Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Dopřejte Svým Rostlinkám V Létě Dostatek Vláhy

Jak dopřát rostlinkám v létě dostatek vláhy?

Pro zkušené zahrádkáře a milovníky rostlin není žádným překvapením, že rostlinky v průběhu léta vyžadují výrazně větší množství zálivky ve srovnání s chladnější částí roku. Jak jim ale dopřát přesně to, co potřebují, aniž byste neustálým zaléváním strávili celé léto?

Možností je spousta

Způsobů a zavlažovacích systémů, které dopřejí rostlinkám dostatek vláhy, je opravdu hodně. Pojďme se podívat alespoň na některé z nich.

Konev a hadice

Klasika nikdy neklame. S takovou konví se dá zalít leccos. Nicméně se dost naběháte. Zato hadice může být mnohem lepší volbou především pro větší zahradu i úrodu. Ušetří vám dost kroků i energie.

Kapilární závlaha

Pokud však zalévání zahrady nepatří mezi vaše oblíbené aktivity, případně nemáte času nazbyt, určitě dáte přednost raději samozavlažovacím systémům. Kapilární závlaha je jedním z nich.

Jedná se o důmyslný systém, který však funguje zcela jednoduše. Kapiláry propojené s každým záhonkem nebo květináčem pomocí kapilární jehly se napojí na zdroj vody, který řídí časové čerpadlo. Prostřednictvím tohoto čerpadla následně sami určíte, kdy dopřejete rostlinkám vláhu a v jakém množství.

Namísto čerpadla s časovačem můžete uvolit pro svůj samozavlažovací systém vodní ventil Water timer, který funguje na baterie a řídí čas i frekvenci zalévání. Ve zvolený čas nádrž otevře a umožní tak, aby z ní voda vytékala samospádem. Případně je možné napojit ventil přímo na vodovodní řád.

Samozavlažovací systém s rozprašovačem

Podobným způsobem si můžete na zahradě vybudovat samozavlažovací systém, u kterého kapiláry nahradíte hadicí a kapilární jehly tryskou s rozprašovačem. Výhodou samozavlažovacích systémů s rozprašovačem je především to, že vám umožní rovnoměrně zalít mnohem větší plochu zahrady, což se hodí především při zalévání trávníku.

Kapková závlaha

Tento samozavlažovací systém je opravdu profesionální. Kapková závlaha spočívá v přesném dávkování závlahy pro každou rostlinku zvlášť. VodaPráci si ale můžete i usnadnit je přitom dodávána přímo k jejím kořenům. Díky tomu můžete zabránit výrazným ztrátám vody v důsledku vypařování a docílit tak úspory až dvou třetin klasické zálivky.

A co vám ještě přijde vhod?

Ke každému samozavlažovacímu systému patří také čerpadlo, ideálně s časovým systémem. V naší nabídce najdete hned dvě varianty – cirkulační a vzduchová čerpadla. Ale které z nich si vybrat? Cirkulační čerpadla, jak název napovídá, se do roztoku ponoří a zajistí jeho cirkulaci. To je výhodné především u živných médií. Vzduchová čerpadla zase dokážou zálivku okysličit a zajistit tak rostlinkám dostatek tohoto důležitého prvku.

Rostlinky přímo milují dešťovku, pokud ji ale k dispozici nemáte, dopřejte jim alespoň odstátou vodu. Pro skladování dešťovky nebo přípravu odstáté vody budete potřebovat nádrž na vodu, která by měla být především lehká, netoxická a odolná proti UV záření. A přesně takové u nás najdete!

1 komentář k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat