skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Hola, Hola, Sezóna Indoor Pěstování Volá!

Hola, hola, sezóna indoor pěstování volá!

Počasí chladne, většina rostlin chřadne. Tohle není žádná pranostika, nýbrž tvrdá realita. Pokud nastane počasí, do kterého byste ani psa nevyhnali, neznamená to, že musíte zákonitě zůstat bez podomácku vypěstovaných bylinek, ovoce, zeleniny a jiných dobrot nabitých vitamíny. Stačí se vrhnout na indoor pěstování – tedy poté, co vyberete doma to správné místo a rozhodnete se, že budete své indoorové zahrádce věnovat dostatek péče. 

Po kterých rostlinách by měli sáhnout začátečníci

Indoor pěstování cherry rajčátek.Pokud nepatříte mezi zběhlé zahrádkáře a protějšek se vám posmívá za to, že si máte raději pořídit umělé květiny, vsaďte na rostliny, které se pěstují v domácím prostředí co možná nejsnadněji. Nejenže překvapíte partnera nebo partnerku svým pěstitelským umem, navíc uděláte radost sami sobě a všem, kteří budou mít možnost vaše čerstvé výpěstky ochutnat.

Do začátku se například pusťte do indoor pěstování následujících rostlin:

  • bylinky jako třeba bazalka, libeček, petržel, máta, meduňka,
  • cherry rajčátka,
  • papriky klasické i chilli,
  • angínovník nebo rýmovník – ideální při chřipce, angíně a virózách,
  • brahmi – bezvadná rostlina, která krásně vypadá, a ještě vám pomůže doplnit potřebnou energii a podpoří soustředění.

Co vám pro indoor pěstování nesmí chybět

Ať už pěstujete venku nebo uvnitř, rostliny si zaslouží, abyste jim dopřáli takové podmínky, ve kterých se jim bude dařit. Při indoor pěstování byste se měli zaměřit na:

  • Kvalitní substrát – možná rádi ušetříte nějakou tu korunu navíc, ale v případě indoor pěstování se nevyplácí kupovat ten nejlevnější substrát, na který narazíte. Přední odborník na indoor pěstování Pieter Klaassen říká: „Začněte s půdním substrátem Terra a použijte intenzitu osvětlení 300–400 W/m2. Tento způsob vám odpustí i případné začátečnické chyby.“ Řadu substrátu, s nimiž si poradí i začátečník, najdete také v našem e-shopu.
  • Prostorný květináč – samozřejmostí je květináč s průtokovými otvory na dně, ke kterému pořiďte rovnou i podmisky. Vždy raději volte větší velikost květináče, ať má rostlina dostatek prostoru k zakořenění.
  • Světloco rostlina, to jiná potřeba světla. Proto doporučujeme zjistit, jaké nároky má právě ta vaše. Poté jí zajistěte potřebný světelný zdroj. Rostlinka se vám za to odvděčí kvalitou a růstem, krásnou barvu listů a květů, ale i skvělou chutí plodů.
  • Hnojivo – vybírejte pečlivě podle toho, ve které fázi růstu rostlina je. Správné hnojivo můžete vybrat i podle druhu rostliny.

Co budou rostliny pěstované doma vyžadovatIndoor pěstování bylinek.

Výbavičku do začátku máte, tak se můžete pustit do samotného opečovávání rostlin. Tady máte pár rad do začátku:

  • Nepřehánějte to se zaléváním – většině rostlin přes zimu vyhovuje spíše mírná zálivka. Pokud milujete zalévání, nebo dokonce podléháte přelévání rostlin, vsaďte na brahmi, které naopak miluje bohatou zálivku. Možná jste to dosud nevěděli, ale není možné rostliny zalévat čerstvě natočenou kohoutkovou vodou. Proč? Přečtěte si náš článek, který se tímto tématem zabývá.
  • Hnojte jen minimálně – v období růstu, tedy na jaře a v létě, vyžadují rostliny dostatek živin, které jim dodáte prostřednictvím hnojiva rozpustného ve vodě. To jim budete dodávat aspoň jednou za týden. Na podzim a v zimě je to ale jinak! V tuhle dobu stačí rostliny přihnojovat klidně jen jednou za měsíc.
  • Hlídejte teplotu, vlhkost i oxid uhličitý – a víte co, o tomhle jsme vám už napsali poměrně podrobný článek. Tak tady ho máte.

Originální indoor pěstování bez hlíny

Pokud milujete a rádi objevujete originální způsoby pěstování, zkuste hydroponii, tedy pěstování bez půdy. Tu nahradíte živným roztokem a trošku substrátu použijete jen jako oporu pro kořeny.

Hydroponicky pěstovat můžete pomocí pasivních systémů, metody živné vrstvy nebo třeba aeroponie. Podívejte se na tyto a další způsoby a vyberte si ten, který vám nejvíc učaruje.

Zaujalo vás hydroponické pěstování?

Pěstování bez hlíny a za pomoci živného roztoku je hitem v zahradničení. Není třeba se ho předem obávat. S naším e-bookem mohou tuto metodu vyzkoušet i začátečníci.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat