skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Se Zbavit Plevele Bez Použití Chemie?

Jak se zbavit plevele bez použití chemie?

Jarní slunce neprospívá jen našim záhonům, ale bohužel také plevelu. Za ten považujeme cokoliv, co roste tam, kde zkrátka nechceme. A objevit se bez pozvání může i na pečlivě udržované zahradě. Jak tedy s tímto nechtěným hostem zatočit?

Zbavit se plevelu není lehká záležitost a často se jedná o dlouhý proces. Zkrátit si ho sice můžete použitím chemických prostředků, ale my vám dnes prozradíme, že to jde i jinak. Agresivní chemickou likvidací totiž nezničíte jen plevel, ale můžete si poškodit celou vaši úrodu včetně půdních živočichů. Vrhněte se na plevel raději bezpečnými způsoby a vyzkoušejte následující tipy.

Zlaté zahrádkářské ručičky

Není nic snazšího než si nasadit rukavice a vzít celou věc do vlastních rukou. Mechanická likvidace se hodí především pro menší zahrady. U větší ploch půdu nejprve rozryjte nářadím a následně rostliny vysbírejte. Nezapomeňte plevel trhat vždy i s kořeny, ať vaše práce nepřijde vniveč.

Výhodou je, že nasbíraný plevel můžete dále zužitkovat. Rostliny bez semen použijte do kompostu, zbylé pak kompostujte v ideálním případě oddělené v pytlích. Přimícháním nadrobno nasekané trávy ze sekačky vytvoříte v kompostu dostatek tepla, čímž plevel ochromíte.

Není plevel jako plevel

Možná vás překvapí, že řada druhů rostlin, které označujeme za plevel, má ve skutečnosti léčivé účinky. Předtím, než se rozhodnete kupu nashromážděného plevele zničit, podívejte se na její obsah. Třeba objevíte druh, který bude prospěšný právě pro vás.

  • Kokoška pastuší tobolka zastavuje krvácení z nosu a pomáhá na silné menstruační krvácení či při onemocnění močových orgánů.
Kokoška pastuší tobolka zastavuje krvácení z nosu.
  • Jitrocel kopinatý působí proti kašli, má protizánětlivé účinky a využívá se k léčbě žaludku i tlustého střeva.
Jitrocel kopinatý působí proti kašli.
  • Smetanka lékařská zlepšuje funkci trávicí soustavy a je pomocníkem při zánětech močových cest.
Smetanka lékařská zlepšuje funkci trávicí soustavy.
  • Bršlice kozí noha zase zklidňuje otoky a svědění.
Bršlice kozí noha zase zklidňuje otoky a svědění.

Odřízněte plevel od zdroje

Mezi ekologické způsoby odstraňování plevele patří také mulčování. Jeho princip spočívá v tom, že připravíte plevel o světlo a vzduch. Tato metoda je účinná při zakládání nových záhonů, ale zakrýt můžete i okolí těch stávajících. Pokryjte vybranou oblast materiálem, kterým rostliny neprorostou, například textilní nebo jezírkovou folií, kartony či slepenými novinami. Ty se navíc postupem času i rozloží. Navrch pak nasypejte mulčovací kůru nebo po domácky vyrobenou směs z

  • pilin
  • spadaného listí
  • posečené trávy
  • nebo jakékoliv odpadní rostlinné hmoty

Plevel začne postupně bělat, až nakonec úplně odumře.

Na každý plevel se vaří voda

Plevelu můžete pořádně zavařit pomocí horké vody. Ta by měla mít teplotu vyšší než 95 stupňů, díky čemuž se vám podaří zničit i kořeny. Polévání horkou vodou dobře funguje hlavně u plevele rostoucího na těžko přístupných místech. Má to ale jeden háček, musíte se umět správně trefit. Cokoliv, co horkou vodou polijete, zahyne. Tak pozor, abyste si nevyplevili rovnou celou zahradu.

Sůl nad zlato

Přineste si na zahradu solničku a osolte plevelu život. Uřízněte rostlinu těsně nad zemí a na zbylé stonky nasypte kuchyňskou sůl. I tady však platí pravidlo: dvakrát miř, jednou sol. Slaná půda totiž neprospívá růstu ostatních rostlin.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

CANNA CANNACURE

Canna Cannacure je stimulátor a ochranný prostředek, který skvěle ničí a odpuzuje škůdce rostlin ekologickým způsobem.

hnojiva Canna

SWITCH – EXPERT NA PLÍSEŇ ŠEDOU

Switch je kombinovaný fungicid se systémovým a kontaktním účinkem proti plísni šedé.

hnojiva Canna

STROMOVÝ BALZÁM 150G

Stromový balzám 150g slouží k ošetření ran stromů a keřů při řezu, poškození nebo ohryzu zvěří a podobně.

Smrtící koktejl

Namíchejte si doma roztok z 30 ml octu, 30 g soli a 3 kapek přípravku na mytí nádobí. Směs nalijte do postřikovače a aplikujte na plevel. 

Sáhnout můžete ale také po vodce, jejíž 3 lžíce promíchejte s 2 hrníčky vody a opět rozprašujte. 

Nevýhodou však je fakt, že pomocí přírodních roztoků se nezbavíte plevelových kořenů.

Přírodní ochránci

K ochraně vaší zahrady před plevelem mohou přispět i některé rostliny. Nejlepší volbu představují jednoletky, o které není potřeba se nijak zvlášť starat. Kořeny těchto rostlin pomáhají rozbít zhutněnou půdu, čímž zlepšují její strukturu. Jako vhodné uvádějí odborníci brukvovité pícniny nebo luštěniny.

Prevence je základ

Abyste předešli rozšíření plevele, musíte se stát hlídacím psem vlastní zahrady. Alespoň jednou týdně záhonky kontrolujte a jakmile uvidíte sebemenší zárodek plevele, okamžitě ho vytrhněte i s kořenem. Nedejte rostlinám šanci vykvést a vysemenit se v okolí. Zároveň doplňujte každý rok nový kompost. Ideálně takový, který prošel tepelnou fází kolem 65 stupňů, a neobsahuje tudíž semena plevelů. Pozornost věnujte i všem cestičkám a pěšinkám, které je taktéž potřeba pravidelně udržovat.

Každý zahradník ví, že zbavit se plevelu není snadné. Věříme však, že se s ním díky našim radám dokážete bezpečně a účinně vypořádat, a to i bez chemie. Následujte naše tipy a uvidíte, že se budete těšit z krásně čisté zahrady bez nežádoucích rostlin.

Štěstí přeje připraveným

Stejně jako ve světě, i na zahradě číhá na vaši úrodu řada nebezpečí. Braňte své záhony před parazity a nasaďte do obranné linie naše pomocníky.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat