skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Si Vypěstovat Rajčata Přes Zimu

Jak si vypěstovat rajčata přes zimu

Vzpomeňte si na ten pocit, když se zakousnete do čerstvého rajčete, které právě dozrálo na slunci. Jeho lahodná chuť vás úplně pohltí. Pokud si na této zelenině chcete pochutnat i v zimním období, nejspíš si ji půjdete koupit do obchodu. Spíše než šťavnatost a typická sladkost vás ale překvapí naprosto neutrální až umělá pachuť. A to ani nemluvíme o té přemrštěné ceně.

Naučte se pěstovat rajčata v zimě. Pusťte se do toho u sebe doma a sklízejte i mimo sezonu plody, nad kterými budou vaše chuťové buňky jásat.

Pěstování rajčat přes zimu v bytě

Rajčata jsou velmi citlivá na teplotu. Během teplejšího období mohou růst venku na zahradě nebo na balkoně. Jakmile se ale ochladí, už se jim nebude chtít dozrávat, protože k tomu nebudou mít vhodné podmínky.

Kde je tedy pěstovat? Například ve vlastní pěstební místnosti, v níž budete teplotu regulovat tak, aby rostlinám vyhovovala. Pokud ale nemáte dostatek místa, nezoufejte. Máme pro vás další řešení.

Pěstování rajčat v pěstebním boxu

Pěstební box na rajčata se velmi osvědčil, a navíc ho můžete umístit kamkoliv v bytě. Rajčata se v něm budou mít jako v inkubátoru, takže nedostatkem tepla a světla rozhodně trpět nebudou. A vy budete moct plody sklízet klidně uprostřed zimy.

Pěstební box zajistí rajčatům optimální osvětlení a ochranu před vnějším ohrožením. Pěstovat v něm můžete jako hydroponicky, tak i aeroponií, v zemině nebo v kokosu. Box zvládnete sestavit za pár minut a díky tomu, že je velmi flexibilní, si s ním můžete vytvořit perfektní domácí zahrádku. Přečtěte si také, jaký pěstební box si pořídit.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

VEGAFLOR RAJČE A PAPRIKA

Vegaflor Rajče a paprika je hnojivo pomáhající zvyšovat produkci a kvalitu rajčat a paprik, urychluje nástup květu a zkvalitňuje průběh plodící fáze.

hnojiva Canna

VYHŘÍVANÝ SKLENÍK GARLAND

Vyhřívaný plastový skleník Garland One Top Electric Propagator  38x24x20cm  je kompaktní elektrický propagátor s 10W vyhřívanou základnou.

hnojiva Canna

TLED GROWING

TLED Growing od Secret Jardin je kompletní LED lampa určená pro růst rostlin. Je ideálním osvětlením do malých stanů nebo jako doplňkový zdroj světla ve větších pěstebních systémech.

Hydroponické pěstování rajčat

Hydroponie je další co do prostorů úspornou variantou pěstování rajčat v zimě v bytě. Jedná se o metodu pěstování rostlin bez půdy, kdy nečerpají živiny z hlíny, ale z živných roztoků. Ty jim společně s pěstebním médiem dopřávají optimální podmínky pro růst a produkci plodů. Při hydroponickém pěstování vám rajčátka rychleji porostou, ušetříte vodu a odpadnou vám problémy s případnými škůdci.

Zajímavost

Věděli jste, že ve Velkých Němčicích na Břeclavsku už mají s hydroponickým pěstováním rajčat bohaté zkušenosti? Produkují až 6 tun cherry rajčat denně díky tomu, že dokážou rostlinám udržet dokonalé podmínky. Květy opylují skuteční čmeláci.

Pěstování rajčat v květináči

Samozřejmě si můžete sladká rajčátka vypěstovat i tradičně v květináči nebo jakékoliv další nádobě – bednička, zavlažovací truhlík a podobně. Základ spočívá ve výběru správné odrůdy rajčat, přičemž volte spíš zakrslé keříčkové odrůdy. Například:

  • Aztek
  • Balon Star
  • Tumbling Tom
  • Red Robins

Použijte dostatečně velké květináče, které mají alespoň 30 cm. Pro tyčková rajčata je zapotřebí květináč s minimálním průměrem 40 cm. Nezapomeňte rajčatům do květináče přidat také dřevěné či kovové tyčky jako oporu.

Květináč s rajčaty umístěte tam, kde budou mít dostatek sluníčka, tepla a vzduchu a kde nefouká silný vítr. Ideálně proto na parapet orientovaný na jih. Pravidelně je zalévejte, hlavně ráno a vždy ke kořenům. Abyste se vyvarovali jejich přelití, doporučujeme rajčata sázet do květináčů s drenážními otvory.

Pěstování rajčat ve skleníku v zimě

Ve skleníku bude náročnější dopřát rajčatům takové podmínky, jaké milují. Přesto se vám může jejich úroda vydařit. Začněte tím, že koupíte semena rajčat, která jsou speciálně připravená pro vysazení ve sklenících.

