Jak zajistit ideální podmínku pro orchideje v zimě. Nejčastější škůdci a jak se jim vyvarovat.
Jak sklízet a skladovat zeleninu, aby vydržela co nejdéle svěží?
Období sklizně zeleniny je tu – okurky, rajčata, papriky, saláty, brambory a další. Také si lámete hlavu s tím, jak ji nejlépe sklidit a uskladnit, aby nehnila a neplesnivěla? Právě pro vás jsme sepsali těchto pár rad.
Dbejte na správné načasování
Zeleninu je potřeba sklízet v pravý čas. Některé druhy totiž postupem času dřevnatí nebo hořknou. Správné načasování je důležité také v průběhu dne. Zde platí stejná poučka jako pro zalévání, a to sklízejte ideálně ráno nebo večer. A pokud je úroda navlhlá nebo ji chcete před uskladněním opláchnout od nánosu půdy, je potřeba ji před uskladněním nechat uschnout. V opačném případě si zaděláváte na pořádnou plíseň.
Připravte prostory k uskladnění
Základem úspěchu je čistota. Ve sklepech, přenoskách i starých nádobách totiž číhají zárodky plísně a hniloby, připravené zaútočit na vaši čerstvou zeleninu.
Tip od Speciálního zahradnictví: Je dobré vysířit sklepy – síra má totiž dezinfekční účinky. Přenosky můžete zase vydezinfikovat a skleněné nebo keramické nádoby vymýt vařící vodou. Síření sklepů se přitom provádí pomocí sirných knotů, které se zapálí a v podobě plynu proniknou do všech zákoutí místnosti. Je to opravdu účinné.
Popřemýšlejte, jak zeleninu zpracovat
Pro klid duše je lepší většinu z úrody nějakým způsobem raději zpracovat než uchovávat v syrovém stavu. Pokud výrobky navíc zavaříte do sklenic, vydrží vám i několik let.
Ze zeleniny se dá připravit například domácí majonéza, lečo, zavařené okurky a další dobroty, které vám v kuchyni jistě přijdou vhod.
4 další rady pro dobrou sklizeň
1) Poškozené a nahnilé kusy nebrat
Poškozená zelenina rychle podléhá zkáze a může se tak stát zárodkem hniloby, která zničí část z vaší poctivě vypěstované zeleniny.
2) Dbejte na správné podmínky skladování
Každá zelenina si žádá své. Například brambory milují sucho a chladnější teploty okolo 6 °C. Rajčata, okurky, cukety a dýně zase dávají přednost teplotám nad 10 °C. Kořenová zelenina, brokolice, kapusta, salát a houby vyžadují teploty nižší než 4 °C.
3) Pozor na vlhkost
Opět zde platí, že každá zelenina si žádá své, Zatímco bramborám prospívá sucho, jiné druhy zeleniny dávají přednost vlhkému prostředí. Všeho moc ale škodí, vlhké a málo větrané sklepy snadno napadá plíseň a stejně tak může napadnout vaši úrodu.
Stav vlhkosti i teploty ve vašem sklepě přitom můžete průběžně kontrolovat pomocí vlhkoměru a teploměru a v případě potřeby potom využít třeba zvlhčovač nebo odvlhčovač.
4) Bojujte proti škůdcům
Ze škůdců jsou největším nepřítelem uskladněné zeleniny asi myšky. V první řadě je potřeba zabránit, aby se do skladovací místnosti tito škůdci vůbec dostali. Další možnosti jsou samozřejmě pasti.
Než dlouhodobě skladovat je však vždycky lepší držet se pravidla: „Zavařit nebo rychle sníst.“ Ne každá zelenina totiž skladování snese a vy si potom akorát přiděláte práci v podobě nahnilé nadílky.
0 komentářů k zobrazení