Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak se vyhnout nejhoršímu aneb co dělat, když vám rostliny napadnou škůdci – část II.

Co dokáže rozladit každého pěstitele? Estetické nevzhlednosti na jeho výpěstcích. Nejen úsměv ze rtů, ale i tolik potřebný elán však dokáže bezpečně zahnat nepříjemné zjištění, že si na vašich opečovávaných rostlinkách vesele a bez ostychu pochutnávají nejrůznější druhy škůdců. V jednom z předchozích článků jsme se věnovali mšicím, sviluškám, molicím a stonoženkám.  Jelikož ovšem naše výpěstky ohrožuje daleko více nenasytů, nezbylo nám nic jiného, než připravit toto pokračování, v němž se zaměříme na puklice, červce, štítenky a lakonosce.list Jak proti těmto neřádům účinně bojovat? Nepřestávejte číst následující řádky a dozvíte se to!

Puklice – voskové královny

Tento druh žravého hmyzu patří k těm vůbec nejnebezpečnějším a nejprotivnějším. Jeho přítomnost bezpečně poznáte tehdy, zpozorujete-li na listech rostlin nahnědlé puchýřky typického oválovitého tvaru. Puklice vysávají z rostlinek životodárnou tekutinu a oslabí je natolik, že listy a stonky postupně odumírají. Tento miniaturní hmyz nejraděj sídlí na spodní straně listů, kde si vytváří voskový úkryt, jenž je má chránit před odvátím, ale i nejrůznějšími druhy postřiků. Pokud puklice objevíte, co nejrychleji napadenou rostlinu izolujte od ostatních a viditelná vosková „hnízda“ mechanicky odstraňte nožem, žiletkou nebo jiným ostrým předmětem. Nechcete-li používat chemický či biologický postřik, zkuste rostlinu pravidelně omývat mýdlovou vodou nebo lihovým roztokem. Ve svém konání neustávejte a proceduru opakujte s železnou pravidelností.

Červci – vegetariánští všežravci

Tito nepříjemní škůdci mají velmi vytříbený jídelníček – konzumují prakticky vše, co jim přijde „pod kusadla. Nepohrdnou kapradinou, fíkusem a hmyzse stejnou vervou si pochutnají i na křehkých orchidejích. Při svém hodování na rozdíl od jiných škůdců nevysávají z rostliny život, ale škodí jim svými agresivními výkaly (medovicí), které padají na nižší listy a půdu. Medovice nejen, že poškozuje listy a kořeny, také láká mravence, kteří dokončí započaté dílo. Jejich přítomnost na listech rostlin poznáte díky bílému povlaku či chomáčkům stejného barevného spektra. Velkou péči věnujte zejména spodní straně listů, která je pro červce nejoblíbenějším útočištěm. Základní obranou je prevence. Když už červci rostliny jednou napadnou, je velmi obtížné zbavit se jich. Vyzkoušet můžete postupné mechanické odstraňování nebo chemické či biologické postřiky, které je i v tomto případě nezbytně nutné pravidelně opakovat.

Štítenky – škodliví vytrvalci

Štítenky patří k nejzákeřnějším škůdcům vůbec. Zbavit se jich je během na dlouhou trať, v němž nemůžeme dopředu odhadovat konečný výsledek. Tyto odolné mršky si rády pochutnávají zejména na rostlinách s tuhými listy (palmy nebo citrusy). Když je ale nouze nejvyšší, škůdcinepohrnou ani kteroukoli jinou pokojovkou. Také štítenky škodí rostlině sáním, čímž je oslabují. Do napadeného místa se navíc mohou pustit infekce a rostlinka se z této pohromy již pravděpodobně nevzpamatuje. Objevit štítenky není ani trochu jednoduché. Na rozdíl od výše uvedených škůdců za sebou tito nenechávají tmavé skvrny ani nápadné puchýřky. Poškozené místo je světle zelené a na první pohled prakticky přehlédnutelné. S bojem začněte pokud možno co nejdříve a vsaďte na přípravky obsahující přirozené nepřátelé těchto potvůrek.

Lakonosci – věční nenažranci

Tito drobní broučci, v dospělosti dosahující zhruba 1 centimetru, okusují okraje listů, které následně jejich řádění neustojí a postupně uvadají. Tento žravý hmyz je opravdu nenasytný, a pokud jej nezačnete likvidovat hned v prvopočátcích, pozdější snahy bývají zpravidla marné. Dospělé jedince můžete mechanicky likvidovat nebo použít postřiky či granulované přípravky, které mají ničit larvy. Pokud budou tyto metody selhávat, vyzkoušejte hlístice, které s lakonosci provedou krátký proces.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat