Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak na správné moření semen

Před tím, než dáte semínka klíčit, je můžete ještě ošetřit mořením. Že nevíte, co to je? Moření je proces ochrany semen, který má za cíl zničit Jak na moření semenveškeré choroboplodné zárodky, jež ulpěly na jejich povrchu nebo vnikly jen kousek pod povrch, aniž by uškodil osivu. Moření se provádí v raném stádiu vegetativního období a vede ke zvýšení klíčivosti semen. Pojďme se podívat, jak na to.

Vhodná doba pro moření semen se určuje podle druhu rostlin, bývá tak většinou od února do dubna. Moření se provádí před tím, než se semena dají klíčit. Mořit můžete buď suchou, anebo mokrou metodou.

Moření za sucha

Většinu zeleninových druhů můžete jednoduše mořit práškovými přípravky za sucha. Postupujte tak, že přímo do sáčku s osivem nasypete tolik práškového mořidla, aby se po pořádném protřepání obalilo každé semínko tenkou vrstvičkou účinné látky. Přebytečný prášek setřepejte na sítu, později by mohl způsobit škody při klíčení.

Moření za sucha můžete použít u všech drobnosemenných druhů zeleniny, dále pak u semen hrachu a fazolí. Pozor na rajčata a hlávkový salát, ta jsou na moření obzvlášť citlivá.

Moření za mokra

Tento způsob se doporučuje především u druhů zeleniny s velkými semeny, jako jsou okurky, melouny, špenát a cukety. K prášku pro mokré Jak na moření semen?moření přidejte vodu, vytvoříte tak roztok, do něhož semena ponoříte. Nejlépe uděláte, když semena umístíte do sáčku, kterým voda dobře prosákne. Koncentraci roztoku i délku moření najdete na obalu.

Jaká mořidla můžete použít

  • Supresivit – Tento přípravek je plně biologický a je vhodný jak k moření semen, tak k běžnému ošetření rostliny proti houbovým chorobám.
  • Polyversum – Také plně biologický přípravek, který má podobné účinky jako Supresivit.
  • Precivur – Chemický přípravek, který využijete k moření semen anebo k ošetření klonů namáčením těsně před sázením. Ochraňuje rostlinu před napadením houbovými chorobami.

Většinu semen, která se prodávají komerčně anebo patří k veřejně pěstovaným druhům rostlin, můžete zakoupit už namořené. Informaci o namoření najdete vždy na obalu.

2 komentářů k zobrazení

  1. Dobrý den,
    ráda bych se dověděla, kde se dají koupit přípravky na moření semen, která jsou uvedena v horní části článku (Polyversum, Supresivit, Precivum). Hledám na internetu, ale prodejce nemohu najít. Děkuji za odpověď

    1. Dobrý den, my máme v nabídce přípravek Polyversum, pokud na toto slovo v článku kliknete, odkaz vás přesměruje a dostanete se rovnou na produkt v našem eshopu kde ho můžete ihned objednat. Děkuji za zájem o náš magazín a přeji pěkný den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat