s rostlinami myslet sebevíc dobře, ale se zaléváním se to nesmí přehánět. Když rostliny nemají dostatek vláhy, je pochopitelné, že usychají a rozhodně neporostou a neponesou tak, jak by mohly. Na druhou stranu při přehnaném zalévání se tvoří plísně a ty ubližují také.zalévání Napadeným rostlinám hrozí nepříjemný zánik, a pokud vám měly přinést chutné plody, pak na ně rovnou můžete zapomenout.

Ideální vlhkost závisí na životní fázi rostliny

Vlhkost, kterou rostlina potřebuje, se v závislosti na její životní fázi liší. Ideální vlhkost je 80 %, výjimku však tvoří fáze vrcholné tvorby květu, tedy 3-4 týdny před sklizní. Tehdy doporučují pěstitelé i odborníci vlhkost udržovat na 40-60 %. Právě v této fázi je rostlina v ohrožení, co se tvorby plísní týče. Vlhkost je tedy nutné takto regulovat.

Při vyšší vlhkosti rostliny rychleji a masivněji rostou. Proto je logický i fakt, že ve fázi růstu dopřáváme rostlinám vyšší vlhkost než ve fázi květu, kdy už žádný rapidní růst neočekáváme.

Hlídat správnou vlhkost není žádná věda. Tedy ne, pokud máte spolehlivý vlhkoměr. Pokud ho ještě nevlastníte, podívejte se na naši nabídku!

Jak zjistím, zda rostliny potřebují vodu

Existuje jednoduchý a léty prověřený postup na to, jak zjistit, zda už je na čase rostliny zavlažit, nebo jestli by měl pěstitel ještě počkat, aby jenepřeléval a místo lahodných plodů si nevypěstoval plísně.

Strčte prst asi 2-3 cm hluboko do pěstebního média. Pokud ucítíte vlhkost, není zatím třeba rostliny zalévat. Kořeny potřebují v pěstebním médiu dýchat, což 100% nejde, když je půda příliš mokrá a těžká. Jestliže je ale médium v této hloubce suché, se zavlažením byste neměli otálet.

Hlídejte vlhkost, rostliny se vám odmění

Rostliny, které budete udržovat v ideální vlhkosti s minimálními odchylkami, budou dobře růst a sílit a nakonec přinesou i kvalitní, chuťově výborné a vzhledově pěkné plody. Dbejte na vlhkost kolem 80 % ve fázi růstu a nezapomeňte ji při přechodu do fáze květu zmírnit. Pokud tato 2 pravidla dodržíte, rostliny neuschnou, ani nebudou napadány plísněmi.

Praktické rady ke správnému zalévání

K zalévání se váže i několik praktických rad, které mohou každému pěstiteli ušetřit nejeden problém:

– Je lepší zalévat ráno než večer, protože zemina přes den vysychá, zato večer je vyšší vlhkost.

– Dávejte pozor na vysušení rostlin a následné přelévání, kterým chcete rostlinu zachránit – projeví se to na kvalitě plodů, např. rajčata popraskají.

– Vlhkost je vhodné udržovat pomocí mulče nebo jiného zakrytí půdy.

– Uhnívání kořenů můžeme zabránit tak, že budeme vodu lít do misky, nebo využijeme hydroponický systém.

Chcete se na něco zeptat? Potřebujete konkrétní radu? Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře. Společně to zvládneme.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat