Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.

Jak zasadit pomlázku, aby vám vyrostla krásná vrba
Pomlázka, mrskačka, tatar – ať už spleteným vrbovým proutkům říkáte jakkoliv, po Velikonocích je nevyhazujte. Zasaďte je a dejte tak své zahradě šmrnc stromkem se zapleteným kmenem. Není to vůbec nic složitého, protože vrby jsou mimořádně odolné a snadno zakořeňují. Přečtěte si, jak vypěstovat originální strom „pomlázkovník“.
Příprava pomlázky na zakořenění
Aby vám dynovačka, jak se pomlázce říká například na Náchodsku, zakořenila, musí splňovat tyto dvě podmínky:
- Je upletena z čerstvého vrbového proutí – čím čerstvější, tím lepší.
- Není lakovaná ani barvená.
Nejprve z pomlázky sundejte všechny pentle a pokud je rukojeť hustě omotaná dalšími proutky, odstraňte je. Tento „obal“ by mohl bránit vodě a živinám, aby se dostaly k zapleteným proutkům. Rukojeť by pouze navlhla a místo pouštění kořenů by začala plesnivět nebo hnít.
Z proutků v rukojeti lehce oškrábejte kůru a vložte je do kořenového stimulátoru (řiďte se pokyny výrobce). Poté pomlázku zasaďte do země. Alternativně můžete nechat dynovačku pustit kořeny v nádobě s vodou a pak přesadit ven.
Kde a jak zasadit pomlázku
Vrba má ráda vlhko a dostatek světla, ideální pro ni tedy bude slunné stanoviště blízko vody. Půda by měla být propustná. Na takovém místě připravte díru cca 15 cm hlubokou a pomlázku do ní rukojetí dolů zahrabejte. Hlínu dobře přitlačte a důkladně zalijte.

Natural Power Root Stimulator
Vysoce účinný kořenový stimulátor Advanced Hydroponics – Natural Power Root Stimulator dokáže zvýšit rozvoj kořenů rostliny. A to navíc přirozenou cestou.

Plagron Lightmix
Plagron Lightmix s perlitem přinese vašim rostlinám potřebný obsah živin na dobu jednoho týdne. Obsahuje různé druhy vláken a perlitu, a je díky tomu velmi vzdušný a lehký.

GreenWool Drcená ovčí vlna 2 kg
GreenWool drcená ovčí vlna je určené pro použití jako mulč nebo příměs do substrátů, podporuje život mikroorganismů a zdravý růst rostlin.
Než stromek pořádně zakoření, může být nestabilní – zejména pokud byla pomlázka dlouhá. V takovém případě ji přivažte k tyčce, ať ji nevyvrátí vítr nebo zvířata. Pokud vše půjde dobře, zhruba za 2–3 týdny by měly začít rašit pupeny nebo listy – to je známka, že žila (tak pomlázku nazývají v západní části Moravy) zakořenila.
Pokud přemýšlíte o indoor pěstování pomlázkovníku, asi vás moc nepotěšíme. Jak už jsme zmínili, vrba miluje světlo, vodu a prostor, takže dlouhodobě v květináči a navíc uvnitř nebude úplně ve svém živlu. Ale na zakořenění a prvních pár měsíců to možné je.

Co budete potřebovat:
- dostatečně velký květináč
- propustný substrát s obsahem perlitu
- dobré světlo – postavte květináč co nejblíž k oknu na jižní nebo východní straně, případně dopřejte pomlázce vhodné přisvícení
- dostatek vody – zemina by měla být stále vlhká, ale ne rozmočená
V květináči může růst klidně pár měsíců, ale časem ji přesaďte ven – ideálně na jaře nebo začátkem podzimu.
Jak se o pomlázkovník starat
Zalévejte často a vydatně, v suchém období klidně 3× týdně. Pokud prší, můžete ubrat, ale zemina by měla být pořád lehce vlhká. Okolí kmínku udržujte čisté od plevele – bere stromku vodu a živiny. Kolem stromku můžete nasypat mulč (kůru, seno, trávu apod.), který zadržuje vláhu a brání růstu plevele.

Hnojení není nutné, ale může pomoci. Na jaře přidejte trochu kompostu nebo organického hnojiva. Nepodceňujte ochranu stromku proti škůdcům, připravte se také na to, že ho mohou okusovat srnky nebo zajíci – v takovém případě můžete na zimu vyrobit z pletiva ochranu kmínku.
Stromek lze tvarovat nebo nechat volně růst. Tvarujte na jaře před vyrašením pupenů nebo na podzim po opadání listů. V prvních letech provádějte každé jaro zmlazovací řez. Díky tomu podpoříte nový růst a udržíte strom ve skvělém stavu.
Nejlepší období pro zmlazovací řez je brzké jaro (únor–březen), ještě před rašením pupenů. Připravte si:
- ostré zahradnické nůžky nebo pilku,
- rukavice (někdy je vrba trochu mazlavá a lepivá),
- dezinfekci nástrojů (kvůli přenosu nemocí).
Vyberte staré, slabé, poškozené nebo křížící se větve a ty odstraňte šikmým řezem těsně nad větvením. U větších větví (nad 2–3 cm průměru) ránu potřete stromovým balzámem.
Z mladých výhonků můžete opět plést pomlázky nebo vysazovat nové stromky. Vrba je skvělý parťák zahradníků.
Vypěstujte si originální pomlázkovník
Podpořte zdravý růst stromku už od kořene. Pořiďte si zakořeňovač plný vitamínů, minerálů a živin pro silný kořenový systém.
Comments (0)