Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Víte, Jak Správně Skladovat česnek?

Jak sklízet a skladovat česnek, aby nezplesnivěl a neztratil svou chuť

Česnek je neobyčejná rostlina, která v sobě skrývá jak léčivou sílu, tak i výraznou a nenahraditelnou chuť. A právě proto je skvělým pomocníkem nejen v kuchyni, ale také při léčbě nachlazení a jiných neduhů.

Pokud jste se letos také rozhodli vypěstovat domácí a pěkně voňavé paličky česneku, jistě vám přijde vhod několik rad pro správnou sklizeň a následné skladování této cibulovité zeleniny. Tak pojďme na to.

Rady pro sklizeň česneku

Česnek vydrží ve spíži poměrně dlouho – pokud ho správně sklidíte i uskladníte. V opačném případě může zplesnivět, seschnout, vyklíčit nebo přijít o svou sílu, což by byla opravdu velká škoda.

Sklízejte česnek ve správný okamžik.

Sklízejte ve správný okamžik

Při odhadování správného okamžiku sklizně této rostliny záleží na tom, jestli máte na zahrádce česneky paličáky, nebo nepaličáky.

V případě, že pěstujete paličáky, je úplně nejlepší nechat si na zahradě alespoň 2 rostlinky s květem (tzv. kontrolní květní stvoly). U ostatních se naopak musí květ co nejdříve odstranit, aby česneku nebral sílu. Jakmile se stočený květ natáhne, můžete začít sklízet. U nepaličáků je dobré pozorovat nať, která postupně žloutne a sesychá. Když do tohoto stadia dospěje alespoň polovina rostlin, nastal ten správný čas.

Myslete na počasí

Stejně jako na správné načasování sklizně je potřeba brát ohled také na počasí. Rozhodně nedoporučujeme sklízet česnek po dešti, kdy je půda i úroda vlhká. Nejenže se česnek špatně vytahuje ze země, ale také déle schne. Nehledě na to, že vlhkost může být zdrojem plísní.

Vyvarujte se oděrkám a poškození

Oděrky a různá poškození jsou také zdrojem plísní a hniloby – ty se následně mohou rozšířit na celou úrodu. Proto dávejte při sklízení velký pozor, abyste paličky česneku nepoškodili, a před uskladněním raději vyřaďte pošramocené kusy, které spotřebujte ideálně hned nebo je vyhoďte.

Tip od Speciálního zahradnictví: Paličky česneku včetně natě se mohou stát slušivou dekorací vašeho domu. Dají se svázat po několika kusech nebo zaplést do úhledného copu a zavěsit pod okraj střechy nebo altánku.

Svazky česneku nebo upletené copy zavěste ideálně na stinné, suché a dobře větrané místo.

Jak dlouho sušit a kde?

Svazky česneku nebo upletené copy zavěste ideálně na stinné, suché a dobře větrané místo, a to alespoň na 1 měsíc. Myslete na to, že přímé slunce může mít na jeho skvělou chuť negativní vliv.

V případě, že nemáte kam česnek zavěsit, můžete ho vyskládat pěkně jeden vedle druhého na suché a větrané místo.

Jak usušený česnek uskladnit?

To poslední, co pořádně usušený česnek potřebuje, je vlhkost, která může být zdrojem plísní. Uskladněte jej proto raději na suché a větrané místo, které by mělo být zároveň tmavé, aby česnek nezačal klíčit. Dalším zdrojem možné zkázy vaší česnekové úrody může být také mráz. A pokud chcete mít opravdu jistotu, že svému česneku dopřejete to nejlepší, zkontrolujte raději svůj skladovací prostor pomocí přístroje, který zastane teploměr i vlhkoměr najednou.

Stáhněte si e-book o všestranném česneku

V knize se dozvíte mnoho rad, které z vás udělají jak pěstitele, tak česnekového mistra v kuchyni,

Sdílejte článek s ostatními

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat