skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Si Vypěstovat Rajčata Přes Zimu? Máme Pro Vás 8 Tipů

Jak si vypěstovat rajčata přes zimu? Máme pro vás 8 tipů

Když se zakousnete do čerstvého rajčete, které právě dozrálo na slunci, úplně vás pohltí jeho lahodná chuť. Jen si to představte! Pokud si tuto zeleninu chcete dopřát v zimním období, klidně si ji kupte v obchodě. Spíše než šťavnatost a typická sladkost vás ale překvapí naprosto neutrální až umělá pachuť. Naučte se pěstovat rajčata v zimě! Pusťte se do toho u sebe doma a sklízejte i v zimě plody, nad kterými budou vaše chuťové buňky jásat!

V létě venku, v zimě v pěstební místnosti

Rajčata můžete v zimě pěstovat pomocí hydroponie.Rajčata jsou velmi citlivá na teplotu. Během teplejšího období mohou růst venku na zahradě nebo na balkóně. Jakmile se ale ochladí, už se jim zkrátka nebude chtít dozrávat k vaší plné spokojenosti. Jak jim ale zajistit vhodné podmínky? Zkuste to v interiéru pomocí hydroponie. Při tomto způsobu pěstování totiž můžete regulovat teplotu přesně tak, jak to rostlinky milují.

Pokud nemáte prostor, z kterého byste vytvořili pěstební místnost, nevadí. Osvědčily se nám pěstební boxy, které můžete umístit kamkoliv ve svém bytě. V nich se budou mít rajčátka jako v inkubátoru, takže nedostatkem tepla a světla trpět rozhodně nebudou. A vy budete moci sklízet rajčata klidně uprostřed zimy.

7 rad, jak na rajčata v zimě

Máte zařízenou pěstební místnost nebo jste postavili pěstební box? Potom se můžeme společně pustit do hydroponického pěstování. Aby se vám dařilo, máme pro vás následujících 8 tipů:

  1. Dbejte na teplo a světlo – protože uvnitř místnosti logicky nesvítí slunce, musíte se o správné osvětlení postarat sami. V prvotní fázi růstu, která trvá přibližně 14 dní, přisvěcujte rostliny až 18 hodin denně. Pak začněte počet hodin svícení snižovat každých 14 dní, až se dostanete na 12 hodin svícení. Na světle ubírejte i v případě, že rostlina dozrává příliš rychle. Stejně tak se věnujte i udržování správné teploty, která by se měla pohybovat okolo 18 °C ve fázi růstu. Ve fázi květu je pak třeba teplotu navýšit na 24–29 °C.
  2. Začněte na konci léta – ideální čas, kdy začít s indoor pěstováním rajčat, je koncem léta. Jen tak rostliny vydrží až do zimy. Pokud byste byli příliš nedočkaví a začali dříve, produkce by se zastavila a očekávaných plodů byste se nedočkali.
  3. Nechte rostliny dýchat – pro pěstování používejte květináče, které rostlinám dovolí dýchat a mají dostatečné otvory pro odvodňování. V sortimentu Speciálního Zahradnictví najdete květináče a jiné nádoby, které jsou pro hydroponii ideální. Pro to, aby měly rostlinky dostatek vzduchu, vyberte správný substrát. Může jím být například ten kokosový, který si kořeny rajčat zamilují. Kokosový substrát je dokonale vzdušný, dokonale hospodaří s vodou a je šetrný k životnímu prostředí.
  4. Sejte postupně – abyste mohli sklízet po celou zimu a vaše úroda byla nepřetržitá, zasévejte semínka rajčat po dávkách každé 2 týdny. Než jednu sklizeň sníte, na světě už bude druhá.
  5. Měřte klidně bez pravítka – nejlépe uděláte, když zvolíte květináče vysoké asi 15 centimetrů a semínka zasejete do hloubky asi 0,5 centimetru. Pěstební médium, do něhož jste semínka dali, udržujte jen lehce vlhké.
  6. Pohlídejte si EC a pH – pohlídejte svým rajčátkům kyselost a zásaditost roztoku, která se měří pomocí pH. Jeho hodnota by se měla pohybovat mezi 5,8 a 6,2. Použijte k tomu ideálně pH metr, který seženete v našem e-shopu. Ideální volbou je pH metr v kombinaci s EC metrem, který měří elektrickou vodivost. Čím vyšší EC, tím více živin máte v roztoku, který k opečovávání rostliny používáte. O tom, jak s metry pracovat a že se to ani s živinami nesmí přehánět, se dočtete zde.
  7. Rostliny včas přesaďte – jakmile rostlina dosáhne velikosti asi 7 centimetrů, přesaďte ji do většího květináče. V tomto okamžiku můžete začít používat hnojiva, díky nimž budou rajčata prospívat. Před sklizní nezapomeňte hnojiva včas vysadit. Pokud si nevíte rady s tím, které hnojivo pro vaše potřeby použít, odpověď najdete v tomto článku.
  8. Nahraďte včely a čmeláky – protože ve vaší pěstební místnosti s největší pravděpodobností nepoletuje hmyz, který by se o opylování postaral, zůstává tento úkol na vás. Připravte si k tomuto účelu tampónek nebo jemný štěteček, pyl z rostliny jemně setřete a naneste ho na ostatní.

Rajčatům měřte pH i EC.Podrobnější článek o tom, jaké podmínky by si hydroponicky pěstované rostliny zasloužili, jsme již zveřejnili v článku na našem blogu. Dočtete se v něm mimo jiné o tom, jak zajistit umělé osvětlení nebo jaký význam má v indoor pěstování oxid uhličitý.

Zajímavost: Věděli jste, že ve Velkých Němčicích na Břeclavsku už mají s hydroponickým pěstováním rajčat bohaté zkušenosti? Produkují až 6 tun cherry rajčat denně díky tomu, že dokážou rostlinám udržet dokonalé podmínky. Květy opylují skuteční čmeláci.

Ušetřete si kroky do obchodu se zeleninou

Nenechte si ani v zimě vzít chuť skvělých rajčat. Místo do obchodu pro ně choďte do své pěstební místnosti nebo do boxu. Nejenže vám vlastnoručně vypěstovaná šťavnatá zelenina udělá radost, navíc budete mít přísun vitamínů, které se vám v zimě budou hodit.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat