Jak zajistit ideální podmínku pro orchideje v zimě. Nejčastější škůdci a jak se jim vyvarovat.
Jak se starat o vánoční hvězdu, aby kvetla i příští Vánoce?
Symbol vánočních svátků, který zdobí nejeden stůl nebo okenní parapet. Co by to bylo za Vánoce bez rozkvetlé vánoční hvězdy nebo vánoční růže, jak se jí také přezdívá? Tahle krásná květina ale nemusí být jen sezónní kratochvílí. Prozradíme vám všechny naše fígle na pěstování vánoční hvězdy, díky kterým pokvete každý rok.
Všechno začíná už výběrem
Než si svou vánoční hvězdu pořídíte, pořádně si ji prohlédněte, jestli je v plné kondici a dostalo se jí láskyplné péče. Svůj zrak zaostřete na:
- barvu a hustotu listů – sáhněte po krásně sytě zbarvené květině s bohatými listy,
- plíseň – může být na rostlině nebo v substrátu, to nevěstí nic dobrého,
- okolní podmínky – chlad a průvan vánoční hvězdě nesvědčí, potřebuje stálou teplotu, ideálně kolem 15–22 °C (to by jí mělo být dopřáno i v obchodě),
- vlhkost zeminy – zemina by neměla být příliš mokrá ani vysušená.
Pokud už jste našli mezi vánočními hvězdami svou vyvolenou, nechte si ji pořádně zabalit, aby přežila všechny nástrahy transportu. Nejlépe k tomu poslouží silná vrstva papíru. Pozor ale, abyste nepolámali její tenké výhonky.
Jak pečovat o vánoční hvězdu
Sice ji spojujeme s Vánoci, zimu ale nemá vůbec v oblibě. Věděli jste, že vánoční hvězda (známá i jako poinsettia) pochází z Mexika? Nejlépe jí tak bude na teplém, světlém místě, ideálně s teplotou 15 až 22 °C. Nemá ráda ani změny teplot. Chraňte proto vánoční hvězdu před průvanem, topením a přímým sluncem.
Jak zalévat vánoční hvězdu
Pro zalévání používejte vodu pokojové teploty. Vánoční hvězdu zalévejte střídmě, voda nesmí v květináči ani podmisce nikdy stát.
Větším rostlinám dopřejte zálivku každé dva až tři dny. U miniaturních odrůd bývá v květináči tak malé množství zeminy, že je potřeba zalévat každý den. Ale jak už jsme říkali – přiměřeně, přiměřeně. Super vychytávkou je hnojivo ušité na míru pro vánoční hvězdu. Stačí nalít malé množství do zálivky a tahle náročná květinka dostane vše, co pro svou krásu potřebuje. S touto péčí a láskou bude vaše vánoční hvězda kvést klidně i do února. A až začne ztrácet své pestrobarevné listy, určitě ji neposílejte na kompost. Dopřejte jí ještě trochu péče a příští Vánoce vám zase rozzáří domov.
POINSETTIA FOCUS 100ML
Poinsettia Focus 100ml je hnojivo obsahující všech 14 potřebných látek pro zdravý růst a jasnou barvu vánoční hvězdy neboli Poinsettia pulcherrima.
ATAMI JANECO LIGHTMIX 50L
Atami Janeco Lightmix je ideální základní substrát, vhodný takřka pro všechny rostliny. Tato lehce prohnojená zemina má tu výhodu, že v ní ani “citlivé“ druhy nelze snadno přehnojit.
TEKU KVĚTINÁČ 400 ML
Hledáte květináč vhodný pro předpěstování sazenic ze semen nebo řízků? Tady jste na správné adrese. Tento květináč je vyroben z odolného Teku plastu, který se může pochlubit dlouhou životností.
Jak pečovat o vánoční hvězdu po odkvetení
Až vánoční hvězda přijde o své pestrobarevné listy, NEVYHAZUJTE JI! Vsaďte na naše osvědčené rady:
- Přesuňte ji na světlé, ale chladnější místo – ideální bude teplota okolo 12 až 14 °C.
- Mírně omezte zálivku – zalévejte asi o čtvrtinu méně.
- V předjaří vánoční hvězdu seřízněte na výšku okolo 10 cm – pozor ale na bílou mléčnou šťávu, která bude ze stonku vytékat. Podráždila by vám kůži.
- S příchodem jara květinu přesaďte – až začnou růst nové zelené listy, je na přesazení nejvhodnější doba. K přesazení vám skvěle poslouží univerzální substrát.
- V létě se nebojte umístit vánoční hvězdu na terasu nebo zahradu. Jenom pozor, aby na ni po celý den nesvítilo slunce.
- Před začátkem podzimu hvězdu preventivně ošetřete proti mšicím a roztočům. Jakmile začne být venku chladno, je čas přenést hvězdu opět domů.
- Stále nezapomínejte hnojit – ideálně hnojivem určeným přímo pro vánoční hvězdu cca každých 14 dnů.
Jestli jste nadšení pěstitelé stejně jako my a chcete vánoční hvězdu rozmnožit, na jaře je na to ten správný čas. Vánoční hvězdu množíme metodou řízkování neboli klonování ze stonku. Jak si s tím hravě poradit se dozvíte v našem článku o klonování rostlin.
Od května do babího léta můžete mít vánoční hvězdu i venku, ušetřete ji ale přímého slunce a větších výkyvů teplot.
Co dělat, aby vánoční hvězda zase rozkvetla a zčervenala
Vánoční hvězda může kvést až tři měsíce, není to ale jen tak. Aby na Vánoce opět zčervenala, musíte jí na podzim dopřát dostatek soukromí. No vážně! Osm týdnů před vánočními svátky je nutné květinku nechat alespoň 14 hodin denně v absolutní tmě. A to opravdu důsledně. I velmi malé množství světla by mohlo způsobit, že vás letos svými květy nepotěší. Pro zakrytí rostliny je použijte ideálně větší krabici. Můžete vsadit na nejjednodušší řešení a vytvořit rostlince tmu pomocí obyčejné kartonové krabice. Tu můžete sehnat kdekoliv, třeba v kancelářských potřebách Officeo. Jestli ale chcete svůj pěstitelský um posunout o level výš, objevte kouzlo growboxů. Tahle šikovná vychytávka hravě vytvoří ideální podmínky i těm nejnáročnějším rostlinkám.
Hnojivo vyrobené přímo pro vánoční hvězdu
Dopřejte své vánoční hvězdě kvalitní hnojivo a příští rok si nebudete muset kupovat novou.
Dobrý den, před několika lety /cca 3/ jsem koupila zmarliku. Zasadila dle návodu a stále se každé jaro těšíme na květy a nic. Je to zmarlikou nebo dělám nějakou chybu? Čím jí nabudit, aby květla.
Děkuji za radu. J. Holá
Dobrý den, bohužel neexistuje hnojivo, kterým by jste donutila strom kvést. Spíše bude problém v pěstebních podmínkách, které stromu nevyhovují a proto nekvete. Zde uvádím pěstební podmínky, které této dřevině vyhovují, tak podle toho můžete zjistit co vaší rostlině chybí. Zmarlika je teplomilná a světlomilná dřevina, které se daří na propustných půdách. Na kvalitu půdy je nenáročná, ale vyhovuje jí půda spíše písčitá, s neutrální půdní reakcí, a také vlhčí a dobře propustná. Má ráda umístění na slunci, ale také potřebuje místo v závětří.