Abyste dostali k rostlinám co nejvíce slunečního svitu, umyjte pořádně okna ve skleníku a sázejte rajčata na slunné místo. Severní stranu skleníku pak izolujte bublinkovou fólií. 

Aby měla rajčata dostatek světla a tepla, bude zapotřebí vybavit skleník dodatečnými žárovkami a zaměřit se na jeho vytápění. Projděte si náš článek, ve kterém vám poradíme, jak vytápět skleník v zimě, aby vaše rajčata neklapala kosu.

8 tipů, jak pěstovat rajčata v zimě

Máte zařízenou pěstební místnost nebo jste postavili pěstební box? Přečtěte si našich 8 užitečných tipů pro úspěšné hydroponické pěstování rajčat.

  1. Dbejte na teplo a světlo

Uvnitř místnosti logicky nesvítí slunce, musíte se proto o správné osvětlení postarat sami. V prvotní fázi růstu, která trvá přibližně 14 dní, přisvěcujte rostliny až 18 hodin denně. Pak začněte počet hodin svícení snižovat každých 14 dní, až se dostanete na 12 hodin svícení.

Na světle ubírejte i v případě, že rostlina dozrává příliš rychle. Stejně tak se věnujte i udržování správné teploty, která by se měla pohybovat okolo 18 °C ve fázi růstu. Ve fázi květu je pak třeba teplotu navýšit na 24–29 °C. Mrkněte, jak vybrat správné osvětlení.

  1. Začněte na konci léta

To nastává ideální čas, kdy začít s indoor pěstováním rajčat. Jen tak rostliny vydrží až do zimy. Pokud byste byli příliš nedočkaví a začali dříve, produkce by se zastavila a očekávaných plodů byste se nedočkali.

  1. Nechte rostliny dýchat

Pro pěstování používejte květináče, které rostlinám dovolí dýchat a mají dostatečné otvory pro odvodňování. V sortimentu Speciálního Zahradnictví najdete květináče a jiné nádoby, které jsou pro hydroponii ideální.

Pro to, aby měly rostlinky dostatek vzduchu, vyberte správný substrát. Může jím být například ten kokosový, který si kořeny rajčat zamilují. Kokosový substrát je dokonale vzdušný, dokonale hospodaří s vodou a je šetrný k životnímu prostředí.

  1. Sejte postupně

Abyste mohli sklízet po celou zimu a vaše úroda byla nepřetržitá, zasévejte semínka rajčat po dávkách každé 2 týdny. Než jednu sklizeň sníte, na světě už bude druhá.

  1. Měřte klidně bez pravítka

Nejlépe uděláte, když zvolíte květináče vysoké asi 15 centimetrů a semínka zasejete do hloubky asi 0,5 centimetru. Pěstební médium, do něhož jste semínka dali, udržujte jen lehce vlhké.

  1. Pohlídejte si EC a pH

Kontrolujte svým rajčátkům kyselost a zásaditost roztoku, která se měří pomocí pH. Jeho hodnota by se měla pohybovat mezi 5,8 a 6,2. Použijte k tomu ideálně pH metr, který seženete na našem e-shopu.

Ideální volbou je pH metr v kombinaci s EC metrem, který měří elektrickou vodivost. Čím vyšší EC, tím více živin máte v roztoku, který k opečovávání rostliny používáte. O tom, jak s metry pracovat a že se to ani s živinami nesmí přehánět, se dočtete zde.

  1. Rostliny včas přesaďte

Jakmile rostlina dosáhne velikosti asi 7 centimetrů, přesaďte ji do většího květináče. V tomto okamžiku můžete začít používat hnojiva, díky nimž budou rajčata prospívat. Před sklizní nezapomeňte hnojiva včas vysadit. Pokud si nevíte rady s tím, které hnojivo pro vaše potřeby použít, odpověď najdete v tomto článku.

  1. Nahraďte včely a čmeláky

Protože ve vaší pěstební místnosti s největší pravděpodobností nepoletuje hmyz, který by se o opylování postaral, zůstává tento úkol na vás. Připravte si k tomuto účelu tampónek nebo jemný štěteček, pyl z rostliny jemně setřete a naneste ho na ostatní.

Rajčata s příchutí domova

Nenechte si ani v zimě vzít chuť skvělých rajčat. Místo do obchodu pro ně choďte do své pěstební místnosti, do boxu, skleníku nebo do květináče. Šťavnatá zelenina vám udělá radost, ale budete mít díky ní také pravidelný přísun vitamínů, které se vám v zimě budou hodit.

Výhodný balíček hydroponie

Začněte s pěstováním rajčat jednoduše s balíčkem hydroponie, který obsahuje vše potřebné pro hydroponické pěstování za zvýhodněnou cenu. Balíčkem můžete potěšit sebe nebo některého ze svých blízkých.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat