skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak správně vybrat květináč

Už dávno neplatí, že při pěstování rostlin sáhneme po první nádobě, kterou máme po ruce. Volba správného květináče ušetří práci a stylový květináč může být i zajímavým doplňkem do domácnosti. Na co se zaměřit, jaký tvar zvolit a kdy se uchýlit k pěstování v pytli?

Správný květináč znamená méně práce

Na velikosti záleží více, než si myslíte. Pěstební nádoba je životním prostorem pro kořeny, jejichž síla a zdravotní stav zásadně ovlivňují zdrKvětinyaví celé rostliny. Velikost květináče proto vybírejte podle toho, jaký způsob pěstování zvolíte. Pokud plánujete mít více rostlin, které nenecháte moc vyrůst, budou vám stačit květináče s menším objemem. Pro veliké rostliny budou potřeba větší květináče.

Každá rostlina má jiné požadavky. Abyste s ní měli co nejméně práce, je třeba zvolit správný tvar pěstební nádoby. Pro pěstování většího počtu menších rostlin se skvěle hodí hranaté květináče, které lépe vykrývají prostor. Kulaté květináče udělají dobrou službu velkým rostlinám. I pro ty ale můžete zvolit květináče hranaté.

Drenážní otvory zajišťují správný odtok roztoku

Důležitý parametr při výběru květináče jsou drenážní otvory. V případě, že jsou malé nebo je jich nedostatek, nebude roztok odtékat z pěstební nádoby a na dně květináče se budou usazovat soli z hnojiv. Nadměrná vláha povede ke vzniku plísně a dalších chorob na kořenovém systému. Zadržování solí výrazně ovlivňuje pH spodní části květináče a pro kořeny pak tato oblast není vůbec obyvatelná. Pokud už jste nádoby zakoupili a jejich dno nesplňuje tento požadavek, můžete si vypomoci cca 5cm vrstvou keramzitu.

Dostatečný počet a velikost drenážních otvorů zajistí rovnoměrné rozložení vláhy v pěstební nádobě.

Pěstování v květináči, nebo v pytli?

Při pěstování rostlin v květináčích získáte obrovskou výhodu v tom, že je můžete bez problémů přemisťovat podle potřeby. Máte-li nevyrovnaný porost, přesuňte vyšší rostliny na okraj pěstební plochy. Získáte tím rovnoměrnější osvětlení pro všechny rostliny.

Víte, že rostliny můžete sázet rovnou do pytle se substrátem? Tento způsob vypadá poněkud nezvykle, spousta pěstitelů ale na něj nedá dopustit. DoKvětiny pytle s nakoupeným půdním substrátem vytvoříte otvor, do kterého pak rovnou zasadíte rostlinu. Pytle můžete zalévat ručně nebo pomocí automatických zavlažovacích systémů Drip nebo Spray stake. Aby roztok mohl odtékat, propíchejte spodek pytle, čímž vytvoříte drenážní otvory. Výhoda tohoto způsobu pěstování je v úspoře peněz za květináče a poskytnutí velkého prostoru pro kořenový systém. Při pěstování v pytli se většinou sází pouze 1–2 rostliny na jedno balení o objemu 50 nebo 25 litrů. Nutno podotknout, že pytel vám domácnost zrovna dvakrát nezkrášlí.

Nechte rostliny vyniknout

Když už jste zvolili nejvhodnější prostor pro rostlinu, zaměřte se i na to, co se líbí vám. Chcete vytvořit odpočinkový prostor? Sáhněte po matných květináčích, tlumených barvách a zaoblených tvarech. Neschovávejte květináče v rohu. Rostlina je živý organismus a je velmi důležité, aby kolem sebe měla dost vlastního prostoru. K čemu vám je okrasná květina, když zpoza gauče vykukují jen její vrcholky.

Při výběru si dejte pozor i na zvolený materiál. Zejména neglazované, proutěné, slaměné či jiné nádoby v případě přelití vodu nezadrží a může tak dojít k lehkému poškození zahradního nábytku či podlahové krytiny. Přes přírodní kámen zase může voda prosáknout.

Zapomnětlivci ocení samozavlažování

Vyrážíte často na dovolenou, jste velmi zaneprázdnění nebo prostě jen zapomínáte rostliny zalévat? Využijte samozavlažovacích květináčů, které vám pomohou udržet rostliny pěkné a zdravé. Každý samozavlažovací set má vodoznak – kontrolku hladiny vody, díky které poznáte, kdy je třeba vodu doplnit.

Volbu květináče není radno podceňovat. Vyberte si v našem e-shopu ten správný a užijte si přítomnost rostlin, které rozjasní vaši domácnost.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat