Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.
Jak na řízkování výhonků
Řízkování je skvělý způsob rozmnožování vaší domácí zahrádky. Odebíráním řízků ze zdravých rostlin si můžete snadno a prakticky zdarma vypěstovat mnoho klonů s vlastnostmi totožnými s mateřskou rostlinou. Obecně jsme už o klonování psali v minulém článku, dnes bychom se ale rádi podívali na řízkování výhonků podrobněji a poskytli vám další tipy pro úspěšné indoor pěstování.
Jak vybrat vhodnou rostlinu pro řízkování?
Podívejte se po odolných mateřských rostlinách se silnými kořeny, rychlým růstem a velkými výnosy. Řízky byste také měli ideálně odebírat ve vegetativní fázi života rostliny. Klony je sice možné odebírat i z rostliny ve fázi květu, ale hůře se jí budou rozvíjet kořeny a hrozí její odumření.
Netřeba zdůrazňovat, že vybraná rostlina by měla být zcela zdravá, bez jakýchkoli známek nemocí, usychání listů, plísní nebo napadení škůdci. Pokud budete klony odebírat ze spodních částí rostliny, budou rychleji zakořeňovat, zatímco odebrání výhonku z horní části rostliny podporuje spíše rychlejší kvetení.
Co vše budete při řízkování potřebovat?
Po „výběrovém řízení“ byste měli mít před sebou vhodného kandidáta a můžete přistoupit k samotnému řízkování. Nejprve si připravte veškerý materiál a pomůcky. Budete potřebovat:
- ostrý nůž, nůžky nebo žiletku na odříznutí výhonku,
- gelový nebo práškový růstový simulátor, do kterého namočíte spodní část řízku,
- substrát vhodný pro řízkování. Použít můžete také Grodan Rockwool, tablety Jiffy či sadbovací hranolky Root it,
- sadbovač nebo jinou nádobu, do které klony vysadíte,
- vhodné osvětlení,
- v ideálním případě pařník pro vytvoření vlhkého prostředí,
- a samozřejmě řízky z mateřské rostliny, kterou jste vybrali.
Odebírání řízků krok za krokem
Pro lepší přehled přikládáme stručný návod, jak správně při klonování postupovat:
- Nejdříve pečlivě vydezinfikujte pomůcky.
- Pokud hodláte použít sadbovací kostky, namočte je do vody. Pár minut postačí.
- Doporučujeme vám najít na rostlině oblast s novým rozvětvením a čerstvým vrcholkem. Ten uřízněte (nebo ustřihněte) přímo pod rozvětvením. Nový výhonek jemně chytněte a veďte řez pod úhlem 45°. Pokud chcete, můžete také lehce oholit spodní část řezu a odhalit více vnitřní části rostliny pro podpoření růstu kořenů.
- Spodní část řízku co nejrychleji namočte do růstového stimulátoru. Gelem či práškem by měla být pokrytá celá část rostliny, kterou následně dáte do substrátu.
- Ostříhejte spodní listy nebo větvičky. Někteří pěstitelé doporučují také zastřihnout konečky listů na vrcholcích, aby se klon zbytečně zpočátku nevyčerpával a měl více síly na tvorbu kořenů.
- Doporučujeme vám odebrat o něco více klonů, než skutečně potřebujete. Zvláště v případě, kdy s klonováním začínáte, se vám nemusí podařit uspět se všemi řízky.
- Nový klon umístěte do substrátu, kterým naplníte sadbovač, nebo případně jinou vhodnou nádobu. Pokud používáte sadbovací kostky či tablety, zkuste je po vysazení zmáčknout zespoda kvůli ujištění, zda je vše utěsněno a žádný vzduch se nedostává do oblasti kořenů.
- Vytvořte správně podmínky pro růst klonu. V ideálním případě použijte pařník nebo speciální box. Řízky mají rády vyšší vlhkost vzduchu (mezi 70 a 80%) a teplotu asi 20–25°C.
- Přidejte vhodné světlo, pod kterým se bude klonům dařit. V případě, že používáte speciální grow box, také připojte odtahový ventilátor.
Jaké světlo je vhodné pro růst klonů?
Během prvních 10 dnů je lepší používat jemné osvětlení, abyste klony nespálili. Zpočátku se klony soustředí především na tvorbu kořenů, takže tolik světla nepotřebují. Dobrou volbou může být malé CFL osvětlení, které není příliš intenzivní a dobře se ke klonům hodí. Později, když klony dobře zakoření, můžete intenzitu světla o něco zvýšit. Obecně lze raději doporučit spíše zářivku než klasické žárovky. Nezapomeňte, že nové klony jsou o něco slabší než normální rostliny během růstu a minimálně zpočátku by se s nimi mělo zacházet opatrně.
Dnešní článek vám, doufáme, pomohl posunout se ve vašich pěstitelských schopnostech zase o krok dál. Řízkování chce trpělivost a opakované pokusy, jako ostatně většina činností na zahradě venku i uvnitř. Chybí vám nějaké příslušenství nebo si nevíte rady? Podívejte se, jak vám můžeme pomoci my.
0 komentářů k zobrazení