Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak a kdy přesazovat předpěstované sazeničky do skleníku nebo ven

Máte doma připravené sazeničky, kterým by se už chtělo ven či do skleníku? Nevíte, kdy je nejlepší doba k jejich přesazení? Nejste si jisti, jaký postup byste během něj měli dodržet? Dnes bychom rádi navázali na svůj předchozí článek a pomohli vám k bezchybnému přesazení vašich rostlin do „velkého světa“.

Kdy nejlépe začít s přesazováním rostlin?

výhonekNa výše položenou otázku vlastně nelze najít univerzální odpověď. Ideální termín na přesazení ven se liší podle toho, co pěstujeme, a venkovních teplot konkrétního roku. Například koncem března lze při příznivém počasí začít s výsadbou okrasných trvalek kvetoucích v létě. V průběhu dubna můžeme ideálně sázet různé bylinky, většinu druhů zeleniny, brambor, salátu, brokolice apod. Také lze vysazovat trvalky kvetoucí na podzim. O měsíc později nastává při teplejším počasí perfektní doba pro výsadbu okurek nakládaček a polních salátovek, cuket či artyčoků. V červnu můžete vysazovat sazenice jahodníku, ale začátek tohoto měsíce se hodí ještě také třeba pro celer.

Jaké jsou zásady správně provedeného přesazování?

Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Při přesazování samozřejmě také záleží na tom, o jakou rostlinu jde a jaké pěstební médium jsme zvolili pro předpěstování. Pokud jsme předpěstovali například v Rockwoolu nebo Jiffy tabletkách, má to tu výhodu, že přesazujeme i s tabletkou, a rostlině tak nehrozí poškození kořenů. Větší sazenice můžeme také předpěstovat v květináči Woodee Pot, který se po přesazení do substrátu rozloží a rostlinu ještě přihnojí.

Předpěstovali jste si sazenice v klasickém substrátu? Dodržení následujících instrukcí vám pomůže provést celou „operaci“ bez problému:

  • Před vytažením sazeničky substrát navlhčete.
  • Uvolněte zeminu kolem sazenice vhodným nástrojem (stačí třeba obyčejná vidlička).
  • Pokud je sazenice v květináči, opatrně jej otočte vzhůru nohama, podržte rostlinku mezi prsty a šetrným poklepáním uvolněte z květináče.
  • Když sazenici přenášíte, držte ji za oba lístky nebo si ji položte kořeny do dlaně.
  • Ujistěte se, že jáma, do které sazenici pokládáte, je dostatečně prostorná pro kořenový systém.
  • Zasaďte ji hluboko tak akorát, aby byly lístky těsně nad zemí.
  • Po přesazení je třeba rostlinku přiměřeně zalít.

presazovani diagram

Nezapomeňte rostlině poskytnout dostatek světla, vlhkosti a prostoru. Pokud si nejste jistí, jaké podmínky jsou ideální pro pěstování vaší rostliny, prohlédněte si náš magazín. Jistě najdete další užitečné články, které vám pomohou stát se úspěšným a spokojeným pěstitelem.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat