Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak odstranit červce z orchidejí

Červci se mohou stát zhoubou vašich orchidejí, proto jejich případný výskyt nepodceňujte. V článku vám vysvětlíme, jak je poznat a jak zlikvidovat. Doporučíme také vhodnou prevenci, která je v tomto případě opravdu důležitá. 

Červci – škůdci orchidejí, které nepřehlédnete

Červci vysávají z rostlin potřebnou šťávu, ty se pak deformují a přestávají prospívat. Na lepkavé výkaly červců se přichycuje prach a spory, kvůli čemuž snadno dochází k rozvoji plísně nebo dokonce antraknózy – škodlivé houbové choroby.

Přítomnost červců na orchideji poznáte dříve, než se naplno projeví jejich ničení. První známkou je, že se na květech a na spodní straně listů objeví bílé vatovité chomáčky, listy začnou být lepkavé. Červci se velmi rychle množí a vytvářejí kolonie, proto boj s nimi může být náročný. Ale nemusí být marný – poradíme vám, jak ho vyhrát.

Jak se zbavit červců na orchidejích

Pokud rostlinu napadne jen pár jedinců, odstraníte je snadno mechanicky – rozmáčknout a setřít. Jestli se vám nechce červce vyhledávat, máte několik dalších možností:

  • Omytí mýdlovou vodou. 
  • Postřik alkoholem. 
  • Otírání houbičkou s kapkou alkoholu.

Aplikujte zhruba každé 3 dny po dobu 3–4 týdnů, abyste zachytili i nově vylíhnuté larvy.

Pokud se však červci stihli rozmnožit, budete muset sáhnout po účinnější zbrani. Čekají vás pravidelné postřiky silnějšími přípravky a důsledná kontrola orchidejí po dobu několika měsíců, abyste měli jistotu, že se neobnovil výskyt kvůli pár nezničeným vajíčkům. Dospělí jedinci červců mají navíc voskový pokryv, díky kterému jsou poměrně odolní. 

  • Postřik provádějte podle návodu výrobce, obvykle je to 2–3× s odstupem 7–10 dnů po dobu zhruba 4 týdnů.

Osvědčenou metodou je kombinace mechanického setření a následného pravidelného postřiku.

Výkaly červců mohou padat i do půdy a poškodit kořeny, proto napadenou orchidej přesaďte do nového substrátu a nádoby. Předtím ale kořeny omyjte a pokud budete chtít květináč znovu použít, důkladně ho vydezinfikujte.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

AGRO NATURA saví škůdci 100ml

Pomocný prostředek AGRO NATURA saví škůdci 100ml je přírodní produkt určený na ochranu rostlin a také pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin vůči škůdcům.

hnojiva Canna

Biool 200ml

Biool je nejedovatý, insekticidní postřikový prostředek pouze z přírodních potravinářských surovin ve formě emulgovatelného koncentrátu proti škůdcům kulturních plodin.

hnojiva Canna

Fast M s postřikovačem

Fast M je insekticidní přípravek určený k hubení škodlivého savého a žravého hmyzu. Připraven k okamžitému použití v nádobce s mechanickým rozprašovačem.

Zkusit můžete také přirozené nepřátelé červců, jako jsou parazitické vosy. Nejčastěji se používají druhy Leptomastix dactylopii a Anagyrus pseudococci. Dospělce jednoduše vypustíte na napadenou rostliny, kde vosy vyhledají červce a parazitují na nich. Nakladou vajíčka přímo do těla červců, a když se larvy vylíhnou, začnou se živit škůdcem zevnitř, čímž ho postupně zahubí.

Pro lidi jsou parazitické vosy naprosto neškodné:

  • Neštípou ani nekoušou – jejich žihadlo slouží pouze k parazitaci na červcích, nikoliv k obraně jako u běžných vos.
  • Nejsou agresivní – neláká je jídlo, sladké nápoje ani odpadky jako klasické vosy, takže vám nebudou létat po bytě.
  • Jsou velmi malé – obvykle měří jen 1–3 mm, takže si jich možná ani nevšimnete.

Jakmile vosy červce vyhubí, postupně vymřou, protože nemají další potravu. Můžete je případně vypustit ven, kde si najdou jiné škůdce.

Prevence nad zlato

Dodržováním preventivních opatření minimalizujete riziko napadení červci a udržíte své orchideje zdravé. Prevence proti červcům zahrnuje několik kroků:

  1. Pravidelná kontrola rostlin

Prohlížejte listy, květní stvoly a kořeny. Zaměřte se zejména na paždí (místo, kde se list připojuje ke stonku) a spodní stranu listů. Hledejte bílé vatovité útvary, které signalizují přítomnost červců.

  1. Správné pěstební podmínky

Dbejte hlavně na správnou zálivku, přemokření rostlinu oslabuje a dělá ji náchylnější k napadení. Výskyt škůdců podporuje také stagnující vzduch, proto zajistěte dobrou cirkulaci.

  1. Dodržování čistoty a hygieny

Listy čistěte pravidelně vlhkou houbičkou nebo vatovým tamponem. Dezinfikujte nástroje používané při stříhání nebo přesazování. Nové rostliny držte „v karanténě“ alespoň dva týdny před zařazením mezi ostatní.

  1. Použití přírodních odpuzovačů

Postřik mýdlovou vodou můžete provádět i preventivně. Jako přírodní repelent skvěle působí česnekový a skořicový výluh. 

Příprava skořicového výluhu:

  • Do 1 litru horké vody přidejte 1 lžičku mleté skořice.
  • Nechte louhovat 24 hodin.
  • Před použitím sceďte přes jemné sítko nebo plátno.
  • Nalijte do rozprašovače a aplikujte 1× týdně na listy i do paždí listů.

Pro přípravu česnekového výluhu rozdrťte 3–5 stroužků česneku, zalijte je 1 litrem horké vody a nechte 24 hodin louhovat. Sceďte a nalijte do rozprašovače, postřik provádějte každé 4 dny. Častěji ne, aby nedošlo k podráždění rostliny. Pokud chcete zvýšit účinnost obou výluhů, můžete přidat pár kapek přírodního mýdla (např. draselného) – pomůže lépe přilnout k listům.

Součástí preventivní biologické ochrany rostlin jsou také lepové desky a šipky. Pomáhají identifikovat škůdce a částečně eliminují jejich výskyt. 

Zbavte se červců na orchidejích

Postřik Natura Rock Effect na bázi přírodních látek skvěle účinkuje proti červcům a navíc zvyšuje odolnost a obranyschopnost rostlin vůči škůdcům a skvrnité plísni.

Comments (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat