Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak správně vypočítat délku ventilační roury

K hydroponickému pěstování se váže nejedna otázka, na kterou je třeba odpovědět. Jednou z nich je i to, jak se dá vypočítat správná délka ventilační roury, aby vše fungovalo, jak má. Pojďme se tedy podívat, jak by ventilační roura z hlediska délky měla vypadat.

ventilační_rouraZačněte plánem prostoru

Prvním krokem ke zjištění správné délky ventilační roury by mělo být zjištění, v jak velké místnosti pěstujete, následovat by mělo vytvoření plánku, kudy by mělo ventilační potrubí vést. Čím kratší potrubí a čím méně záhybů se vám povede naplánovat, tím lépe – ideální je instalovat ho rovně.
Je nutné zde počítat také s přítomností filtru, kvůli kterému dochází k jistým ztrátám – část potrubí se musí totiž zavést do větráku i do filtru. Při pořizování potrubí tedy počítejte s tím, že je třeba mít něco „v záloze“.

Výpočet délky ventilační roury se tedy neřídí žádným speciálním vzorcem, roli totiž hraje velikost pěstební místnosti a fakt, kudy a jak rouru povedete. Jakmile budete vědět rozměry místnosti, snadno z nich odvodíte délky roury. Speciálně se zaměřte na ztrátové partie – filtry a větráky.

Ventilační roura ovlivňuje výkon ventilátoru. Jak?

Pro někoho to možná zní logicky, jiný možná právě nevěřícně kroutí hlavou. Je tomu ale skutečně tak – délka roury ovlivňuje výkon ventilátoru, a to tak, že čím delší ventilační roura je, tím vyšší je v ní statický tlak a tím výkonnější je třeba vybrat ventilátor. Vyplývá z toho tedy, že délku potrubí musíte nutně spočítat ještě před koupí ventilátoru. Výkon ventilátoru je dále ovlivňován například počtem záhybů (čím víc má potrubí záhybů, tím vyšší je v něm tlak) a typem potrubí, respektive jeho průměrem.

Stále si nejste jisti, jak zjistit správnou délku ventilační roury? Neváhejte nás kontaktovat, poradíme vám a doporučíme některý z naší pestré nabídky produktů. Pokud vám má pěstování přinášet radost, je potřeba se o ni řádně zasadit!

1 komentář k zobrazení

 1. Dobrý den,

  Potřeboval bych poradit. Rád bych si pořídil ventilátor. Mám délku potrubí 11 metrů o průměru 100 mm.
  Prosím o návrh výkonu ventilátoru.

  Děkuji a přeji hezký den

  Jiří Filip
  Velké meziříčí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat