Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Vyrobit Pařeniště A Co V Něm Pěstovat

Jak vyrobit pařeniště a co v něm pěstovat

Pařeniště je krytý prostor, který chrání rostliny před nepříznivými klimatickými podmínkami, jako jsou nízké teploty, vítr, déšť, sníh, ale také před škůdci a chorobami. Podívejme se na to, kde a jak pařeniště postavit, co v něm pěstovat a jak se o takto kultivované rostlinky starat.

Pařeniště, nenáročná vychytávka s mnoha výhodami 

Pařeniště jsou sice trochu primitivní zařízení, ale výjimečně efektivní. Důvodů, proč se pařníky používají, je hned několik:

 • zajištění těch nejlepších tepelných podmínek pro klíčení semínek, růst sazenic i klonů,
 • získání více úrody ze všech plodin,
 • prodloužení růstového období,
 • ochrana před škůdci a chorobami,
 • možnost pěstovat rostliny, pro něž by váš region nebyl vhodný kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám.

Pařeniště zkrátka musí mít každý zapálený pěstitel, a tak si teď probereme, jak vybrat vhodné místo a jaké typy pařenišť existují. Také se zaměříme na potřebný materiál a nástroje pro postavení pařeniště a na samotný postup. 

Jak postavit pařeniště

Pokud pěstujete rostlinky v bytě, bude pro vás nejlepším řešením pořídit si hotový malý pařník. Vyrábí se v několika rozměrech a s různými doplňky:

Jestliže si chcete postavit větší pařeniště venku, dobře promyslete jeho umístění. Co zohlednit? 

 1. Zvolte místo s dostatkem slunečního světla. Ideální poloha pařeniště je proto na jihu nebo jihovýchodě, kde bude vystaveno maximálnímu slunečnímu záření. 
 2. Místo by také mělo být chráněno před silným větrem, aby nedošlo k poškození.

Druhy venkovních pařenišť, jejich výhody a nevýhody

Také u větších pařníků máte možnost koupit si hotový produkt, který sestavíte podle návodu. Existuje několik typů konstrukcí těchto pařenišť, a to podle materiálu. Jedná se o dřevo, kov a plast

 • Dřevěné pařeniště je cenově dostupné, ale vyžaduje pravidelnou údržbu. 
 • Kovové pařeniště více vydrží a snadno se udržuje, patří však k těm dražší variantám. 
 • Plastové pařeniště je levné, téměř bezúdržbové, ale oproti předchozím má kratší životnost. Vyznačuje se skvělými tepelně izolačními vlastnostmi.

Mezi tradiční materiál pro výrobu pařeništního rámu svépomocí patří dřevěné nebo plastové dílce. Jde o lehké materiály, pařeniště pak může být přenosné. Také se s nimi dobře pracuje. Jako výplň víka použijte buď silný igelit nebo polykarbonát. Sklo není úplně vhodné kvůli své hmotnosti a křehkosti.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

SKLENÍK MEDIUM

Plastový skleník Medium zajistí optimální klima pro zakořenění řízků či předpěstování rostlin ze semen.

Detail produktu
hnojiva Canna

ZÁŘIVKA TNEON CUTTING TCL 55W

Velmi nízká teplota světelného zdroje předurčuje tuto zářivku pro ideální péči o vaše malé čerstvé řízky.

Detail produktu
hnojiva Canna

LA POCIÓN DEL BRUJO RAIMIL FULLCREM

Raimil Fullcrem je velmi silný kořenový stimulátor, který rozmnoží kořeny vašich rostlin a dosáhne dokonalé asimilace živin.

Detail produktu

Připravte si nástroje

Pro smontování pařeniště si pravděpodobně vystačíte s aku šroubovákem, pro vlastní stavbu budete potřebovat ještě vhodnou pilku pro nařezání jednotlivých dílů. Některé hobby markety však nabízejí i tuto službu, takže si domů přinesete díly kompletně připravené ke spojení.

Postup montáže pařeniště

Nejdůležitějším faktorem při stavbě pařeniště je zajištění stability konstrukce. Při montáži koupeného pařeniště přesně dodržujte instrukce výrobce. Pokud montáž neprovedete správně, může dojít k poškození konstrukce a následné ztrátě funkčnosti pařeniště. Výhody, uvedené na začátku článku, by pak neplatily.

Při stavbě pařníku svépomocí si nejprve vyrobte spodní rám, a to spojením dřevěných nebo plastových dílů v pravém úhlu k sobě. Pak vytvořte víko, tedy rám s výplní, a to připevněte pomocí pantů k spodní části pařeniště. Nezapomeňte na podpěru, která bude víko držet pootevřené. 

Co v pařeništi pěstovat

V pařeništi můžete pěstovat různé druhy rostlin v závislosti na vašich potřebách a požadavcích. Je to ideální místo pro pěstování druhů, které vyžadují teplo, světlo a vlhkost. Nejčastěji tak v pařeništi najdete:

 • rajčata,
 • okurky,
 • papriky,
 • saláty.

V pařeništi to svědčí také ředkvičkám, kedlubnám či květáku. 

A nezapomeňme na bylinky, jako jsou bazalka, oregano a petrželka, které také potřebují slunce a teplé podmínky, aby se jim dařilo a mohly být pěstovány po celou sezónu.

Pařník můžete využít také k předpěstování letniček

Jak o pařeniště pečovat 

Aby vaše rostliny mohly v pařeništi zdravě růst, dbejte na to, aby byla půda čistá a v dobrém stavu. Pokud objevíte jakýkoli náznak přítomnosti chorob nebo škůdců, zasáhněte pomocí speciálních prostředků.

Kroky, které je třeba pravidelně provádět:

 • Zalévání – půda v pařeništi by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená.
 • Větrání – rostliny také potřebují dýchat. Dopřejte jim čerstvý vzduch pomocí otvorů na pařnících nebo mírným pootevřením víka.
 • Hnojení.
 • Průklest – pokud se rostliny rozrůstají příliš, mohou si navzájem škodit. Odstraňujte části, které rostou příliš blízko sebe.
 • Kontrola klimatu – v zimě může být nutné v pařeništi přitopit, v létě více větrat, někdy i stínit rohoží.

Výhody pařeniště převažují nad nevýhodami

Pořídit si pařeniště je poměrně levnou záležitostí, ať už se rozhodnete pro nákup, nebo vlastní výrobu. Zabere málo místa a není těžké ho přesunout jinam. Nevýhodou je, že se nehodí pro pěstování vyšších rostlin.

Jelikož pozitiva převládají, pravděpodobně už přemýšlíte nad pořízením vlastního pařeniště. Nezapomeňte tedy:

 • Pařeniště musíte umístit na slunné místo. Pokud to není možné, dokupte osvětlení.
 • Při montáži dbejte zejména na stabilitu a pevnost konstrukce.
 • Nezapomeňte na důležité vybavení, které zajistí správné klima.
 • Rostliny v pařeništi vyžadují pravidelnou péči a kontrolu.

Když přírodní postupy selžou

Sáhněte po přípravku Slimex s látkou Moluskocid ve formě granulek. Jednoduše nasypete kolem rostlin a máte klid. Je hořký, zvířata ho tak případně nesežerou.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat