Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Proč Jsou Při Pěstování Důležitá Stínidla?

Jak vám při indoor pěstování pomohou reflektory alias stínidla?

Světlo je při pěstování jedním z nejdůležitějších faktorů. Výbojky přirozeně svítí do všech stran, nahoru i do boku. Při pěstování nicméně potřebujete, aby světlo směřovalo zejména dolů – k rostlinám. A v takovou chvíli nastupují na řadu reflektory. Ty totiž posílají světlo tam, kde ho potřebujete a intenzita osvětlení se tím pádem zvyšuje.

Kvalitní reflektory odrazí až 95 % světla

U výběru reflektoru vás bude zajímat především faktor odrazu. Většinou se setkáte s reflektory, které odrazí asi 80 % světla, ty kvalitnější ale dokážou odrazit až 95 % světla. Účinnost a faktor odrazu si můžete jednoduše vyzkoušet sami. Stačí, když zapálíte svíčku a sledujete, kolik světla z ní jde určitým směrem. Poté svíčku umístěte před zrcadlo, odrazem paprsků ze svíčky v zrcadle získáte v jednom směru více světla než ze svíčky Kvalitní stínidlo dokáže v indoor pěstování zázrakysamotné.

Pro vyšší intenzitu světla a jeho rovnoměrné rozptýlení je důležité, aby měl reflektor dobré rozptylovací schopnosti. Hladké reflektory obecně rozptylují světlo hůře, zatímco ty z kladívkového plechu rozptylují lépe. Kladívkový plech má totiž mnohem více odrazových bodů, a paprsky světla tak dokáže přesměrovat rovnoměrněji. V neposlední řadě byste měli myslet také na velikost reflektoru. Jestliže využíváte výbojek s větším výkonem, raději sáhněte i po větším reflektoru.

Široko-zářivé nebo hluboko-zářivé reflektory

Obecně se reflektory dají rozdělit na široko-zářivé a hluboko-zářivé. Prvně jmenované umožňují efektivnější využití světla při rozložení na větší plochu. Hluboko-zářivé reflektory naopak skvěle využijete při osvětlování menších ploch a při použití méně výkonných výbojek. Světlo je totiž při jejich použití rozptylováno na menší plochu a je tím docíleno vyšší intenzity osvětlení.

Vybrat si můžete také reflektory s možností chlazení/odsávání horkého vzduchu. Výbojky totiž kromě světla vydávají také velké množství tepla. Tím pádem se výbojky nemohou využít naplno, protože když je přiblížíte příliš blízko k rostlinám, můžete spálit jejich listy a květy. Právě proto existují reflektory s možností chlazení, díky kterým můžete výbojky přiblížit o něco blíže rostlinám a nemusíte se bát, že byste je poškodili.

Chlazené reflektory chrání rostliny před poškozením

Chlazené reflektory se rozdělují do dvou skupin, a to reflektory s otevřeným odtahem a reflektory s uzavřeným odtahem. V první skupině není výbojka izolována žádným krytem. Horký vzduch se odvádí otvorem v horní části reflektoru a efektivita chlazení je o něco nižší než u reflektoru s uzavřeným odtahem. U těch je naopak výbojka izolována ve skleněné trubici nebo je spodní část reflektoru zakryta sklem. Reflektory mají Význam reflektorů nepodceňujtesamostatný větrací okruh, jsou napojeny na samostatné hadice, kterými neustále proudí vzduch, který světelné těleso ochlazuje.

Existuje ale i další možnost chlazení, a to chlazení pasivní. K tomu slouží plíšky nebo jiné kovové prvky, kterými jsou některé reflektory vybaveny. Ty pohlcují část tepla a zároveň přispívají ke zlepšování rozptylovacích schopností světla, které výbojka vydává.

Jak už jsme zmiňovali na začátku, bez správného osvětlení se indoor pěstování dělat nedá. Vyberte si kvalitní reflektory a zapomeňte na zaprášené či zdeformované produkty. Ty totiž mají mnohem nižší efektivitu, která by ovlivnila výslednou sklizeň. Na reflektorech nešetřete, odmění vás zdravými a dobře vypadajícími rostlinami.

Pořiďte si pomocníky pro správné osvětlení

Bez správného osvětlení se indoor pěstovat nedá. Dodejte svým rostlinám potřebnou energii ze světla. Pomůžou vám s tím naše zářivky, stínidla, spínací lampy a další potřeby.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat