skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak účinně Bránit Zahradu Proti Slimákům?

Jak účinně bránit zahradu proti slimákům?

Živí se mladými listy rostlin, aktivní jsou hlavně v noci a libují si v tmavých a vlhkých místech. Uhádli jste, o koho se jedná? Úhlavního nepřítele zahradníků – slimáka, který se společně s jarními dešti vrací na vaše zahrady připraven zničit veškerou vaši úrodu. Slimáci a plzáci milují kapustovou zeleninu, ale i brambory, ovoce nebo květiny, jako jsou lilie, tulipány a další druhy. Ochraňte své záhony před slizkými vetřelci a přečtěte si o účinných metodách, jak svou zahradu bránit.

Postavte hradby

Invazi slimáků se můžete vyhnout postavením nepřekonatelné bariéry. Zpravidla platí, že čím vyšší překážku vytvoříte, tím náročnější pro plže bude ji zdolat. Ohraďte záhony například plechem se zahnutým okrajem či obrubníkem.

Slimáci mají také všeobecně problém s hrubšími povrchy, na nichž se jim špatně pohybuje. Rozsypejte proto po obvodu záhonků například:

  • piliny
  • popel z dřevěného uhlí
  • malé kousky vaječných skořápek
  • ořechové skořápky
  • písek

Slimáčí útok zpomalí také kávová zrna nebo sedlina z klasické českého turka. Kofein je pro slimáky toxický, a proto se doporučuje sedlinou polít i zmiňované piliny, čímž útočníky znehybníte. Pás ingrediencí by měl být široký alespoň 10 cm. Nevýhodou tohoto způsobu je ale fakt, že ochranný pruh musíte po každém dešti obnovovat.

Déle fungující variantu bariéry pak představují měděné pásky. Jakmile na ně slimáci vlezou, pocítí elektrické impulzy a věřte nám, že rychle hodí zpátečku.

Vyrazte na lov

Tradiční sběr slimáků do kbelíku zvolte v případě, že jich nemáte na zahradě příliš mnoho, že se jich neštítíte a že vám nevadí zabít bezbranného tvora. Na hon se vydejte nejlépe brzy ráno s baterkou a ideálně po dešti. Nejčastěji je najdete schované na kamenech, fóliích, pod květináči nebo na složených prknech.

Jakmile je shromáždíte, přichází na řadu nepříjemná část – zabíjení. Za nejméně bolestivou smrt považují odborníci spaření slimáků horkou vodou. Efektivní metodou je i půlení jejich těl, které ale rozhodně není pro každého.

Vyrobte past

Nejen turecká káva, ale i české pivo na slimáky bude fungovat – ovšem s opačným efektem. Vytvořte si domácí past z PET lahve tak, že do ní vyříznete 2 otvory a zahrabete ji do půdy až po jejich úroveň. Pak už jen stačí do pasti nalít pivo a čekat, až se do ní plzáci připlazí. Některé zdroje tvrdí, že nejvíce jdou slimáci na ležáka, který přiláká dokonce i přistěhovalce – obávaného hnědo-oranžového plzáka španělského.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

MOLUSKOCID SLIMEX

Slimex 100g je přípravek proti slimákům, hlemýžďům a plžům ve formě granulek.

hnojiva Canna

VERTIMEC 1,8 SC 10ML

Vertimec 1,8 SC 10ml přípravek proti třásněnkám, sviluškám, vrtalkám atd.

hnojiva Canna

KARATE 10ML

Karate je Insekticid na bázi syntetického pyrethroidu ve formě stabilní suspenze kapsulí v kapalině k hubení savého a žravého hmyzu.

Připravte jim nechutné menu

Ačkoliv se může zdát, že slimáci jsou schopni sežrat opravdu vše, existují i byliny, které je odpudí. Vysaďte na okraje zeleninových a trvalkových záhonů rostliny s intenzivní vůní, jako jsou bergénie, kontryhel, řeřicha, šalvěj, pelyněk, levandule, rozmarýn nebo tymián.

Povolejte do boje jejich přírodní nepřátele

Pokud vám někdo dokáže s likvidací slimáků pomoci, pak jsou to parazitické hlístice. Tyto mikroorganismy proniknou do jejich těla dýchacími otvory, usadí se v nich a začnou se vyvíjet. Po zhruba třech až pěti dnech přestane slimák žrát a následně vlivem milimetrového hlísta uvnitř sebe umírá. Parazitické larvy se navíc nadále rozmnožují a stěhují se na další slimáčí kolegy.

Hlístice se aplikují postřikem na provlhčenou půdu nebo zálivkou a řadí se mezi dlouhodobě účinné způsoby s několika výhodami. Nenapadají totiž žádné jiné organismy, ani nenarušují přírodní rovnováhu. Zároveň se nemusíte obávat, že by se něco stalo zelenině nebo ovoci, které můžete ihned konzumovat.

Vadí slimáci v kompostu?

Možná jste se již setkali i s radou odnášet slimáky na kompost. Patří totiž mezi rozkladače, a proto za pochoutku považují i odumřelé rostliny a bioodpad. Důležité však je, že se jim líbí jen na vrcholu kompostu, kde najdou čerstvě přidané rostliny. Jejich vajíčka v hloubi kompostu nepřežijí, a to z několika důvodů. Jedním z nich jsou například brouci, kteří vajíčka snědí. Pokud slimáky na svém kompostu najdete, ale nechcete je tam, znamená to, že je kompost příliš mokrý. Přidejte do něj například suché listí. 

Když přírodní a humánní metody nezaberou

Jak sami vidíte, nepříjemnosti se slimáky můžete zvládnout pomocí ohleduplných přírodních způsobů. Někdy ale ať děláte, co děláte, slimáci vašim rostlinám nedají pokoj. V tom případě nezbývá než zvolit těžší kalibr v podobě chemických prostředků. Dejte ale pozor, že je používáte bezpečně. Např. Slimex obsahuje hořkou látku Bitrex, který od konzumace odradí všechna ostatní zvířata, která se na zahradě pohybují.

Když přírodní postupy selžou

Sáhněte po přípravku Slimex s látkou Moluskocid ve formě granulek. Jednoduše nasypete kolem rostlin a máte klid. Je hořký, zvířata ho tak případně nesežerou.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat