Ať už pěstujete ovocné nebo okrasné stromky a keře, neměli byste zapomínat na jejich hnojení…
Houba Trichoderma – méně vody, větší odolnost a více plodů pro rostliny
Chránit pěstované rostliny nejrůznějšími přípravky je dnes naprostá samozřejmost. Víte ale, že jejich odolnost a větší úrodu můžete podpořit třeba tím, že k rostlinám přidáte houbu? Ne tedy jen tak ledajakou houbu. Musí jít o Trichodermu. Co to je a proč je tolik prospěšná? Dozvíte se vzápětí.
Trichoderma – co si pod tím představit?
Trichoderma je houba, která se vyskytuje snad ve všech druzích půdy. Je nejčastěji se vyskytující houbou v přírodní zemině. Při domácím pěstování v substrátu se přirozeně nevyskytuje, což je škoda. Pro své blahodárné působení na rostliny se však dá sehnat v podobě prášku či granulí, které se do substrátů přidávají tak jednoduše jako mnohé jiné doplňky. Pořídit se dá samotná Trichoderma, ale vhodné je vyzkoušet i komplexnější doplňky, v nichž je houba obsažena. Jde o jeden z nejjednodušších způsobů, jak své rostliny ochránit před nežádoucími patogeny.
Proč mít Trichodermu i v subtrátu
Trichoderma je vhodným doplňkem pro všechny pěstitele, kteří chtějí relativně přirozenou cestou zvýšit produkci a růst svých rostlin. Je totiž prokázáno, že přítomnost některého druhu plísní houby Trichodermy na rostliny velmi pozitivně působí. A když se Trichoderma běžně vyskytuje
v zemině, proč ji nepřidat i do substrátu a nevyužít její síly a šikovnosti v indoor pěstování?
Trichoderma se přidává do pěstebního média, tedy do substrátu, ale není vyloučeno ani její přidání přímo ke kořenům rostlin. Právě na kořenech bude houba růst, bude paraziticky zabírat kořenový systém po celý život rostliny a pronikne do něj. Rostlina v důsledku toho spustí svůj obranný mechanismus, díky čemuž se stane odolnější. Pro škodliviny, kterými by rostliny mohly být dále napadeny, je průnik ke kořenům složitý až nemožný.
Trichoderma také dokáže rozpoznat organismy, které se v její blízkosti vyskytují, a proti nim bojuje. Často je tedy zničí ještě dřív, než se vůbec ke kořenům rostliny, kterou chtěly napadnout, dostanou. Rostlina může nakonec hojně kořenit, a čím více kořenů bude mít, tím větší bude později její výnos.
Vyzkoušejte ochranu svých rostlin na přírodní bázi. Dodávejte do pěstebního média to, co obyčejně obsahuje každá zemina a díky čemuž jsou rostliny lépe chráněny před škůdci.
Comments (0)