Až na tři z vás se může v pátek třináctého usmát štěstí v naší zářijové…
Jak na rostlinách poznáte přebytek nebo nedostatek některých látek? Praktické ukázky uvnitř článku!
Začátky každého – byť i sebevíce nadaného pěstitele bývají mnohdy krušné a obtížné. Jen málokomu se podaří hned napoprvé vypěstovat vitální rostlinku, na které by si nesmlsli škůdci nebo nejrůznější druhy chorob. Pěstitelství, potažmo skleníky či pěstební boxy tak můžeme po právu přirovnat k takové malé alchymistické dílničce.
Odhadnout, zda má rostlina dostatek světla, vody, ale i živin nebo dalších neméně důležitých látek je zpočátku pořádná fuška. Právě proto jsme pro vás připravili tento článek, který je takovým malým průvodcem, s jehož pomocí odhalíte, co vaší rostlince chybí nebo naopak přebývá.
Draslík: regulace růstu i fotosyntézy
Draslík se podílí na tvorbě odpovídajícího iontového prostředí, které je nezbytné pro probíhající metabolické procesy. Kromě toho sehrává ústřední úlohu také při regulaci růstu a v celé řadě dalších nezbytných procesů (např. fotosyntéza). Prvek je také transportním kanálem rozpuštěných látek, které dopravuje po jednotlivých cévních svazcích.
Nedostatek draslíku: hnědé okraje, k nimž se často přidávají také stejnobarevné tečky hyzdící vnitřní část listu. Takto poškozený list následně opadává.
Nadbytek draslíku: pokles růstu rostliny, omezená plodnost. Kromě toho je zhoršeno vstřebávání některých dalších prvků, mezi které patří třeba Ca, NH4, Zn a Mg.
Dusík: stavební částice
Dusík je nezbytnou součástí bílkovin a enzymů, chlorofylu a některých fytohormonů. Příznivě působí na růst rostliny, stejně jako na tvorbu nových výhonků. Obsah tohoto prvku se v jednotlivých rostlinách různí dle jejich druhu, ale i stáří.
Nedostatek dusíku: pomalý růst rostliny a změna barvy listů. Ty jsou v prvopočátku bledě zelené, později pak žluté. Při silném nedostatku tohoto prvku list postupně odumírá.
Nadbytek dusíku: nepřiměřeně rychlý růst rostliny, která je slabá a snadno napadnutelná škůdci či chorobami.
Fosfor: neopomenutelná výživa
Fosfor patří mezi základní prvky podílející se na výživě rostliny. Látka zajišťuje zejména hladký průběh jednotlivých metabolických procesů, stejně jako zdravý vývin buněčných membrán. Kromě jiného se výrazně podílí také na celkovém transportu energie uvnitř rostliny.
Nedostatek fosforu: nedostatečný vzrůst rostliny a vizuální nedostatky na jejich listech. Ty zahrnují zejména fialové až černé fleky a odumřelé části. Mezi další příznaky patří též deformovanost listu a jeho pokroucení.
Nadbytek fosforu: je-li prvku nadbytek, jedná se pouze o výjimečný stav, který se s další zálivkou obvykle vyplaví. Má-li ovšem tento stav delšího trvání, může způsobit druhotný nedostatek zinku.
Hořčík: bílkoviny a cukry
Tento prvek je přímým účastníkem při tvorbě bílkovin a metabolismů cukrů v rostlině. Kromě toho je také spolehlivým aktivátorem enzymů. V neposlední řadě má též významný vliv na vázání vzdušného dusíku.
Nedostatek hořčíku: projevuje se tzv. mramorováním listů nebo jejich blednutím.
Nadbytek hořčíku: způsobuje redukci tvorby kořenů.
Síra: aminokyseliny a enzymy
Síra je významnou složkou protoplazmy, aminokyselin, enzymů. Kromě toho sehrává také značnou roli při hospodaření rostliny s vodou a využívání některých vitamínů.
Nedostatek síry: růst rostliny je zpomalen, listy postupně žloutnou a následně opadávají. Na nedostatek také upozorňuje fialové zabarvení řapíků a stonku.
Nadbytek síry: projevuje se lehkými skvrnami na špičkách listů, až po jejich úplné vyblednutí.
Vápník: vodní rezervoár
Tento prvek sehrává ústřední roli při regulaci hydratace a rozpustnosti živin. Kromě toho podporuje buněčné dělení, stabilizuje buněčné membrány a stěny, pomáhá tvorbě kořenů a významně se podílí na klíčivosti semen.
Nedostatek vápníku: projevuje se žluto-hnědými skvrnami, které jsou viditelně olemovány hnědo-žlutým okrajem.
Nadbytek vápníku: snižuje příjem dalších prvků pro život rostliny nezbytných.
Železo: látková výměna a produkce chlorofylu
Železo se významně podílí na redoxních reakcích rostliny, jež zahrnují například její látkovou výměnu, nebo produkci chlorofylu.
Nedostatek železa: žloutnutí mladých výhonků a listů, popřípadě hnědnutí ploch mezi žilnatinou.
Nadbytek železa: drobné hnědé skvrnky a bronzové zabarvení.
Optimální poměr prvků zajistíte vhodným hnojivem Canna a okamžitou reakcí na prvotní symptomy!
Foto: canna-cz.com
0 komentářů k zobrazení