skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak správně sušit a skladovat bylinky

Nedovedete si představit dobrý pokrm bez přidání bylinek? Nebo si zakládáte svou vlastní zelenou lékárnu a chcete mít léčivé bylinky neustále po
ruce? Poradíme vám, jak na správné sušení a skladování oblíbených rostlinek, které oceníte zejména v zimním období.

Sklízejte rostlinky, dokud jsou mladé a nepřezráléSušením bylinek prodloužíte jejich využitelnost.

Sušení bylinek není náročné, je třeba ale dodržet správné zásady, abyste svoji práci vylepšili a neznehodnotili. Bylinky by se měly sklízet v době, kdy jsou listy ještě mladé a svěží. To stejné platí, pokud se chystáte sušit květy. Nejlépe proto uděláte, pokud rostlinky začnete sušit v létě, kdy je doba jejich aktivního růstu.

Se sušením začněte co nejdříve po nasbírání bylinek, abyste zajistili nejlepší kvalitu. V košíku, do kterého jste je při sklízení ukládali, by neměly zůstat déle než hodinu, aby nedošlo k jejich zapaření.

Jaké zásady dodržovat při sušení

  1. Před sušením odstraňte trávu, nežádoucí listy a větvičky, larvy a zámotky larev, které většinou najdete na spodní straně listů
  2. Bylinky nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobře vám poslouží několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Jednou z dalších možností je rozložit bylinky na čistý bílý papír, ale nikdy ne na noviny. Bylinky, které mají celou nať, můžete svázat do menších kytiček a zavěsit.
    • Pokud nemáte závěsné sítě, použijte bedýnky nebo přepravky. Na dno položíte papír, utěrku nebo kousek plátýnka a sklizené bylinky na něj rozprostřete v tenké vrstvě.
  3. Bylinky by se měly sušit co nejpomaleji, tedy ideálně při pokojové teplotě. Jedině tak se nejvíce zachová aroma, vůně a hlavně jejich chuť. Pokud se bylinky suší příliš rychle při vysoké teplotě, tak se vůně a chuť ztrácí a rostlinka se znehodnotí.
  4. Zavěšené svazečky bylin nesušte v kuchyni, je tady na ně příliš vlhko. Do kuchyně si přineste až dobře usušené bylinky.
  5. Sušení můžete urychlit pravidelným ručním obracením bylinek. Aromatičtější bylinky, jako je například libeček, sušte raději úplně odděleně.

Jak poznat, že jsou bylinky usušené?

Správně usušené bylinky poznáte tak, že při pomačkání šustí a rozpadají se, jsou křehké anebo se dají snadno rozemnout mezi prsty. V případě, že Sušením bylinek prodloužíte jejich využitelnost.pozorujete u rostlinek zhnědnutí nebo zčernání, znamená to, že jste postupovali špatně. Takto znehodnocené bylinky neuskladňujte ani neužívejte.

Jak bylinky skladovat?

Pro skladování bylinek vyberte místnost, která je suchá, větraná, čistá a s co nejstabilnější teplotou. Bylinky vkládejte do vzduchotěsných uzavíratelných nádob, bohatě vám postačí obyčejné šroubovací sklenice a skleničky. Pokud jsou nádoby průhledné, umístěte je raději v temnějších částech místnosti anebo alespoň mimo dosah slunečních paprsků. Nádoby si popište, aby nedošlo k záměně. Poznamenejte si také, kdy byla bylinka sklizena, ať ji neskladujete příliš dlouho.

Pozor, do jednoho obalu dávejte vždy jen jeden druh, nikdy nemíchejte více bylinek dohromady!

V žádném případě nedoporučujeme skladování v plastových pytlících a krabičkách. Papírové či látkové pytlíky jsou o něco lepší volbou, musíte si ale být jisti, že je v místnosti skladování opravdu sucho a ne příliš teplo, aby se k bylinkám nedostali škůdci a plísně. I tak ale tento způsob není nejvhodnější.  Rozhodně vždy pečlivě zkontrolujte, zda jsou rostlinky suché předtím, než je začnete skladovat.

Jak dlouho bylinky skladovat?Sušením bylinek prodloužíte jejich využitelnost.

Postupem času ztrácí bylinky své účinné látky, optimální je proto skladovat je po dobu jednoho roku, tedy přibližně do příští sklizně. Jakmile máte sklizeno, usušeno a naskladněno, nic vám nebrání, abyste si užili úžasné a voňavé bylinky tak, jak je máte rádi.

Pořiďte si kvalitní hydroponický systém

Pěstujte rychleji, bez půdy a bez škůdců. Dosáhnete toho s pomocí hydroponických systémů. Kvalitní hydroponické systémy nejrůznějších druhů najdete na našem e-shopu.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat