Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak chránit rostliny před houbovými chorobami

Stejně jako lidé jsou rostliny náchylné na různá onemocnění. Abyste si užívali jejich přítomnosti co nejdéle, je třeba je pravidelně kontrolovat a chránit.

Nepodceňte prevenci

Až 80 % rostlinných chorob mají na svědomí houby. Houby, resp. plísně, se přímo vyžívají ve vlhkém a teplém prostředí, kde není dobrá cirkulace vzduchu, což v pěstírně není nic neobvyklého. Pokud houba rostlinu napadne, výrazně zpomalí její vývoj, listprotože útočí na kořenový a cévní systém.

Protože ale nejsou po celou dobu vegetace vidět, tak se na prevenci před vznikem těchto chorob často zapomíná. Přitom prevence je v tomto případě tou nejlepší strategií.

Jak rostlinu chránit?

  • Aplikujte včas a pravidelně doporučené preventivní přípravky.
  • Pečlivě zalévejte – příliš mnoho vody vede k častějšímu vzniku plísní. V zimě to platí dvojnásob, jelikož za nižších teplot je vodní režim rostliny zpomalen.
  • Zajistěte dokonalý odtok vody z květináče pomocí drenážní vrstvy na dně.
  • Aktivně snižujte vlhkost v posledních 4 týdnech květu.

Co je to Pythium a Phytophtora a čím škodí vašim rostlinám?

Jedná se o houbovité organismy, z nichž některé mají na svědomí onemocnění rostlin. Naopak některé druhy Pythium jsou naopak rostlinám prospěšné, například Pythium oligandrum Drechsler (účinná látka přípravku Polyversum). Pythium a Phytophtora se nejčastěji vyskytují v půdním substrátu a při napadení si nevybírají a postihují téměř všechny druhy rostlin. Nejčastěji se objevuje Phytophtora infestans (plíseň bramborová), Phytophtora ultimum a Pythium debaryanum.

Jak poznáte, že je vaše rostlina napadena?

Pythium a Phytophtora útočí na listy a kořenový systém rostlin. Tím narušují proces spojený s absorpcí vody a živin, kořeny proto hnědnou a jsou listyvelice křehké. Rostlina postupně začíná vadnout, a to od spodních, nejmladších částí. Pokud listy napadne plíseň bramborová, vytvoří se na nich hnědé skvrny, které se šíří od okrajů nebo špiček listů. Listy pak postupně odumírají.

Jak na správnou prevenci?

Jako nejspolehlivější ochrana se doporučuje moření semínek a ošetření rostlinek při přesazování. Sáhnout můžete například po přípravku Previcur, který se používá pro moření semen nebo namáčení kořenů při přesazování. Při namáčení použijte roztok v koncentraci 5 ml/1 litr vody. Po namočení ihned zasaďte. Dobrou službu vám udělá i Trychoderma, což je zdravá houba, která se zapravuje zálivkou. Pomůže na kořenovém systému vytvořit vlastní kolonii, která rostlině prospívá a chrání ji před napadením jinými houbami.

Co udělat pro rychlou léčbu?

Pokud jste podcenili prevenci anebo houby bojovaly statečněji, než jste čekali a vaši rostlinu napadly, nezbývá než se pustit do samotné léčby. Nejprve listynapadené jedince izolujte od ostatních rostlin, aby nedošlo k přenosu choroby na zdravé rostliny.

Proti plísním se můžete bránit pomocí chemických i biologických přípravků. Chemické přípravky se nekazí tak rychle jako biologické, mají ale stanovenou lhůtu, kdy je jejich přítomnost v rostlině škodlivá pro člověka a smrtelná pro škůdce. Biologické přípravky jsou zase mnohem šetrnější k rostlinám, nezůstávají v nich a nezatěžují životní prostředí. Připravený roztok se nicméně dá použít pouze jednou, protože se v něm kazí biologické látky.

Při napadení listů doporučujeme použít přípravky na bázi mědi, které houbu zlikvidují při kontaktu s ní. Mají tu výhodu, že nevstupují do samotné rostliny, ale působí pouze na jejím povrchu. Napadla-li houba kořeny, nezbavíte se jí jinak než chemickou cestou. Pokud houbová choroba ochromila kořeny, přidejte do zálivky kořenový stimulátor, který podpoří jejich rychlejší obnovu.

Nepodceňte prevenci a chraňte své rostliny před napadením houbami. Pokud houbové choroby vaši rostlinu napadnou, udělejte všechno proto, abyste se jí zbavili a vyberte si nejvhodnější přípravky z našeho e-shopu, které vám v boji se škůdci pomohou.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat